Hana Heřmánková: Nejmladší televizní hlasatelkou se stala již před maturitou

Půvabná tmavovlasá žena mnoha profesí a zájmů Hana Heřmánková je mnoho let divadelní manažerkou Divadla Bez zábradlí, které založil její manžel Karel Heřmánek. Má tři syny, a přestože již není ve studentském věku, studuje na vysoké škole politologii.

Nejmladší televizní hlasatelka

Hana Heřmánková, narozená Vávrová, se narodila 1. března 1963 v Praze. Od dětství navštěvovala se svou sestrou Danou, kterou poté proslavila dětská role Leontýnky ve filmu Ať žijí duchové, dětský dramatický kroužek. Těsně před maturitou se Hana Heřmánková dostavila na konkurz v televizi, postoupila do posledního kola a nakonec se stala naší vůbec nejmladší televizní hlasatelkou a moderátorkou. Uváděla pořady o filmech či vaření, točila přímé přenosy, moderovala i Silvestra. Po úspěšném dokončení maturitní zkoušky se dostala na FAMU, kterou však kvůli pracovnímu vytížení nedokončila. Po revoluci působila v rádiu Frekvence 1. V roce 1992 pak získala cenu v anketě TýTý v kategorii Nejoblíbenější televizní hlasatel. Kromě moderování se věnovala i hraní, objevila se v několika seriálech jako třeba Arabela z roku 1980, Dáma a Král z roku 2017 nebo Ranč U Zelené sedmy z roku 2000, a ve filmech například v roli zdravotní sestry ve filmu Cena medu z roku 1986 nebo jako přepadená fotografka ve filmu Černá punčocha z roku 1986. Dále se objevila také ve filmech Od zítřka nečaruji, Láska mezi kapkami deště, Drsná Planina, Půl domu bez ženicha, Velká filmová loupež a další.

profimedia-0577224883.jpg

Divadlo Bez zábradlí

Se svým manželem Karlem Heřmánkem se seznámila v 80. letech v dabingovém studiu. Vzali se až po narození dvou synů Karla (1989) a Josefa (1990). Třetí syn se narodil v roce 2001. Divadlo Bez zábradlí založil herec Karel Heřmánek v roce 1990 jako tehdy první soukromé divadlo v Česku. Pojmenoval ho tak po rozpadu scény v Divadle Na Zábradlí, kde předtím hrál. Nyní je jeho principálem a také hercem, zatímco jeho manželka Hana Heřmánková je manažerkou. Divadlo Bez zábradlí sídlí v paláci Adria v Praze 1, nemá stálý soubor a můžete se tak během představení setkat s řadou hostujících herců a hereček jako jsou Dana Morávková, Jiří Bartoška, Petr Pospíchal, Jana Švandová, Václav Vydra, Rudolf Hrušínský a další.

profimedia-0630128184.jpg

Hudební kalendárium Saskie Burešové

Velké srdce

Hana Heřmánková vychovala tři syny, ale kromě aktivní výchovy stihla ještě vystupovat v televizi v dopoledním pořadu pro ženy Sama doma, kde se střídala s ostatními moderátorkami. Kromě toho je členkou správní rady nadačního fondu Slunce, který pomáhá mentálně postiženým dětem a dospělým. Stala se také ředitelkou Festivalu slovenského divadla. Mezi její koníčky prý patří sport a procházky lesem. Roku 2009 ji postihla rodinná tragédie, kdy předčasně zemřela její sestra Dana na rakovinu ve věku 41 let. Jelikož se s jejím odchodem nedokázala ani po letech smířit, údajně již několik let spolupracuje s Nadací pro výzkum rakoviny a také se stala patronkou projektu Kopretina, který má za cíl prevenci v boji proti rakovině děložního čípku.

profimedia-0024203810.jpg

Zábavný test: Za kterou z těchto žen byste se otočili?


Zdroje fotek: Profimedia

Podcast