The B-52's a jejich chatrč lásky

EXPRES OLD(S)COOL: The B-52's - Love Shack (1989) | Písnička ztřeštěné americké new-wave kapely o staré boudě uprostřed pustiny, kde se tančí jako o život, znamenala její velkolepý comeback a také největší hit, který je dodnes stálicí svatebních oslav a karaoke.

Ekcentrická skupina z města Athens v Georgii, pojmenovaná po označení pro vysoko vyčesaný drdol, který připomíná "čumák" amerického bombardéru B-52 a který v začátcích kapely nosily její zpěvačky, blondýna Cindy Wilson a rudovlasá Kate Pierson, založila svou image na kýči ze sekáče - oblečení inspirovaném 50. a 60. lety se stříbrnými futuristickými prvky a výstředními parukami. Harmonie dívčích hlasů doplňoval humorným stylem odříkávaný přednes básníka a hráče na kravský zvonec Keitha Stricklanda.

Po smrti dvaatřicetiletého kytaristy Rickyho Wilsona (staršího bratra Cindy), který nikomu kromě bubeníka neřekl, že umírá na AIDS, se skupina po roce 1985 na čas odmlčela, aby se po čtyřech letech vrátila s obrovským ulítlým hitem, který je oslavou tance a hudby. Pozitivní píseň o malém starém klubu uprostřed polí se zrezlou plechovou střechou, kam se lidé chodí odvázat, tančit, objímat, být sexy, svobodní a spolu, inspiroval klub Hawaiian Ha-Le nedaleko Athens, kam se skupina skutečně jezdila odreagovat. Roztomile švihlý song, který nutí k tanci, doprovodil stejně roztomile švihlý roztančený barevný videoklip a z indie miláčků gay komunity se stala mainstreamová senzace. Zpěvačka Kate Pierson v následujícím roce nazpívala duet Candy s Iggym Popem a také Shiny Happy People s R. E. M.Foto: TheB52s.com

Podcast