Expres Drive /
Celý playlist
Ostatní

Nejmocnější mafiánští bossové všech dob jsou slavní i dlouho po smrti

Redakce
Američtí mafiáni původem ze Sicílie se dostali k moci především díky nezákonnému pašování v době přísné prohibice. Jejich ilegální operace vzkvétaly především v Chicagu a New Yorku a později začaly diverzifikovat do ilegálních hazardních her, půjček, obchodu s drogami a dalších kriminálních aktivit. Podívejte se na nejznámější mafiánské bosse z této doby.
09. 11. 2021


Al Capone

V letech 1925 až 1931 byl Al Capone nejmocnějším mafiánským bossem v Chicagu. Al Capone se narodil v Brooklynu v New Yorku v roce 1899 a už během svého mládí se připojil k místnímu gangu James Street Boys, kde se setkal se svým mentorem Johnnym Torriem. Torrio ho vzal s sebou do Chicaga a ukázal mu, jak řídit pašeráckou firmu. Al Capone se během své cesty k moci neštítil ani extrémního násilí, kdy na svatého Valentýna roku 1929 veřejně popravil své soupeře. Tímto si poté vysloužil nálepku Veřejný nepřítel č. 1. S rostoucím tlakem veřejnosti ho pak vláda nechala v roce 1931 uvěznit za daňové úniky. Al Capone byl odsouzen na 11 let, z kterých si odseděl jen 8 let. Později dostal mrtvici a roku 1947 zemřel na infarkt.

Bugsy Siegel

Narodil se v roce 1906 v Brooklynu v New Yorku a zde se také stal později mafiánským nájemným vrahem a vymahačem a díky blízké spolupráci s Meyerem Lanskym se zapojil do pašování a hazardních her. V roce 1936 se přestěhoval do Kalifornie a začal pracovat pro mafiánské bossy na východním pobřeží. Zároveň se zde začal ucházet o přízeň hollywoodských celebrit a sám si získal slávu díky svému pohlednému obličeji a šarmu. Nakonec začal stavět kasina v Las Vegas v Nevadě a se svojí životní láskou Virginii Hillovou si dali stranou něco z mafiánských peněz, které byly určeny na stavební náklady. Lansky a další bossové z východního pobřeží byli Siegelovým neloajálním jednáním natolik pobouřeni, že na něj poslali nájemného vraha. Ten jej v roce 1947 dostihl v domě jeho přítelkyně, kde Siegel ve věku 41 let zemřel pod sprchou střel.

1,5 milionu dolarů za 46 let života: Muž strávil většinu svého života ve vězení za zločin, který nespáchal

Lucky Luciano

Světlo světa spatřil v roce 1897 na Sicílii, ale vyrostl v New Yorku. Zde sehrál klíčovou roli při vytváření národního zločineckého syndikátu a je považován za strůjce moderního organizovaného zločinu v Americe. V roce 1931 zrušil post Capa di tutti capi, tedy šéfa šéfů, a zavedl decentralizovanou strukturu. Rodiny si pak rozdělily jednotlivá teritoria a nejvyšším orgánem byla tzv. Komise, která se skládala z bossů jednotlivých rodin. Sám Luciano byl hlavou rodiny Genovese. Po dlouhém pronásledování se okresnímu prokurátorovi Thomasi E. Deweymu podařilo v roce 1936 Luciana zavřít pro jeho obchody s prostitucí. Luciano byl odsouzen k 30 až 50 letem vězení, odseděl si však jen 10 let díky tomu, že během druhé světové války pomáhal prostřednictvím svých kontaktů dohlížet na bezpečnost amerického námořnictva. Po propuštění v roce 1946 byl deportován zpět do Itálie, kde dál řídil svůj obchod s drogami v USA. Roku 1946 zorganizoval v Havaně na Kubě konferenci, na které utvrdil své vedoucí postavení, a také zde bylo odsouhlaseno odstranění Bugsyho Siegla. V roce 1962 zemřel na infarkt na letišti v Neapoli, kde se měl sejít s americkým producentem, kterému chtěl prodat práva na svůj životní příběh.

Kam dál? Hudebníci za mřížemi

Zdroje: Briefly, HistoryTen

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM