Filmový tip: Milovat než zemřu

Dnešním tipem na večer strávený s dobrým filmem je nekonvenční australský snímek Než skončí léto, který s lehkostí vypráví o tom, že když vám do umírání vstoupí první láska, je to sice výhra, ale zároveň taky pěkně na pytel.

Než skončí léto, snímek plný barev a emocí, je celovečerním debutem australské režisérky Shannon Murphy a líčí příběh šestnáctileté Milly, která hraje na housle, žije v krásném domě s bazénem, právě se na vlakovém péroně zakoukala do sígra Mosese a taky mimo jiné trpí rakovinou. Její rodiče, kteří si od bolesti ulevují hrstmi sedativ (otec je psychiatr), by za normálních okolností potetovaného bezdomovce, zloděje a feťáka Mosese hnali svinským krokem, ale když vidí, jak Milla září, nabídnou mu, aby u nich bydlel (výměnou za přísun psychofarmak).

Babytheeth feed.jpg

V hlavní roli uvidíme talentovanou Elizu Scanlen, která na sebe výrazně upozornila v seriálu Ostré předměty a nedávno také v Malých ženách, fantastický výkon předvádí Toby Wallace v roli Mosese, který si z loňského festivalu v Benátkách odvezl Cenu Marcella Mastroianniho pro nejlepšího mladého herce. Snímek s výraznou barevnou symbolikou, v němž mezi klasickými skladbami protéká i Vltava Bedřicha Smetany, nám v době, kdy těžkne duše z toho, že nic není tak, jak by být mělo, připomene, jak vzácné jsou ty zdánlivě nejprostší okamžiky: poodvědvat s rodinou, jen si tak poležet v trávě nebo vyjít po ránu před dům a nadechnout se čerstvého vzduchu.

Film před pár dny rozšířil nabídku portálu Aerovod.

Foto: Aerofilms

Podcast