Kočkaři, nebo pejskaři: Milovníci psů a koček se od sebe liší v povaze i inteligenci. Vědci zjistili, kdo je na tom lépe

Přesto, že psi i kočky jsou bezkonkurenčně nejoblíbenějšími domácí mazlíčky na světě a právem je označujeme jako nejlepší přátele člověka, jsou podle odborníků mezi těmito zvířaty velké rozdíly. A tuto informaci nyní potvrdili také vědci. Podle provedených studií se totiž navíc výrazně liší právě i jejich páníčci. Jaké jsou rozdíly mezi majiteli psů a koček, kdo je milejší nebo inteligentnější? Vědci už nejspíš našli na tuto často kladenou otázku odpověď.

Nová studie profesora psychologie Denise Guastella z Carroll university ve Wisconsinu, kterou vědci provedli na přibližně 600 vysokoškolských studentech, konečně vysvětluje, proč jsou pejskaři a kočkaři věčnými rivaly. Ve skutečnosti je podle vědců totiž odlišuje mnohem víc, než pouze jejich oblíbený domácí mazlíček. Právě volba nejlepšího chlupatého přítele totiž prozrazuje i něco o jejich povaze či inteligenci. Kdo je na tom lépe?

Žádný prostor pro fantazii: Madonna šokovala nahými fotkami

Pejskaři jsou aktivnější, milovníci koček citlivější

Účastníci výzkumu dostali za úkol vybrat si, ke kterému domácímu mazlíčkovi mají blíže. Vědci se zajímali také o to, jaké vlastnosti se jim na jejich kočce, nebo psovi zamlouvají. Podle toho potom dokázali určit, jaké povahové a jiné rysy spojují milovníky psů a jaké majitele koček. V oblíbenosti měli výraznou převahu majitelé psů, kteří tvořili 60 %. Kočkařů bylo oproti tomu pouhých 11 %. Zbývající účastníci výzkumu se buďto nemohli rozhodnout, které zvíře mají raději, proto uvedli obě zvířata, někteří se zase dokonce vyjádřili, že nemají rádi ani kočky ani psy. Pro pejskaře byla nejdůležitější vlastností jejich čtyřnohého kamaráda především přátelskost a šikovnost, pro majitele koček pak byla zase povětšinou důležitá především náklonnost jejich zvířat.

young-woman-park-with-her-white-dog.jpg

Zdroj: Freepik

Nápomocným kritériem, jak od sebe odlišit fanoušky psů a koček, bylo pro vědce prostředí, ve kterém se jejich majitelé pohybují. Podle profesora psychologie Denise Guastella se kvůli venčení svých psů jejich páníčci častěji setkávají s dalšími lidmi, proto bývají daleko společenštější. Naopak majitelé koček se svými domácími mazlíčky chodit na procházku nemusejí, proto jsou mnohdy uzavřenější a méně společenští, navíc dávají přednost spíše domácímu prostředí, například u napínavé knihy či filmu. Z výsledků studie tedy vyplynulo, že pejskaři jsou většinou aktivnější a milejší, nedělá jim přitom problém dodržování pravidel. Naproti tomu obdivovatelé koček bývají více introvertní a citliví, proto jsou o něco méně společenští a respektování zavedeného řádu se spíše vyhýbají. To ale není vše. Podle vědců jsou totiž údajně kočkaři v průměru i o něco inteligentnější než milovníci psů.

Jak by osobnosti z portrétů vypadaly ve skutečnosti?

Ať už se řadíte mezi fanoušky psů či koček, nenechte si výzkumy zkazit náladu. Současné výzkumy totiž podle vědců nemají za cíl pouze rozsoudit věčná dilemata, zda jsou lepší pejskaři, nebo kočkaři a psi, či kočky. Odborníci se totiž shodují na tom, že jim podobné výzkumy mají sloužit spíše jako diagnostický pomůcka pro přesné upravení psychologické terapie pacientům přímo na míru.

relaxed-smiling-girl-playing-with-her-fluffy-cat-indoor-shot-amazing-lady-holding-pet.jpg

Zdroj: Freepik

Prostřednictvím těchto testů a priorit ve volbě domácího mazlíčka totiž psychologové mohou lépe odhadnout, jakou má jejich pacient povahu. Navíc společnost jejich čtyřnohého chlupatého přítele jim může pomoci více než jakékoliv léky. Jestli teprve uvažujete, že se také zařadíte mezi hrdé majitele psů nebo koček, rozhodně neváhejte. Nejen většina odborníků se totiž shoduje na tom, že v nich najdete opravdové přátele i parťáky, kteří vám spolehlivě vždycky zvednou náladu a nikdy vás nenechají na holičkách.


Kam dál?
Miláček diváků MasterChefa Pavel Berky chystá vlastní show

Zdroje: www.huffpost.com; www.national-geographic.cz
Úvodní foto: Profimedia

Podcast