Do kin přichází oscarová Země nomádů a německé romantické drama

Kina se otevřela a filmoví fanoušci se tak konečně dočkají nových filmů na velkém plátně. První červnový čtvrtek přináší do kinosálů snímek oceněný třemi cenami Akademie i prázdninový příběh 14leté Berlíňanky.


Země nomádů

Meditativní roadmovie čínské režisérky Chloé Zhao ověnčená třemi Oscary doputuje tento čtvrtek konečně i k českým divákům. Jednašedesátiletá ovdovělá Fern v podání Frances McDormand žije v hornickém městečku v Nevadě, kde dojde k ekonomickému kolapsu. Sbalí si tedy věci a v ošuntělé bílé dodávce vyráží prozkoumat život jako novodobý nomád a najít svou nezávislost v přírodě. Ve filmu plném vzpomínek a samoty přerušované krátkými přátelstvími se objevují skuteční nomádi, kteří Fern seznamují s novým světem při cestách po nekonečném americkém západě v doprovodu klavíru italského skladatele Ludovica Einaudiho.

Foto: Falcon / Searchlight Pictures


Léto v Kreuzbergu

19-Léto_©-Jost-Hering-Filme-Foto-Martin-Neumeyer_Jella-Haase-Lena-Urzendowsky.jpg

Německý snímek o dospívání a jednom žhavém létě, které vše změnilo, sleduje čtrnáctiletou Noru, která tráví letní prázdniny doma v berlínské hipsterské čtvrti Kreuzberg. Její starší sestra si užívá s partou kamarádů a Noru vláčí s sebou. Poflakují se městem nebo se povalují na plovárně. Ostatní mají Noru za tichou pozorovatelku, která sedí opodál, svět zachycuje na instagramová videa a chová housenky a motýly. Její nesmělost se ale začne rozplývat, když potká svobodomyslnou a živelnou Romy, díky níž poprvé zažívá velkou lásku se všemi radostmi i strastmi. Stejně jako se housenky proměňují v motýly s pestrobarevnými křídly, i z Nory se stává mladá žena. Režírovala šestatřicetiletá berlínská režisérka Leonie Krippendorff.

Foto: Jost Hering Filme / Martin Neumeyer

Více filmu: Filmex Dotočná: Novinky ze světa filmu

Podcast