Budoucnost podle Nissanu: Obří investice a 23 elektrifikovaných modelů

Nissan představil svojí vizi blízké budoucnosti, nazvanou Ambition 2030. Její součástí je během příštích osmi let uvedení 23 elektrifikovaných modelů, z toho 15 čistých elektromobilů. Investovat do toho chce v přepočtu přes 400 miliard korun a doufá, že do čtyř nebo pěti let budou její evropské prodeje tvořit ze tří čtvrtin elektrifikované vozy. Pozor, nikoliv elektromobily.

Levnější technologie jsou na cestě

Do pojmu elektrifikovaný vůz se u Nissanu teoreticky dá zahrnout i mild hybrid, kde je elektromotorek většinou spíš na ozdobu. Zajímavé taky je, že na domácím japonském trhu Nissan takové ambice nemá - elektrifikované modely tam v roce 2030 budou prý tvořit jen zhruba 55 % prodejů a v Číně a USA dokonce jen 40 %. I přesto ale v Nissanu napírají své síly správným směrem - a sice k optimalizaci elektrického pohonu samotného a to především z hlediska pořizovacích nákladů. Kromě vylepšení stávajících lithium-iontových akumulátorů pracují i na technologii bez použití nákladného kobaltu, což by mohlo podle odborníků snížit ceny o masivních 65 % a to už kolem roku 2028. Další zkoumanou možností jsou baterie s pevným elektrolytem.

Nissan Amb2030.jpg

Zleva: Max-Out, Surf-Out, Hang-Out

Čtěte také: Hyundai Ioniq 5 je jedním z nejzajímavějších elektromobilů

Koncepty zůstanou v muzeu

Nissan společně se svým plánem odhalil rovnou i čtyři různé koncepty, abychom se měli na co těšit. Uhlazený stříbročerný crossover s názvem Chill-Out stojí na platformě CMF-EV a místo palubní desky s volantem má jen širokoúhlý displej a měkkou podnožku. Počítá totiž s plně autonomní jízdou. Zajímavější je možná koncept Surf-Out, což je elektrický pick-up s kabinou bez zadní stěny a s přídavným splývavým krytem nad ložnou plochu. Podle Nissanu by měl zvládnout i jízdu terénem. Třetí koncept se jmenuje Hang-Out. Přestože zvenčí připomíná futuristické SUV, uvnitř sází na otevřený prostor ve stylu pojízdného obýváku s variabilním interiérem pro trávení volného času. Poslední koncept se jmenuje Max-Out, jde o sportovní kabriolet. Je dlouhý a nízký a navozuje dojem pohodlného grand toureru, ovšem automobilka tvrdí, že nabídne i novou formu zážitku z řízení, nevídanou stabilitu a komfort. Respektive nabídnul by, kdyby se vyráběl. Ani jeden z představených vozů se pravděpodobně do výroby nedostane, ale je možné, že některý z třiadvaceti elektrifikovaných Nissanů příštích osmi let z nich načerpá trochu inspirace. Nakonec, pokud by se Nissanu podařilo postavit kvalitní a cenově dostupnou elektrickou platformu, může na ní naroubovat velkou spoustu úplně rozdílných aut.

Nissan 2030 Chill.jpg

Chil-Out

V aktuálním vydání Garáže, které si můžete poslechnout v našem podcastu, Honza Koubek dále přinesl informace o nové generaci crossoveru Kia Niro, brutálním konceptu BMW a test Peugeotu 5008.
Videa, fotky a další informace z motoristické branže najdete jako tradičně na www.garaz.cz

Kam dál? Subaru představilo první elektromobil, dárcem orgánů je Toyota


Foto: Nissan Motor

Podcast