Elektronický gigant Sony vstupuje do segmentu automobilových výrobců

Mnohé elektromobily dnes vzhledem k důrazu na maximální efektivitu a jednoduchost používání nepřipomínají dřívější charismatická auta, ale spíš elektrické spotřebiče. Tím spíš, pokud se o ně pokusí firma, která dosud žádné auto nevyráběla.

Vize připravená do výroby

Důkazem měnících se poměrů budiž i prostý fakt, že několik elektromobilů si svou premiéru neodbylo na klasickém autosalonu, ale na veletrhu CES v Las Vegas. Ano, na veletrhu spotřební elektroniky. Jedním z nich je druhý elektrický koncept od elektronického giganta Sony. Dostal nezáživný název Sony Vision-S 02, protože předloni představený koncept byl Vision-S 01. Na rozdíl od něj ale vypadá, že by se prakticky okamžitě mohl začít vyrábět. Zavalité SUV o délce 4,9 metru, šířce 1,9 metru a výšce 1,65 metru má zaoblený design diktovaný aerodynamickým tunelem, velká 20palcová kola, dlouhý třímetrový rozvor a hmotnost téměř 2,5 tuny.

Sony VisionS int.jpg

Čtěte také: Budoucnost podle Nissanu: Obří investice a 23 elektrifikovaných modelů

Sériová výroba? Zřejmě brzy

Pohání ho dva motory o výkonu 272 koní každý. Maximální rychlost je kvůli efektivitě omezena na 180 km/h, zrychlení na stovku výrobce neudává, ale odhadem to bude kolem 5 sekund. Sony se chlubí ovládáním některých funkcí gesty a hlasem, špičkovým senzorickým vybavením včetně LiDARu a CMOS kamer s vysokým rozlišením a rovnou devíti displeji uvnitř auta, přičemž některé z nich umožňují připojení konzole PlayStation. O sériové výrobě se sice nahlas nemluví, ale už na jaře vznikne divize Sony Mobility a tak se dá čekat, že auta od Sony jsou záležitostí nanejvýš několika příštích let. Sony není ve svém oboru samotné, kdo chce na trh elektromobilů proniknout, snaží se i giganti Foxconn a Xiaomi.

V aktuálním vydání Garáže má pro vás Honza Koubek taky elektrické SUV od BMW a pick-up do zásuvky, navíc oznámí konec jednoho z nejklasičtějších německých lidových sedanů. A testu podrobí faceliftovaný Volkswagen Polo. Více v našem podcastu.

Kam dál? Subaru představilo první elektromobil, dárcem orgánů je ToyotaFoto: Sony Group Corporation

Podcast