Filmy, které mohly skončit úplně jinak

Některé filmy známe celé nazpaměť a už si ani nedovedeme představit, že by v nich něco bylo jen trochu jinak. Přitom mnohdy stačilo málo a některé filmy mohly končit úplně jinak. Týká se to legendárních filmů Titanic, Forrest Gump, Já, legenda a Osudový dotek.

Titanic

Závěr filmu Titanic se vryl do paměti asi každému z nás. Rose hází do vody Srdce oceánu, které nenávratně zmizí v jeho hlubinách. Při dojemném konci nejednomu divákovi ukápla slza. Avšak režisér filmu James Cameron měl připravený ještě jeden alternativní konec, který by tento dojem naprosto zničil. Na rozdíl od původní verze, kde nikdo netuší, že Rose u sebe náhrdelník stále schovává, v alternativní závěrečné scéně filmu je Rose v přítomnosti hledače pokladů Brocka Lovetta a jeho týmu. Rose mu vloží medailon do ruky a pronese: "Hledáte poklad na špatných místech, pane Lovette. Pouze život je nedocenitelný a každý den se počítá." Poté si jej vezme zpět a se smíchem ho hodí do oceánu. Ještěže tvůrci zůstali u původní verze, tato opravdu budí rozpaky.

Forrest Gump

Jeden z nejlepších filmů, co byl kdy natočen, má svou stejnojmennou knižní předlohu, kterou napsal Winston Groom. Režisér se však při natáčení rozhodl odchýlit od knižní předlohy. Ve filmu Jenny umírá a Forrest zůstává na výchovu syna sám. U tohoto smutného konce nezůstalo jedno oko suché. V knižní předloze je to však jinak – Jenny se nakonec provdá za jiného muže. K závěru filmu se vyjádřil i autor knihy, vůbec se mu nelíbil.

Forrest profimedia-0327217036.jpg

Já, legenda

V závěrečné scéně filmu Já, Legenda, postava Roberta, kterého hraje Will Smith, sice zachrání lidstvo, ale zaplatí za to cenu nejvyšší – obětuje svůj život. Tento film vychází ze stejnojmenné knižní předlohy Richarda Mathesona. Zatímco ve filmu jsou zombie divoká stvoření lačnící po krvi, v knize se učí, jak založit vlastní společnost. Zřejmě proto se tvůrci rozhodli natočit ještě jeden alternativní závěr, kdy přijde vůdce zombíků a požádá jej, aby zpět přivedl jednu z nich, zombie, na které mu očividně záleží, což dokazuje, že i zombíci mají city. Vůdce zombie nechá za odměnu Willa Smithe žít a ten opouští město.

Osudový dotek

Film Osudový dotek si o alternativní konce přímo říká. Pojednává totiž o fenoménu zvaném efekt motýlích křídel, který je pojmenováním jevu, v rámci kterého má malá změna počátečního stavu dalekosáhlé důsledky. Celý děj filmu se točí kolem Evana, který přišel na to, že za pomoci videokazety se může vrátit do minulosti a změnit počáteční stav věcí. Napadne ho, že by tímto způsobem mohl vylepšit život lidem kolem sebe, hlavně své milované Kelly. Jeho pokusy končí většinou značným neúspěchem. Byly natočeny hned tři verze konce filmu. Ten první je vyloženě depresivní, Evan je ze všeho už tak utrápený, že se rozhodne vrátit se před počátek svého narození a spáchat sebevraždu už v děloze. Jako oficiální závěr to neprošlo, stejně jako happyend, kdy se Evan otočí za Kelly na ulici a zdá se, že pro ně vše skončí dobře. Režisér se rozhodl pro zlatou střední cestu, dojemný konec, kdy Evan spatří Kelly na ulici, ale rozhodne se za ní neotočit, protože se zřejmě bojí, jaký dopad by to mělo. Proto se zachová nesobecky, nechá ji jít, přičemž smutně odkráčí a ztratí se v davu.

Osudový dotek profimedia-0361975268.jpg


Titulní foto: Profimedia.cz

Foto Forrest Gump: Collection Christophel / Paramount Pictures / Profimedia.cz

Foto Osudový dotek: Profimedia.cz

Podcast