Nejdražší parkovací místo světa už není k mání: Prodalo se za cenu honosné vily v Praze

Nedávno se prodalo nejdražší parkovací místo všech dob, jeho nový vlastník za něj zaplatil rekordní sumu – v přepočtu 25 milionů korun. To je částka, za kterou si dnes můžete pořídit například luxusní vilu v Praze. Tipnete si, kde se parkovací místo nachází a v jakých dalších městech si za místo na parkování pořádně připlatíte?


Rekordní cena za parkovací místo

Kolik byste byli ochotní zaplatit za skvělé parkovací místo v centru města? Pro jednoho obyvatele luxusní hongkongské čtvrti nebyl problém zaplatit neuvěřitelných 10 milionů hongkongských dolarů (v přepočtu 25 milionů korun). Za tuto částku kupující získal parkovací místo o rozloze 12,5 metrů čtverečních. Parkovací místo se nachází v honosné čtvrti, kde domy běžně stojí kolem 77 milionů hongkongských dolarů. "Je to rozhodně nejdražší parkovací místo v Hongkongu," řekl William Lau, ředitel pobočky realitní kanceláře Centraline Property Agency. Situace na hongkongském realitním trhu je prý taková, že největší problémem nejsou vysoké částky, které jsou za parkovací místa požadovány, ale obtížné je vůbec takové místo sehnat. Lidé si jej zde nekupují na investici, ale pro svou potřebu. Dodal, že cena za parkovací místo je zanedbatelná oproti tomu, co jsou zde lidé zvyklí platit za bydlení. Cena parkovacího místa je novým světovým rekordem, je to nejvyšší částka, co kdy byla za parkovací místo zaplacena. Do té doby držel světový rekord prodej parkovacího místa v The Center, což je kancelářská věž nacházející se v obchodní hongkongské čtvrti. V roce 2019 kupující za parkovací místo v ní musel zaplatit 7,6 milionu hongkongských dolarů.

Šokující zpověď letušky: Co se ve skutečnosti odehrává na palubě soukromých letadel, mají stevardky sex s boháči?


Do nebeských výšin se ceny za luxusní parkovací místa šplhají i v New Yorku

Hongkong není jediným místem, kde se za parkovací místa platí závratné sumy. I v New Yorku budete muset sáhnout hlouběji do peněženky, pokud si budete chtít pořídit parkovací místo v některé z vyhlášených čtvrtí. Nejvyšší ceny má městská čtvrť SoHo, která se nachází v Manhattanu. Je pověstná svými luxusními butiky, drahými restauracemi a uměleckými galeriemi. Soukromé garáže o rozloze 60 metrů čtverečních se zde prodávají i za cenu kolem 1 milionu dolarů (v přepočtu téměř 21 milionů korun). New York má obecně problém s parkováním, není výjimkou, že zde lidé platí vysoké ceny za parkování, které někdy dosahují i poloviny toho, co lidé platí za nájem. Boj je i o místo na parkování, každoročně je totiž počet parkovišť redukován a na jejich místě se staví nová sídliště. Mezi další americká města, kde jsou parkovací místa ukrutně drahá, patří Boston a San Francisco.

V Evropě si připlatíte v Londýně a v Paříži

Co se týče Evropy, cena parkovacích míst je rovněž extrémně vysoká zejména ve dvou městech – Londýně a Paříži. Londýn je hlavním městem Spojeného království, je to oblíbená obchodní i turistická destinace a poptávka po parkování je zde velká, což žene ceny do nebeských výšin. Jedno z nejdražších parkovacích míst zde se v roce 2014 prodalo za 642.320 dolarů. Jeho plocha činila 14,4 metrů čtverečních a nacházelo se hned vedle Hyde Park Gardens, což je jedna z nejdražších londýnských částí města. Pokud byste čekali nějaký luxus, tak jste vedle, tato částka byla zaplacena za naprosto standardní diagonální parkovací místo umístěné v zadní části budovy. Jeho značnou výhodou je však i blízkost k jedné z nejdůležitějších londýnských dálnic M1. Prakticky stejná situace je v Paříži. O parkovací místa je zde velký zájem, protože Paříž je centrem turismu a podnikání a obchodu. Průměrně vás zde koupě běžného parkovacího místa vyjde na 65.015 dolarů.

Nebezpeční psychopati: Naučte se je rozpoznat. Víte, které dva osobnostní rysy mívají nejčastěji?


Foto: Profimedia

Podcast