Jaké množství kávy denně je ještě zdravé? Odpověď má pro vás šéf kavárny i vědci

Jaké množství kávy je ještě zdravé? Ani odborníci v tom nemají zcela jasno. Jak to vidí šéf kavárny Louvre Silvio Spohr? A kolik šálků denně by vám doporučili pít vědci?

Jaké množství vypité kávy je ještě zdravé?

Ohledně otázky, jaké množství kávy denně je ještě zdravé, se vedou debaty mezi vědci i laickou veřejností. Jde vůbec určit míra, která bude vyhovovat všem? Na tuto otázku odpovídá Silvio Spohr z kavárny Louvre: "Asi bude hodně záležet, kdo na tuto otázku odpovídá. To znamená, že ten, kdo dělá různé průzkumy, výzkumy, pro koho je dělá a něco jiného by určitě říkal lékař. Já mám dojem, že je to opravdu hodně individuální. To znamená, že člověk musí trošku poslouchat své tělo, jestli mu to dělá dobře, nebo nedělá dobře. Jestliže mě bolí žaludek, tak už si asi další kafe nedám." Také v rozhovoru říká, že je důležité, abyste pili zdravé kávy – malé krátké espresso, případně ristretto. Co se týče druhu, doporučuje arabicu, která je nejkvalitnější odrůdou a také je v ní velmi málo kofeinu, tím pádem se o ní dá hovořit jako o zdravé kávě. Konkrétní číslo podle něj nelze určit, je to individuální.

Jasno nemají ani vědci

Debata o tom, kolik kávy je ještě zdravé vypít, se vede i na vědecké úrovni. Přičemž se k nám mnohdy dostávají značně konfliktní informace, ze kterých nejsme moudří. Připomíná to nekonečnou debatu o škodlivosti versus prospěšnosti másla. Staré poznatky nechme stranou a zaměřme se na ty novější. V roce 2017 vychází ve vědeckém časopise studie, která říká, že tři až čtyři šálky denně mohou být zdraví prospěšné. Ve studii se píše, že lidé pijící pravidelně kávu měli nižší riziko jaterního onemocnění, některých druhů rakoviny i úmrtí na infarkt. Vědcům se však tehdy nepodařilo jednoznačně prokázat, že za všemi zmíněnými zdravotními přínosy stála právě káva.

Zároveň je nutné zmínit, že někteří lidé by kávu neměli konzumovat vůbec, nebo v opravdu jen velmi malém množství. Káva není vhodná pro těhotné ženy, protože její nadměrná konzumace zvyšuje riziko potratu. Káva se nedoporučuje ani kojícím ženám. Také není vhodná pro osoby trpící syndromem dráždivého tračníku, zeleným zákalem, arytmií srdce, poruchou spánku či refluxní chorobou jícnu. Tyto závěry potvrdila i nejnovější studie ze srpna 2021, kterou vypracovala Evropská kardiologická společnost. Podle jejího výzkumu jsou tři šálky kávy denně zdraví prospěšné, jsou spojeny s nižším rizikem mrtvice a úmrtí na smrtelných srdečních chorob.

kafe.jpg

Čtěte také?: Prokletí muzikálu Pomáda

Šest a více šálků denně podle vědců škodí

Pokud jste milovník kávy a právě jste se zaradoval nad nově zjištěnými fakty o jejích přínosech, tak ještě zadržte. Stejně jako snad u ostatních potravin platí, že všeho moc škodí. Britští vědci zjistili, že byste rozhodně neměli pít šest a více šálků denně. Zkoumali celkem 17 702 účastníků, u kterých zaznamenali údaje o životním stylu, zdravotním stavu, spotřebě kávy, objemu mozku a další údaje. Jejich zjištění vás od nadměrné konzumace kávy zajisté odradí. Lidé, kteří pijí šest a více šálků kávy denně, mají podle vědců o 53 % vyšší šanci, že u nich jednou propukne demence než ti, kteří pijí méně než dva šálky. Nutno dodat, že předchozí výzkumy nebyly schopné tuto souvislost prokázat, až tato studie.Zdroj:
BBC, MSN, Science Daily, Science Alert
Zdroj úvodní foto: Freepik
Zdroj fotografie v textu: Pexels

Podcast