Kolínská trojčata nahradí crossover od Toyoty

V roce 2002 se u Kolína potkaly tři automobilky, které společně vyráběly městská auta. Peugeot 108, Citroen C1 a Toyota Aygo se dočkaly dvou generací, v třetí inkarnaci už pokračuje jen japonská značka. Továrna TPCA se přejmenovala Toyota Motor Manufacturing Czech Republic a kromě nového modelu Aygo X se ve středních Čechách vyrábí i větší Yaris.

Do městské džungle

V nové generaci se populární městský prcek od Toyoty jmenuje Toyota Aygo X. Vypadá trochu jako crossover, ale nenechte se mýlit. Je to pořád auto z nejmenšího segmentu A, žádný teréňák, dokonce ani pseudoteréňák. Nutno ale říct, že předcházejícímu konceptu Prologue je podobné skutečně výrazně a že mu to tudíž velmi sluší. Když necháme stranou průchodnost terénem, kterou by vzhled SUV měl naznačovat, a přijmeme, že v tomto případě jde skutečně jen o styl, mrňavá Toyota si zaslouží oba palce nahoru. Má barevně odlišený černý C-sloupek i se zadními blatníky a prahy, černé jsou i lemy předních blatníků a rozměrná maska. S tím kontrastují čtyři odstíny laku, inspirované různými druhy koření - tmavě šedozelená má připomínat kardamom, červená metalíza chilli, béžová zázvor a modrá jalovec. Barva karoserie se objevuje i v interiéru, kolem řadící páky, na palubní desce, volantu i ve výplních dveří.

toyota-aygo-x-4 ToyotaCZ.jpg

Čtěte také: Subaru představilo první elektromobil, dárcem orgánů je Toyota

Do zásuvky zatím ne

K dispozici ale budou i levnější jednobarevné verze a ve znamení jednoduchosti se nese i konstrukční stránka vozu. Aygo X stojí na stejné platformě TNGA GA-B jako větší Yaris a Yaris Cross, ve srovnání s končícím Aygem má o 90 mm delší rozvor, o 55 mm vyšší pozici řidiče a lepší výhled na všechny strany. O pohon se postará atmosférický litrový tříválec o výkonu 72 koní a točivém momentu 93 Nm s pětistupňovým manuálem, nebo bezstupňovou převodovkou CVT. Motor je to ověřený a bytelný, s žádnou elektrifikovanou variantou se minimálně prozatím nepočítá. Vzhledem k jednoduché a bytelné technice, módní karoserii a českému původu by nové Aygo X mohla čekat celkem nadějná budoucnost. Dost ale bude záležet na ceně, kterou jsme se zatím od Toyoty nedozvěděli.

AYGO_ Toyotacz.jpg

Nové Aygo X vychází z konceptu Prologue


V aktuálním vydání Garáže vás Honza Koubek seznámí s elektrickým Subaru, nejprodávanějším Aston Martinem, novým Fordem Mondeo, na který si ale musíme nechat zajít chuť, a také s prototypem české elektromotorky Devs Alien.

Kam dál?Kodiaq RS: Nečekaně svižná jízda a až moc dobrý podvozek

Foto: Toyota Central Europe - Czech

Podcast