Jak vypadá dokonalá oběť psychopata?

Obětí psychopata se může stát každý z nás, ale přece jenom existují určité předpoklady, které z nás dělají dokonalou oběť pro psychopaty. Dovedete si tipnout, které čtyři věci jsou charakteristické pro oběti psychopatů?

1. Vysoká míra empatie

Lidé s poruchami jako je psychopatie, narcistická porucha či sociopatie mají velmi nízkou empatii, jinými slovy se nezajímají o nikoho jiného než o sebe. Aktivně však vyhledávají pravý opak – lidi s vysokou empatií a citlivostí, kteří se o druhé starají a pomáhají jim. Je to z toho důvodu, že moc dobře tuší, že tito lidé je od sebe neodeženou, ani když ukáží své pravé já. Budou trpělivě snášet jejich lhaní, agresivitu a podvolí se jejich manipulaci. Často se u lidí s vysokou empatií objevuje tzv. spasitelský komplex, tedy víra v to, že právě oni psychopatovi dokáží pomoci a změnit jej. To bohužel není možné. Často si vás psychopati otestují hned na začátku, klidně si vybájí smyšlený příběh o svém příšerném dětství a počkají si na vaší reakci. Pokud bude dostatečně soucitní, vědí, že našli tu pravou oběť.

empatie.jpeg

Nebezpeční psychopati: Naučte se je rozpoznat. Víte, které dva osobnostní rysy mívají nejčastěji?

2. Předpoklad závislosti

Není řeč o návykových látkách, ale o závislosti na psychopatovi. Partner či jiná osoba, která je na psychopatovi závislá, mu totiž naprosto vyhovuje. Takové osobě se totiž z toxického vztahu bude jen těžko odcházet, mnohdy mívají oběti psychopatů problematické vztahy s rodinou, někdy to bývají osobnosti bez blízkých přátel, pro které se psychopat může stát jedinou důležitou osobou v jejich životě. V momentě, kdy se naplno projeví jeho povahové rysy a oběť vytuší, že je zle, mnohdy se se svým problémem nemá komu svěřit a neví, kam se obrátit s tím, aby jí někdo pomohl. Tento strach vyústí v to, že ve vztahu s psychopatem nadále zůstává a tiše trpí jeho chování, protože se cítí uvězněná v kleci.

3. Extrovert

Ne, nepřepsali jsme se. Obětí psychopatů velmi často bývají extroverti. Často lidé oběti psychopatů vnímají příliš stereotypně, jako tiché a plaché lidi – zejména ženy, které se nechaly uzurpovat silnějším protějškem. Leckdy se však jejich obětí stanou ženy, které jsou velmi společenské, charismatické, ambiciózní a mají skvělé zaměstnání. Je to z toho důvodu, že je psychopati mohou přitahovat svým osobním kouzlem a silnou vůdčí osobností. Navíc mají dlouho pocit, že situaci kontrolují, ani je nenapadne, že by s nimi daný člověk manipuloval. Není důležité, jak moc je daný člověk inteligentní a silný, jakmile se dostane do spárů psychopata, postupně z něj tento predátor udělá "poslušnou trosku".

extrovert.jpeg

4. Skvělý vztah s otcem

Tento bod platí pro ženy, panuje totiž mylná představa, že obětí psychopata bývají ženy, které mají špatný vztah s otcem a nikdy nepoznaly otcovskou lásku. Je pravdou, že některé ženy si v dospělosti mohou hledat partnera povahově i vzhledově podobnému otci, ale v řadě případů to neplatí. Pokud si žena totiž v minulosti zažila násilí, psychické týrání či zneužívání ze strany otce, může být v budoucnu mnohem vnímavější k varovným signálům, které u svého protějšku vypozoruje. Kdežto žena, která má skvělý vztah s otcem, může být v tomto ohledu zranitelnější, protože netuší, jak zlí psychopati umějí být. Tyto ženy se sice mohou se svým problémem svěřit rodině, ale mnohdy se stydí přiznat, že jim vztah či manželství nefunguje a má daleko do ukázkového manželství rodičů, a tak mlčí.

otec a dcera.jpeg

Psychologický test: To, jakým stylem píšete písmeno X, o vás prozradí víc, než si myslíte!

Úvodní foto: Profimedia
Ilustrační fotky: Pexels.com

Podcast