Armády prostitutek jako součást každodenního života ve viktoriánské Anglii

Prostituce byla ve viktoriánské Anglii v 19. století součástí každodenního života lidí všech tříd, etnik i pohlaví. Nikdo nedokáže s určitostí říct, kolik bylo prostitutek během tohoto období Anglie, ale číslo se odhaduje až na 80 tisíc! Většinou za prodejem svého těla stála špatná ekonomická situace dotyčných a zdánlivě snadná možnost přivýdělku.

Nejmladším prostitutkám bylo 12 let i méně

Průměrný věk prostitutek byl 18 - 22 let, ale mnohé začaly se svým řemeslem již kolem 12. roku života, výjimečně ještě dříve. Oficiální hranice pro vykonávání prostituce přitom byla ve viktoriánské Anglii třináct let. Nejvíce byly ceněné panny a to hned z několika důvodů, hlavním byla však hygiena, jelikož se u nich nepředpokládaly pohlavní choroby, které se v tu doby hojně šířily. V mladých dívkách však bohužel často viděli zisk jejich rodiče, kteří je následně k prostituci nutili. Dívky už se tak nikdy nemohly vrátit ke svému dětství a nesly si s sebou punc prostitutky až do dospělosti. Příliš tomu nepomáhal ani fakt, že prostituce ve viktoriánské Anglii nebyla nelegální. Některé ženy zas žily dvojím životem, kdy přes den pracovaly v továrnách za malý plat a v noci na ulici pak za daleko vyšší obnos prodávaly svá těla. Při vstupu do světa prostituce přitom mohly využít hned několik možností. Mohly provozovat prostituci ve vojenských táborech, kde se prostitutky těšily obrovské oblibě, na ulici, v nevěstincích či tzv. veřejných domech.

Šokující zpověď letušky: Co se ve skutečnosti odehrává na palubě soukromých letadel, mají stevardky sex s boháči?

Dělat sama na sebe mohlo znamenat smrt

Veřejné domy byly v podstatě nevěstince, které řídila bordelmamá či pasák. Dívkám zde byli přidělováni klienti, které si často dívky nemohly samy vybrat. Část výdělku pochopitelně musely poskytovat svým "nadřízeným", kteří jim však na oplátku poskytovali klienty, zázemí a především ochranu. Existovaly dokonce i luxusní prostitutky, které byly vzdělané, krásné a své služby poskytovaly výhradně váženým občanům, obchodníkům nebo třeba politikům. Dívky, které se rozhodly provozovat prostituci samy na sebe na ulici, si sice vydělaly o dost více než v obyčejných nevěstincích, riskovaly však pochybné zákazníky, kteří byli nepředvídatelní, a kromě ublížení na zdraví jim hrozila dokonce smrt. Největším strašákem prostitutek se tehdy stal dnes již legendární Jack Rozparovač, sériový vrah, který v druhé polovině roku 1888 brutálně zavraždil údajně až deset obětí, které provozovaly prostituci!

Jan Žižka: Mytický válečník i geniální taktik, který u protivníků vzbuzoval hrůzu

Fantazii se meze nekladly

Zatímco se viktoriánská Anglie jeví jako velmi gentlemanské období, v oblasti prostituce se meze nekladly. Na své si tak přišli milovníci sadomasochistických hrátek, submisivní či dominantní muži, milovníci různých kostýmů atp. Některé veřejné domy měly dokonce zaměření na jednotlivý typ hrátek. V některých veřejných domech se dívky musely prokazovat zdravotním průkazem nebo se podrobit lékařskému vyšetření, aby se předešlo k šíření pohlavních chorob, které byly v tu dobu rozšířené především mezi příslušníky armády. V některých přístavech proto byly ženy provozující prostituci k lékařské prohlídce dokonce nuceny. Jelikož si pohlavní choroby vyžádaly vysoký počet obětí, vstoupilo v platnost hned několik zákonů týkající se prostituce a pohlavních chorob. Některé z nich byly značně kontroverzní, například zákon o nakažlivých chorobách z roku 1864, díky kterému se musely ženy, které patřily mezi "obyčejné" prostitutky nižší třídy, podrobit čtrnáctidennímu internímu vyšetření.

Erotika podle horoskopu: Astroložky promluvily o preferencích znamení zvěrokruhu, kdo je dominantní a koho lákají neobvyklé praktiky?


Zdroje: https://sites.udel.edu/britlitwiki/victorian-prostitution/, https://www.bl.uk/romantics-and-victorians/articles/prostitution

Úvodní foto: Profimedia

Podcast