Totally Wired /
Celý playlist
Ostatní

Anděl smrti Mengele a jeho nejzvrácenější pokusy

Redakce
V květnu roku 1943 přijal vyhlazovací tábor v Osvětimi v Polsku nového lékaře, kterým byl dvaatřicetiletý Josef Mengele. Zde si poté díky svým odporným a zvráceným experimentům na lidech vysloužil přezdívku Anděl smrti a stal se nejobávanějším lékařem všech dob.
29. 10. 2021

Z filozofa šíleným lékařem

Josef Mengele se narodil dne 16. března roku 1911 v Německu. Jeho otec byl zakladatelem společnosti vyrábějící zemědělské stroje Karl Mengele & Söhne ve vesnici Günzburg v Bavorsku. Josef Mengele studoval od roku 1920 filozofii v Mnichově, kde byl velmi ovlivněn rasovou ideologií Alfreda Rosenberga. Poté získal na univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem lékařský titul. V roce 1933 se přihlásil do útočné divize nacistické strany Sturmabteilung (SA). Jako zapálený nacista a lékař se poté roku 1934 připojil k výzkumnému personálu nově založeného Ústavu pro dědičnou biologii a rasovou hygienu. Během druhé světové války pak sloužil jako lékař Waffen-SS ve Francii a Rusku. V roce 1943 byl Heinrichem Himmlerem jmenován hlavním lékařem a byl přidělen do koncentračního tábora v Osvětimi, kde měl volnou ruku v jeho genetickém výzkumu.

Ruská Barbie: Rodiče z ní udělali oživlou panenku

Posedlý dvojčaty neznal hranic zvrácenosti

Vzhledem k tomu, že nacistická rasová ideologie prosazovala co největší počet árijců, věnoval se Mengele především tomu, jak u německých žen zvýšit pravděpodobnost početí více dětí najednou. Pro své pokusy si tak vybíral především dvojčata, kterými se brzy stal posedlý. Nejprve vše začalo jako důkladná lékařská prohlídka, během které od nich zjišťoval všemožné údaje. Poté vždy následovalo peklo. Zkoušel jim například různě amputovat a následně přišívat prohozené končetiny, vyndával jim vnitřní orgány, sešíval dvojčata k sobě, odebíral jim obrovské množství krve a předával ji druhému dvojčeti, a když jedno z dvojčat zemřelo, zabil i to druhé, aby je mohl pitvat společně. Zemřela vlastně většina lidí, na kterých prováděl své děsivé pokusy, které prováděl zásadně bez narkózy. Neštítil se ani pokusů na novorozeňatech, dětech nebo třeba těhotných ženách. Některé ženy se zase pokoušel bez narkózy sterilizovat. I ty však stejně jako jeho jiné oběti většinou umíraly v bolestech na infekci. Mezi jeho další zvracené experimenty patří jeho snaha o změnu barvy očí na modrou, která splňovala árijské ideály. Mnoha lidem tak lil do očí různé chemikálie, následkem čeho v drtivé většině oslepli nebo zemřeli bolestivou smrtí. Experimentoval také s liliputány, kterým trhal zuby, mučil je nebo je nechal sledovat, jak vyvařuje kosti jiných liliputánů na výstavu do muzea. Dále nechával lidem vpichovat různé chemikálie do těla, jelikož byl zvědavý, jak na ně tělo bude reagovat. Jednalo se například o benzín. Sám zavraždil svými pokusy minimálně 1500 lidí, ale údajně má na svědomí smrt až 400 tisíc osvětimských vězňů, které osobně poslal na smrt do plynové komory.

Armády prostitutek jako součást každodenního života ve viktoriánské Anglii

Vrah zůstal nepotrestán

Po válce byl sice Mengele zadržen jako válečný zajatec, ale podařilo se mu utajit svoji identitu a získat novou, se kterou se poté další čtyři roky ukrýval v Bavorsku. Poté v roce 1949 údajně uprchl do Jižní Ameriky, kde se roku 1958 v Uruguayi oženil a jako José Mengele získal o rok později zdejší občanství. Poté se roku 1961 nejspíš přestěhoval do Brazílie, kde jednomu starému nacistovi se jménem Wolfgang Gerhard ukradl identitu. Pod tou také roku 1979 zemřel na mrtvici při plavání a pod jeho jménem byl i pohřben.

Jasnovidka Baba Vanga: Uměla léčit i věštit. Jaké temné proroctví vyřkla pro rok 2022?


Zdroje: Holocaust encyclopedia, Youtube
Foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM