Martha Issová: Danu Zátopkovou hraju díky nosu

Nový výpravný film režiséra Davida Ondříčka, věnovaný nejen sportovnímu, ale i životnímu příběhu jednoho z největších světových atletů všech dob, čtyřnásobného olympijského vítěze, Emila Zátopka, má za sebou světovou premiéru na karlovarském filmovém festivalu. Příběh o vítězstvích v lásce i ve sportu, k nimž je třeba především velké srdce, vstoupí do českých kin už 26. srpna. Ranní klub před premiérou vyzpovídal Marthu Issovou, představitelku Dany Zátopkové.

Herečka a taky trochu oštěpařka, Martha Issová, přijala pozvání Ranního klubu, a rozhovor se krom filmu Zátopek točil i kolem Dany Zátopkové, kterou Martha ve filmu ztvárňuje, vína, pantoflí, nosu nebo tréninků.

Dana Zátopková zanechala silnou stopu

Tvůj životní partner David Ondříček je milovník vína. Zlomil tě také pro toto hobby?
Bohužel jsem si toto hobby osvojila a Davidovi to ani nedalo moc práce. Já jsem dřív moc velký milovník vína nebyla a setkávala jsem se s ním většinou v divadelních klubech. Bohužel tam nebyla taková kvalita vína, jaká byla kvalita vína, které mi nalil David. Takže v průběhu našeho společného života se dá říct, že jsem se do toho celkem slušně vpila, ale nejsem teoretický znalec, jsem jen nadšený konzument. Co se týká vědomostí, je pro mne David nedostižný.

Jestli se můžu pochlubit, mně se to u mé partnerky také povedlo, ale má to jednu nevýhodu, špatně se potom vracíš k vínům v té divadelní kavárně.
Nevrátíš se k nim, to nejde. Tam potom existuje taková jedna docela dobrá varianta, a to je Plzeň.

Měla jsi možnost se s Danou Zátopkovou setkat?
My jsme se během příprav na film s Danou skamarádili, Dana mi vešla do života a zanechala tam velmi silnou stopu. Vídali jsme se vlastně několik let a naše setkání měla delší rozestupy a vývoj. Já jsem se s Danou setkala nejdřív díky Karlu Engelovi a posléze díky oštěpařce Báře Špotákové. Bylo to takový velmi rychlý, Dana se si ze mne dělala srandu a řekla mi, ať hlavně u toho hodu nevypadám jako zlomená lilie. To setkání s ní bylo velmi nabíjející.

Martha a Bára profimedia-0627137960.jpg

Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

O roli rozhodl nos

David Ondříček říkal, že pro něj pocitově bylo rozhodnuto, když vám paní Dana Zátopková nabídla pantofle. Že prý to byl moment, kdy věděl, že se ten film asi opravdu natočí, protože to byly pantofle Emila Zátopka, které jen tak návštěvám nenabízela. Je to pravda?
U toho já jsem nebyla, ale David tenkrát skutečně přišel zjihlý a vyprávěl o tom a myslím si, že pro něj vnitřně to byl ten moment, že to prostě vyjde. A já jsem vlastně potom zažila podobnou věc, ve chvíli kdy mi Dana zapůjčila svojí rukou psané zápisky z olympiády v Helsinkách, kde vyhrála. Zapisovala si různé své postřehy a pocity, který během celé olympiády měla a ty jsem si potom já třesoucíma se rukama pročítala a prohlížela.

Když se podívám na tebe a na Báru Špotákovou, vidím tam jistý rozdíl. A když se podívám na fotografie Dany Zátopkové, tak samozřejmě ta je blíž tobě, co se tělesných proporcí týká, takže je jasné, že ten výběr je v pořádku. Zajímá mne, když ses o svém obsazení dozvěděla, co ti první problesklo hlavou?
David ve chvíli, kdy mi tu roli nabídnul, to odůvodnil tím, že žádná jiná taková herečka s takovým nosem jako má Dana, vlastně v Čechách není, že jsme obě takový nosatý, takže to bylo díky nosu, že jsem tu roli dostala. Ale potom jsem samozřejmě musela rozvíjet i jiné dovednosti. Ale já jsem se na to strašně těšila, já mám ráda sport, já jsem celkem sportovec – hrála jsem od 6 do 14 let tenis a jsem šťastná, když se hýbu. Samozřejmě, že oštěp je specifická věc. A můj první pokus na tréninku byl hodně smutný.

Martha Issová v Ranním klubu


Martha Issová po studiu na Pražské konzervatoři hrála v Divadle Na Fidlovačce, Divadle v Řeznické, Divadle Bez zábradlí a v Černé Labuti, v roce 2005 hostovala v Dejvickém divadle v Kouzelné flétně, o rok později nastoupila do stálého angažmá. Od roku 1996 se pravidelně objevuje ve filmových rolích (např. Tajnosti, Děti noci, Líbáš jako Bůh, Mamas & Papas, Perfect Days, Ve stínu, Sedmero krkavců) a televizních filmech a seriálech (Hop nebo trop, Dobrá čtvrť, Soukromé pasti, Čtvrtá hvězda, Zkáza Dejvického divadla). V roce 2008 získala Křišťálový globus za nejlepší ženský herecký výkon na MFF Karlovy Vary za úlohu ve snímku Děti noci, byla třikrát nominována Českého lva za filmy Tajnosti, Děti noci a Sedmero krkavců. Za hlavní roli v televizní minisérii Dukla 61 byla nominována na nejlepší herečku na 59. ročníku Mezinárodního televizního festivalu v Monte Carlu 2019 a získala Českého lva za Mimořádný počin v oblasti audiovize.

Děj filmu Zátopek začíná v pohnutém roce 1968. Australský rekordman Ron Clarke právě navzdory očekáváním promarnil pravděpodobně poslední šanci na olympijskou medaili, když během klíčového závodu utrpěl vážný zdravotní kolaps. Následně propadne pochybám o smyslu vlastní kariéry. Nakonec se rozhodne vydat za legendárním běžcem Emilem Zátopkem, jehož od začátku bezmezně obdivuje. Film Zátopek je však také příběhem osudového setkání a celoživotní lásky dvou lidí, kterou nedokázaly zlomit ani sportovní nebo životní prohry. Film vznikl za osobní podpory paní Dany Zátopkové, olympijské vítězky a ženy, po jejímž boku strávil fenomenální atlet celý život.

Více o Zátopkovi:

Kam dál? Filmex Dotočná: Filmová událost roku je tu!Titulní foto: Profimedia
Zdroj: Oficiální stránky filmu Zátopek

Podcast