Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Jaké bylo dětství bez technologií: Stavění bunkrů, cvrnkání kuliček či chytání hmyzu

Redakce
Technologie za posledních několik dekád neuvěřitelně pokročily a není tak divu, že zcela zásadně ovlivnily každodenní život lidí i jejich dětství. Zatímco v oblasti vědomostí se staly moderní technologie neocenitelným pomocníkem, v oblasti dětské fantazie spíše zhoubou. Ohlídněte se za minulými časy, které si možná pamatujete i vy, kdy děti neznaly sezení u počítače či mobilů a místo toho si hrály venku.
20. 01. 2022

Technologie už od kolíbky

Je faktem, že dnes se děti s moderními technologiemi setkávají již od kolíbky. Místo klasických hraček nad postýlku či natahovacích kolotočů se setkáváte s řadou vymožeností jako kolotoč s projekcí a melodiemi, automatické houpátko, robotické či mluvící hračky a další vymoženosti, které mají rodičům co nejvíce usnadnit či zpříjemnit péči o miminko. Některé vymoženosti mohou dokonce zachraňovat životy, jedná se především o monitory dechu či dětské elektronické chůvičky! S technologiemi se ale děti setkávají i přímo, kdy se jim často dostane do ruky mobilní telefon, jelikož se mnohdy jedná o spolehlivý způsob, jak i to nejmenší dítko zabavit. Zůstává otázkou, zda přílišné používání mobilních telefonů či obdobných přístrojů od útlého věku nemůže mít vliv nejen na dětské zdraví (oči, páteř), ale i na jeho fantazii, která se tak nemá šanci příliš rozvíjet. I přesto však mají komunikační zařízení pro děti i přínos, jelikož tak mohou být více v kontaktu i se vzdálenějšími příbuznými.

Celebrity bez pozlátka: Podívejte se, jak by vypadali jako obyčejní lidé Beckhamovi, Nicole Kidman či Johnny Depp

Jak si hrály děti dřív

Možná ještě i vy pamatujete dětství bez mobilních telefonů, nebo jste z generace, kdy největším hitem mobilních telefonů byl legendární Had (Snake). Možná už však patříte ke generaci, která si život bez technologií nedokáže ani představit a zajímá vás, jak si děti hrály bez všech dnešních vymožeností. Inu základem byla dětská fantazie, která byla neuvěřitelně rozmanitá a nekonečná. Děti si hrály většinu času venku a bylo pro ně spíše trestem, když musely být zavřené doma. Venku se pak našla celá řada aktivit, které děti mohly provádět.

Ilka Brühl: Narodila se s extrémně vzácným defektem obličeje. Dnes porušuje standardy krásy a živí se jako modelka

Zatímco dívky tančily, zpívaly, venčily své panenky v kočárku či hrály na hudební nástroje, kluci si stavěli bunkry, stříleli po sobě z praku kuličky, hráli si na vojáky nebo lezli po stromech. Dětská hřiště byla plná smějících se dětí, které se střídaly na houpačce, když houpačku neměly, tak si ji vyrobily třeba z lampy, stromu nebo klepadla na koberce. Klepadla byla v určitém období u každé bytovky a stala se populární prolézačkou. Ulicemi se proháněly skupinky dětí na kole či koloběžkách. Děti si však poradily i bez pomůcek. V přírodě je dostatečně zabavily kdejaké hrátky s vodou či blátem, stavěly si domečky z klacíků a mechu, lovily a pozorovaly hmyz či třeba hlemýždě.

Pokud se děti dostaly k balíkům slámy, získaly tak další hodiny zábavy, kdy po balíkách lezly, schovávaly se atp. Při hraní venku jim obyčejně stačilo minimum věcí na hraní. Skvělým pomocníkem byla třeba křída, s tou malovaly obrázky nebo si namalovaly skákacího panáka. Z papíru si zas vyrobily malé lodičky, které pak pouštěly do louží nebo do řek. Oblíbenou hračkou byla třeba dřevěná káča nebo kuličky na cvrnkání, obzvlášť ceněné pak byly tzv. skleněnky.

Ačkoliv to občas vypadá, že je společnost již zcela pohlcena spíše ve virtuálním světě, i dnes můžete vidět děti, které si hrají venku. Ale dnes má většina dětí u sebe mobilní telefon pro lepší kontrolu a bezpečí a vzhledem k provozu na silnicích už není možné hrát si uprostřed ulic. A jak jste strávili dětství vy?

Příběh legendárního trabantu: Jak vzniklo auto 20. století, které ve 21. století projelo celý svět?


Úvodní fotka: Profimedia

Zdroj: Instagram

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM