"Vánoční koleda" z dílny Rage Against The Machine

EXPRES OLD(S)COOL: Rage Against The Machine - Killing In The Name (1992) | Zack de la Rocha, frontman kultovní buřičské kapely z Kalifornie, která v roce 2019 obnovila svojí činnost, slaví 51. narozeniny. Podívejme se tedy na zoubek, lépe řečeno na tesák, jejímu prvnímu a největšímu hitu...

Čtyřčlenná parta, která vznikla v roce 1991 v Los Angeles kolem kytaristy Toma Morella a smíchala hard rock s hip hopem, funkem a antisystémovými levicovými rapy, dosáhla svou debutovou eponymní deskou globálního úspěchu.

První singl Killing In The Name plný zuřivé energie vznikl během kytarové lekce. Tom Morello, který si přivydělával učením, během výuky ve svém bytě zahrál riff, který se později stal základem písně. Hodinu přerušil, riff si nahrál na magnetofon, a pak se opět věnoval svému žákovi. Hned druhý den kapela vytvořila skladbu, na základě které uzavřela smlouvu s velkým vydavatelstvím. Protestsong, namířený proti rasismu a zneužívání policejní moci, obsahuje text "Some of those that work forces are the same that burn crosses" ("někteří z ozbrojených sil jsou ti samí, co pálí kříže"), tedy proklamaci o tom, že někteří losangeleští policisté jsou stále členy Ku Klux Klanu. Na závěr svého vystoupení na festivalu Woodstock v roce 1999 spálili RATM během této písně americkou vlajku.

Pro svou facebookovou kampaň "Rage Against The Machine For Christmas No. 1" si v roce 2009 song vybrali manželé Morterovi z Londýna, jejichž cílem bylo vytlačit z vánoční hitparády vítěze X-Factoru. Vánoční zázrak se skutečně stal a sázkové kanceláře, které vypsaly kurz 150:1 v neprospěch RATM, prodělaly milion liber. "Nemám nic proti vítězi té soutěže ani jejímu šéfovi Simonu Cowellovi, ale trocha anarchie o Vánocích je dobrá pro duši," okomentoval to suše Tom Morello. Jako poděkování fanouškům odehrála kapela následující léto bezplatný koncert pro 40 tisíc diváků v londýnském parku Finsbury.

Znovuobnovená kapela měla 8. září loňského roku odehrát svůj comebackový koncert v pražské O2 Areně, vzhledem k pandemii ale musel být odložen na neurčito.
Foto: Profimedia.cz

Podcast