Umíme v Česku světový pop? We Are Domi jdou do boje o vítězství v Eurovizi

Čtvrteční večer byl pro česko-norské trio zlomový. Postoupilo do finále soutěže Eurovision Song Contest. Zpěvačku Dominiku Haškovou, dceru legendárního hokejového brankáře, si můžete pamatovat ze soutěže Česko Slovensko má talent. Od roku 2010 ale ušla velký kus cesty a na hudební škole v Leedsu společně se dvěma norskými spolužáky, kytaristou Casperem Hatlestadem a klávesistou Benjaminem Rekstadem, založili skupinu We Are Domi.

Se singlem Lights Off se We Are Domi pokusí zaujmout diváky po celé Evropě a získat jejich hlasy. Ještě před soutěží dorazili Dominika s Casperem do rádia Expres FM, aby probrali s Veronikou a Vaškem své ambice v soutěži, život v Česku i další hudební cíle.

Hudba mě chytla, přestože táta neumí zpívat

Dominiko, narodila ses v americkém Buffalu, kde tvůj tatínek Dominik Hašek hrál hokej za Buffalo Sabres. Máš české, nebo americké občanství?
Mám obojí, jsem Čechoameričanka. Mám trochu přízvuk, ale nevadí mi to. Anglicky mluvím s kluky z kapely i s přítelem. Lidé si občas myslí, že jsem trochu hloupá, tím jak mluvím, není to jen akcentem, ale i stavbou vět. Takže jsem docela ráda, když mohu říci, že jsem dlouhou dobu žila v Americe a že mi občas nejdou dát věty dohromady tak, jak bych chtěla. Ale myslím, že to není tak hrozný, někdo si myslí, že jsem blbá, někdo, že je to roztomilé.

Kde se v rodině vrcholového sportovce vzala tvá fascinace hudbou a touha stát se zpěvačkou?
V dětství jsem měla problém se spaním a maminka mi pouštěla klasickou hudbu. V šesti letech jsem začala hrát na příčnou flétnu. Hudba mě chytla, přestože táta neumí zpívat. Pomáhá mi i psychicky.

Jak jste se seznámili se spoluhráči v kapele?
Potkali jsme se v Anglii na jazzovém campu, kde jsem se seznamovala s norskou hudbou, řekla jsem si, že chci dělat synthpop jako Aurora nebo Sigrid. Jeden den byla halloweenská party, někdo se tam bavil o Auroře, já se tak seznámila s kluky, zkusili jsme něco ve zkušebně a začalo nás to bavit. Sblížili jsme se jako kamarádi a dokonce spolu bydleli během covidu.

Čtěte také: Nová píseň Lake Malawi a We Are Domi spojuje české finalisty Eurovize

Uzavíráme celé semifinále

Jak probíhalo rozhodnutí, jestli se do Eurovize přihlásit?
Minulý rok jsme se společně koukali na Eurovizi. Kluci to znali už od malička, protože v Norsku je to oblíbené. Mě tato soutěž začala zajímat od ročníku, kdy tam vystupoval Mikolas Josef, se kterým jsem chodila do školy. V Čechách mohl kdokoliv poslat demo, tak jsme si řekli, že tam něco pošleme, myslím, že jsme poslali tři skladby. Zkusili jsme a vyšlo to – vybrali si skladbu Lights Off. Měli jsme z toho obrovskou radost, ale řekli jsme si, že tu písničku, která původně zněla hodně jako EDM, změníme. A teď už mi dává ta skladba smysl a pořád mě ještě baví.

V soutěži jdete na řadu jako úplně poslední na závěr druhého večera. Říká se, že jsou nějaké výhodné pozice, víš Dominiko, jaké to jsou?
Ne úplně. Když jsme zjistili, že jdeme na řadu poslední, tak jsem si řekla, že budeme poslední, koho diváci uvidí, než začnou hlasovat. Tím pádem to musí být skvělé, protože uzavíráme celé semifinále, musíme to tam pořádně dát, užít si to a hlavně postoupit do finále. Slyšela jsem, že některá čísla jsou horší, ale podle mně to nic neznamená, já mám oblíbenou osmnáctku, a to je i naše pořadové číslo.

Jak bude vaše vystoupení vypadat?
Budeme hrát ve třech – tak, jak se chystáme prezentovat i v budoucnu. Budeme pracovat se stejným designérem Janem Černým, který nám půjčil i kostýmy do našeho videoklipu. Scéna bude úplně jiná, ale já nesmím říci více detailů, snad jen, že bude vypadat skvěle.

Jak se líbí život v Česku Casperovi? Co tady dělá? Jaká je jeho oblíbená část Prahy? A má své oblíbené české jídlo?
To se dozvíte v
našem podcastu.

WAD + Ver. 2jpg.jpg

Zprava: Zpěvačka Dominika Hašková, moderátorka Veronika Koloušková a kytarista Casper Hatlestad. Foto: Expres FM / Vašek Mašinda

7krát3: Vzniká málo hudby, při které by se lidé mohli milovat

We Are Domi

Z původně "jednorázové záležitosti" pro potřeby školního projektu na univerzitě Leeds College Of Music se postupně stala životní cesta, na kterou se vydala česká zpěvačka Dominika Hašková spolu se svými norskými přáteli – kytaristou Casperem Hatlestadem a klávesistou Benjaminem Rekstadem. Všichni tři se tak kromě svých vlastních projektů pustili i do společné hudební tvorby jako nová kapela We Are Domi. Po jejím založení v roce 2016 trvalo další dva roky, než se rozhodli posunout celý počin na profesionálnější úroveň a začali vydávat své vlastní písně. Právě v té době se formoval jejich typický žánr a styl, který by se dal popsat jako alternativní elektropop s prvky indie. Doposud vydali celkem šest singlů. Každá z jejich písní vás vtáhne do světa elektronické, taneční a popové hudby. Na začátku pandemie nemoci Covid-19 žili všichni tři členové kapely společně v Leedsu. Zatímco se celý svět zastavil, oni cítili příležitost posunout se dál – tam, kam se tato trojice mladých nezávislých umělců předtím odvážila jen ve svých snech. V roce 2020 se všichni přestěhovali do Prahy, kde se jim dostalo nadšeného přijetí od českého publika. Z jejich písní se okamžitě staly hity a pomohly jim také vyhrát národní kolo soutěže Eurovize 2022, na které budou reprezentovat Českou republiku.

Po Eurovizi plánuje kapela We Are Domi pokračovat v živém hraní na koncertech nabitých energií – čekají je pódia v klubech i na festivalech po celé Evropě, kde budou moci předvést své nejnovější skladby.

Lights Off

Soutěžní píseň pojednává o různých tvářích. O změnách, kterými člověk prochází při hledání sebe sama a pocitu naplnění a spokojenosti v životě, kdy zároveň neustále cítí potřebu vyhledávat empatii a porozumění od ostatních lidí. Je to volání o pomoc určitému kamarádovi, milenci nebo příbuznému, u něhož hledáme bezpečný přístav, klid a útěchu, i když nás třeba život odvál daleko od sebe. Tento člověk vás dokonale doplňuje a vy jej teď možná chcete zpátky ve svém životě, tak se ptáte, kde vlastně dnes je?

To vše je zabalené v elektropopovém hávu protkaném syntetizátory, s náladou typickou pro písně kapely We Are Domi. Jak říká sama Dominika, dokáže vás přimět "zároveň k tanci i pláči". Kapela tento song vnímá jako svůj dar posluchačům a bude ráda, když si v něm každý najde svůj vlastní smysl. Je celý jejich a můžou si jej užít podle svého.

Kam dál? Ondřej Pivec: O sobotách jsem hrával s kytaristou Bon Jovi nebo saxofonistou Prince


Zdroj informací: Česká televize
Úvodní foto: Česká televize / Barbora Nosková

Podcast