Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

112 let od narození Adiny Mandlové: Rozporuplné dětství a bujarý noční život: Jak žila herečka, která plnila masochistické choutky nacisty?

Redakce
Ani po tak těžkých časech, které představovala druhá světová válka, se společnosti překvapivě nevyhnul pojem kolaborace. I když je to pro většinu lidí velice překvapivé, s nacisty sympatizovali i někteří čeští umělci a známé osobnosti tehdejší doby. A právě jednou z hereček a hvězd stříbrného plátna, která si nechala poplést hlavu nacisty, je Adina Mandlová. Její kontroverzní osobnost se dodnes snaží pochopit mnozí historikové a další odborníci. Co jí přimělo k mnoha sporným rozhodnutím a mělo na ně vliv i její dětství?
29. 01. 2022

Nedávno uplynulo již 112 let od narození hvězdy stříbrného plátna Adiny Mandlové. Přestože v mnohém se jednalo o inspirující a oblíbenou ženu s nesporným hereckým talentem, její soukromý život byl pro mnoho lidí nepochopitelný až zavržení hodný. Udržovala totiž blízké vztahy s nacistickými vůdci, kvůli kterým byla podezřívána a nakonec i zatčena a obviněna z kolaborace.

Hereččino dětství

Adina Mandlová se narodila 28. ledna 1910 v Mladé Boleslavi. Byla nejmladším dítětem ze čtyř sourozenců, a zároveň také jedinou dcerou svého otce. Právě proto byla svým otcem rozmazlována a hýčkána, a dostalo se jí mnoha uměleckých příležitostí. Například od svých čtyř let hrála na klavír, údajně jí navíc její okolí na příkaz otce muselo vykat, zatímco ona mu vykala. To se ovšem změnilo, když se její otec nakazil španělskou chřipkou, na kterou zemřel, když bylo budoucí herečce osm let. Najednou Adina ztratila veškeré výhody a její matka, o které herečka později hovořila jako o jednodušší ženě, ji přestala rozmazlovat. Následovala přísnější výchova, během níž si herečka už nemohla dělat vše tak, jak chtěla. Například musela jít namísto gymnázia, které její matka neschválila, na reálnou školku, takzvanou reálku. Její matka poté navazovala různé vztahy s muži, kteří jejich rodinu finančně podporovali, Adina je však neschvalovala. V šestnácti ji pak matka poslala do dívčího penzionátu v Paříži, kde studovala dva roky, ale potom byla kvůli špatnému chování vyloučena. I tento fakt pak herečku nasměroval na uměleckou dráhu herectví.

Tušila to delší dobu: Freddieho Mercuryho a Mary Austin pojilo silné pouto

Noční život a potrat i první krůčky před kameru

Po vyhazovu ze školy si rozpolcená mladá Adina začala užívat nočního života. Už v 16 letech měla přítele, se kterým sdílela své noční toulky. Údajně kvůli tomu dokonce podstoupila i několik potratů, když s dalším milencem nechtěně otěhotněla. Pak se na ni usmálo štěstí a předseda tenisového klubu ji doporučil svému známému kameramanovi jako herečku. Její první film s názvem Děvčátko, neříkej ne, kde ztvárnila vedlejší roli, ale u diváků propadl. Přesto se Mandlové podařilo dostat do přízně a paměti diváků, a tak ho následovaly i další pracovní příležitosti v podobě modelingu pro salon Rosenbaum nebo Hanu Podolskou. Právě v době, kdy Adina začala být uznávanou modelkou, si ji všiml Hugo Haas, s nímž si mnoho lidí spojuje hereččiny filmové začátky, například ve filmu Život je pes.

Nacisté v životě Mandlové

Ačkoliv mezi manžele Adiny Mandlové patřili také úspěšní Češi, později začala herečka udržovat vztahy také s vlivnými nacistickými úředníky. Jedním z nich byl Hermann Glessgen, se kterým se seznámila již během vztahu s Fredem Scheinerem – Svítilem. Údajně se přes jeho vliv snažila pomoci svému tehdejšímu milenci a příteli Fredovi Scheinerovi-Svítilovi, protože tehdejší časopis Vlajka, který byl zaměřen antisemitsky, poškozoval jeho pověst. Ten ji ale později opustil a Mandlová se kvůli tomu dokonce pokusila o sebevraždu. Aby herečka předešla tomu, že ji lidé začali vnímat jako proněmecky orientovanou, vstoupila do manželství s levicově orientovaným českým malířem Zdeňkem Tůmou. Ten však po roce jejich manželství spáchal sebevraždu.

Údajně z dalších dobrých důvodů začala herečka udržovat vztah také s Fritzem Oehmkem, který byl vládním rady Úřadu státního ministerstva pro Čechy a Moravu. Šlo jí nejen o maskování židovského původu jejího tehdejšího přítele Freda Scheinera – Svítila, ale zastávala se také Vinohradského divadla, které tehdy uzavřeli nacisté. Doufala, že Oehmkeho vliv v této oblastí usnadní jeho znovu otevření. Podle vyjádření herečky mezi nimi nedošlo přímo k fyzickému či intimnímu sblížení, ale údajně měl Oehmke sklony k pasivnímu masochismu, takže měla Adina Mandlová několik pokusů na to, aby ho zbila, což si měla herečka údajně velice užívat.

Dalším velice kontroverzní hereččinou etapu života představoval její vztah s nacistou Wilhelmem Söhnelem. Ten měl svůj vliv a moc také v kulturně-politické sféře, těžko ale soudit, zda s ním herečka udržovala milenecký poměr z těchto důvodů. Mezi další „blízké kontakty“ herečky pak patřil třeba vztah s úředníkem pražského gestapa Wernerem Dressem nebo s německým režisérem Karlem Antonem navázaným na nacisty.

Je jejich pohádkový život jen náhoda? Tyhle celebrity se až nápadně podobají animovaným postavám Disneyho filmů

Opravdové city versus kolaborace

Jednou z posledních opravdových lásek Adiny Mandlové byl Vladimír Šmeral, kterého herečka díky své snaze zachránila před hrozící deportací. Pomohla mu s úkrytem, požádala, aby mu byla u K. H. Franka umožněna intervence, a dokonce mu zajistila převoz do nemocnice a lékařskou pomoc, když dostal infekční onemocnění. Dalo by se tak říct, že díky ní přežil až do konce války ve zdraví.

Ihned po válce zažila Adina Mandlová kvůli svým předchozím kontroverzním vztahům mnohá příkoří. V roce 1945 ji zadrželi členové revoluční gardy a zavřeli ji do vazby, kde k ní byli velice krutí. Údajně v ní musela čelit dokonce tělesným trestům. Po dvou letech konečně následoval verdikt, který jí odsoudil k pobytu na dva měsíce ve vězení, zaplacení pokuty ve výši sto tisíc korun, následovalo také veřejné napomenutí. Nicméně i přesto všechno jí kolaborace nebyla nikdy prokázána, pouze citové vazby k německým úředníkům.

Zdroj: cs.wikipedie.org

Zdroj úvodní foto: nezjištěn (neznámí), Public domain, via Wikimedia Commons

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM