Legenda o svatém Mikulášovi versus fakta

S adventním časem je pro mnohé neodmyslitelně spjat i svatý Mikuláš. V některých státech mu ale říkají jinak. V Holandsku, Belgii, Arubě, Surinamu a na Holandských Antilách totiž svatého Mikuláše nazývají Sinterklaas, což připomíná spíše Santa Clause. Navíc i pověsti o něm se tam trochu liší. Co víme o svatém Mikulášovi a co má společného se Santa Clausem?

Podle mnohých pověstí byl svatý Mikuláš velmi štědrý a dobromyslný. A to nejen k dětem, ale i k dospělým. Jedna z historek vypráví příběh, kdy se Mikuláš podělil o svůj plášť s chudým námořníkem. Existuje ale celá řada dalších legend, které se o tomto laskavém muži vyprávějí. Není divu, že z něj Křesťané vytvořili patrona chudých dětí, kterým má tento světec rozdávat drobné dárečky či potraviny.

Známá fakta

O svatém Mikuláši se vypráví mnoho legend. Ale jen málo toho o něm skutečně víme. Mezi potvrzená fakta o svatém Mikulášovi patří například informace, že byl biskupem v Myře, městě na území dnešního Turecka. A protože byl velice štědrý, pomáhal lidem v nesnázích a vykonával dobré skutky, byl mezi lidmi opravdu oblíbený. Právě i díky tomu je svatý Mikuláš jedním z nejuznávanějších svatých na světě a je spojován také s mnoha zázraky. Křesťané ho v souvislosti s tím někdy přezdívají Mikuláš Divotvůrce.

Na čem si pochutnávali staří Římané? Výzkum překvapivě ukázal, že jídelníček mužů a žen se v antice značně lišil

Proč nosí dárky?

O svatém Mikuláši, který je považován za patrona námořníků, dětí, obchodníků, ale například také lékárníků, právníků, lukostřelců, studentů a dokonce i vězňů, se vypráví hned několik legend. Podle té asi nejznámější pomohl třem dcerám zchudlého šlechtice tím, že jim dal za okno každé po jednom měšci plného zlaťáků, aby je tak uchránil před nucenou prostitucí. Dívky si tak mohly najít slušné ženichy. Vlivem této legendy je sv. Mikuláš některými považován za patrona prostitutek, protože ony tři dívky z příběhu by bez věna jinak musely pracovat v nevěstinci. Navíc se údajně při házení sáčku s penězi do okna trefil jedné z nich přímo do punčochy. A tak mohla vzniknout tradice, kdy děti v předvečer Mikulášova svátku dostávají různé odměny do punčoch a pytlíků.

Svatý Mikuláš je ale také považován za patrona námořníků podle další známé legendy, která se vypráví o jeho dobrých skutcích. Údajně totiž zachránil tři námořníky na rozbouřeném moři během nebezpečné bouře. Svatý Mikuláš je měl podle pověstí dokonce sám vzkřísit a přivést zpět k životu. Ani třetí nejznámější legendě o svatém Mikuláši nechybí magické číslo tři. Pověst totiž vypráví, že svatý Mikuláš zachránil tři hochy v hostinci před zlým hostinským, který je chtěl zabít zavřením do sudů. Tato legenda může mít souvislost s tím, že svatý Mikuláš často přezkoumával rozsudky smrti a zachraňoval neprávem odsouzené jedince před popravou.

Co má společného se Santa Clausem?

Mnoho lidí ve spojitosti se svatým Mikulášem napadne otázka, co má tento světec společného se Santa Clausem, který nosí dětem dárky v USA o Vánocích. Santa Claus je vlastně postava, která je svatým Mikulášem přímo inspirována. Severský Sinterklaas byl totiž jakýmsi prototypem svatého Mikuláše, který v sobě skloubil osobnost tohoto světce a hrdiny severských bájí boha Odina. Podle něj získal Sinterclaas podobu vousatého chlapíka s uměním létat na koni v nebesích a také pomocníky. Podle svatého Mikuláše zase červenou biskupskou mitru, červený plášť a biskupskou zakroucenou hůl, ale i knihu se jmény všech dětí světa.

První česká miss vyhrála už před 111 lety: Královna krásy Růžena Brožová předčila i francouzské modelky

Přibližně v 18. století se pak holandští přistěhovalci v USA zasloužili o vznik Santa Clause, který o Vánocích nosí dětem dárky. Mezi lidovými historkami, které si předávali, totiž nezapomněli zmínit svého hrdinu Sinterclaase. Jednoduchým zkomolením tohoto jména při psaní se pak ze Sinterclaase stal známý Santa Claus. Časem se pak vlivem reklam a komerce rozdávání dárků na Mikuláše v USA přesunulo do období Vánoc. Navíc zde začala tato postava splývat ještě s další osobností anglosaských zemí – duchem Vánoc. Ten má symbolizovat dobrého ducha Vánoc a jeho osobnost byla také inspirována hrdinou bohem Odinem. I přes značné smíchání mnoha pověstí a legend dohromady si svatý Mikuláš a Santa Claus uchovávají své jedinečné kouzlo. Dodnes mají alespoň jedno společné. Punčochy zavěšené na krbu, ve kterých děti dostávají dárečky, se v obou tradicích mnoha zemí světa zachovaly.


Kam dál? Jak vypadaly Vánoce v (ne)dávné minulosti?


Zdroje: Wikipedia, Dotyk.cz; Drahelcice-obec.cz
Foto: Freepik.com

Podcast