Vladimir 518 chystá velké oslavy výročí první desky PSH

Večerní show opět navštívil Vladimir 518. Vlado a Radek si s ním povídali nejenom o umění, ale také o chystaných oslavách velkého výročí legendárních PSH.

Mám rád klid na práci

Na Expres FM právě doznívá Iggy Pop. Vladimire, líbí se ti Iggy Pop?
Miluji Iggy Popa, mimochodem taky má desku Idiot. On, Bowie a tady ty lidi, to byly zásadní postavy mezi muzikou, volným umění, sběrateli umění, básníky, šílenci, feťáky. To jsou lidi, kteří mne vždycky fascinovali, a často na ně myslím.

My víme, že máš před sebou nějaké plány, protože jsme tu nedávno měli DJ Wiche, který nám něco naznačil, můžeme se těšit na další sólovku?
Je to tak, my se o té desce bavíme už dlouho, zároveň už jsme začali točit, píšu texty a vybírám beaty. Určitě ta deska bude, strašně se na ní těším. V hlavě si jí představuji jako návrat ve smyčce na začátek. Je to pro mě uzavření příběhu ve spojení s rapem.

Svoji poslední výstavu PÁD jsi musel připravovat do poslední chvíle, protože obsahuje témata covidu nebo olympiády.
Ta olympiáda je z roku 1980, to není až tak aktuální, a je to přenesený symbol, já jí používám jako válku národů. Pro mě je olympiáda určitým způsobem toho, jak současné národy válčí na základě nějakých domluvených pravidel. Snažíme se ten agresivní boj přenést do nějaké jiné roviny, daří se nám to více či méně, že jo, to je zřejmý. Výstava vznikala tři roky a ten covid tam hraje roli v takové sérii Lov a hlad, což je série hladových lidí, kteří jezdí po obchoďáku a loví. Covid se do toho všeho zapsal tím způsobem, že bylo strašně moc času pracovat, což bylo perfektní. Já jsem vděčný za to zastavení které proběhlo a to z hlediska vlastní sebereflexe i z hlediska práce, protože mám rád klid na práci.

PSH před sebou mají jedno velké výročí, výročí debutové desky, která vyšla v roce 2001, tedy 20 let od vydání od vydání desky Repertoár. Předpokládáme, že chystáte velký věci.
Každopádně jsme vyslyšeli prosby fanoušků a sběratelů vinylů a udělali jsme re-print. Udělali jsme remaster ve slavném studiu v New Yorku, které se specializuje na rap. Dali jsme si záležet, aby to bylo kvalitně vylisované. Další věc je, že k tomu chceme udělat sérii naprosto unikátních koncertů, budeme hrát v Roxy asi 2 večery. Ten koncert bude vypadat tak, že od intra po outro zahrajeme celou desku Repertoár, tak jak je.

Jaké další koncerty plánuje Vladimír 518 s PSH? A jaký bude další osud vydavatelství Big Boss? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Čtěte také: Orion: Moje nová skupina koncertuje jedině za čtyři miliony

Kdo je Vladimir 518

Vladimír Brož začínal jako výrazná postava pražské graffiti scény. Později se věnoval především hudebním projektům, ilustracím, komiksu nebo scénografii. Spolupracoval s experimentální divadelní skupinou TOW (např. Noční můra, 2004 nebo Turing Machine, 2006), je spoluautorem projektu SPAM (Karel Gott Prager, 2009/ Interpretace černobílých struktur Zdeňka Sýkory, 2010/ BIT, 2010/ SMRT, 2014) nebo komiksových novin KIX.

Samostatnou kapitolu tvoří hudební projekty, ať už se skupinou PSH (Repertoár, 2001/ Rap'n'Roll, 2006 / Epilog, 2010), nebo sólové projekty pod uměleckým jménem Vladimir 518 (Gorila vs Architekt, 2008 / Flashback, 2012 / Idiot, 2013 / Ultra! Ultra!, 2017) za které získal řadu ocenění (cena Anděl 2008, 2013).

Výrazným počinem je založení labelu a nakladatelství BiggBoss (2666: Praha Odyssey, 2006 / Kmeny, 2011/ Město=Médium, 2012 / Kmeny 0, 2013 / monografie Davida Černého, Lubomíra Typlta, Krištofa Kintery, Milana Dobeše, Vladimíra Ambroze aj.).

Projekt Kmeny vznikl také jako dokumentární seriál pro ČT (2015), a zároveň byl realizován i jako rozsáhlý výstavní projekt pro Uměleckoprůmyslové muzeum Brno (2017). Vladimir 518 je taktéž autorem výpravné publikace o českých umělcích s názvem Obsese (2015).

Kam dál? Prago Union vydávají novou desku. Kato předvedl ukázku přímo v našem studiuFoto: Profimedia

Podcast