Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Sedm věcí, které jste možná nevěděli o Kurtu Cobainovi

Redakce
Pro mnoho hudebních fanoušků zůstává bývalý frontman Nirvany jedním z nejoblíbenějších umělců, přesto je jeho krátký život tak trochu záhadou. Dali jsme dohromady několik zajímavostí, které dávají trochu jiný rozměr jinak spíš plochému, kanonizovanému portrétu rozervaného umělce a největší rockové hvězdy svojí generace.
04. 07. 2021

Chtěl zemřít jako legenda

Ačkoliv se to, co se stalo v dubnu roku 1994, mohlo jevit jako nikým nečekaná sebevražda v náhlém pohnutí mysli (nebo podle divokých konspirací – jimž nevěříme – dokonce i vražda, naplánovaná samotnou Courtney Love, která se měla chtít dostat ke Cobainovu dědictví), je docela možné, že Kurt Cobain pouze jednal podle plánu, který si stanovil už ve velmi útlém mládí. Ve čtrnácti letech se totiž přiznal svému spolužákovi, že je jeho snem stát se rockovou hvězdou, být bohatým a slavným a na vrcholu úspěchu spáchat sebevraždu.

Cobain totiž samozřejmě velmi dobře vnímal ten romantický status legendy, která zemřela na vrcholu sil, čímž se stala nesmrtelnou a jejíž podoba se navždy zakonzervovala ve věku, kdy vzhled ještě nekazil rostoucí pupek, pleš nebo vrásky. Ostatně podobných příkladů je celá pop kultura přeplněná. Ať už se jedná o hudebníky jako Jim Morrisson a Jimi Hendrix či třeba herce jako James Dean. Nakolik vážně to Cobain ve čtrnácti myslel, se už nedozvíme. Svůj plán však v sedmadvaceti dotáhl až ke svému hořkému konci.

Cobain se o sebevraždu pokusil už dříve

Téměř přesně měsíc před svojí smrtí byl Cobain v průběhu evropského turné převezen sanitkou do nemocnice v Římě poté, co se předávkoval léky na bolest. Jeho management, firma Gold Mountain Records, tehdy vydala tiskové prohlášení, podle nějž se jednalo o nehodu a Cobain měl brát léky kvůli bolesti zad. A jelikož zrovna trpěl chřipkou a velkým vyčerpáním, prášky mu takzvaně "nesedly". To však ihned vyvrátila Courtney Love, která prohlásila, že se zcela jednoznačně jednalo o jeho pokus o sebevraždu. "Vzal si asi padesát tablet. Pravděpodobně ani sám nevěděl, kolik si jich vůbec vzal. Ale jednoznačně to byl pokus o sebevraždu, protože je vyloženě hltal," řekla Courtney.

Podle Cobainova okolí však měl Kurt sebevražedné sklony už v roce 1991, kdy začal trpět velkými bolestmi žaludku, které "léčil" poměrně kontroverzním způsobem. "Heroin je jediná věc, která mě drží od toho, abych se zastřelil," řekl o tom doslova Cobain. Dodejme, že poslední deska kapely se měla jmenovat I Hate Myself And I Want To Die (Nenávidím se a chci zemřít) a měla obsahovat i stejnojmennou píseň. To však vydávající firma i zbytek kapely Cobainovi vymluvili a na desce, vydané pod jménem In Utero, nakonec nevyšla ani zmíněná skladba.

Sebevraždy nebyly v Cobainově rodině novinkou

Kurt nebyl jediným v jejich rodině, kdo spáchal sebevraždu. Podle Courtney byl k sebevraždě genetický téměř předurčen. Řetězec těchto tragických skutků se u Cobainů táhne až k roku 1979, kdy se jeho strýc Burle Cobain zabil střelou do břicha. Další z jeho strýců spáchal sebevraždu střelou do hlavy o pět let později. A údajně se nemá jednat o jediné sebevražduy v Kurtově nejbližší rodině, ačkoliv přesná data a jména nejsou veřejně známa.

A také střelné zbraně měly v jeho životě poměrně temnou stopu. Malý Kurt byl jako osmiletý svědkem dramatické situace, když jeho matka Wendy zjistila, že je jí její manžel a Kurtův otec Donald nevěrný. Vytáhla na něj prý tehdy zbraň, kterou mu přiložila k hlavě a začala mu vyhrožovat, že ho zastřelí. Kurt i se svojí sestřičkou prý vyděšeně přihlížel tomu, jak matka v afektu pistoli nabíjí, ale nakonec vztekle vypochodovala ven z domu a zbraň hodila do řeky Wishkah, která tekla nedaleko. Následujícího dne prý Kurt několika dětem zaplatil, aby zbraň vylovily. Pak ji odnesl do bazaru a za peníze, které za ně dostal, si koupil svůj první zesilovač.

Zápasil a byl instruktorem plavání

Ačkoliv jej máme dnes spojeného s prototypem bohéma, který spíše než sportu holduje sexu, drogám a rock'n'rollu, Cobain si v mládí zadal i se aktivním pohybem, i když velká láska to zrovna nebyla. A to dokonce ve sportu, na který by jej málokdo tipoval, v zápase řecko-římském. Do školního týmu tohoto sportu se Kurt přihlásil na popud svého otce, který se mu rovněž už na škole věnoval. A ačkoliv pro něj prý Kurt měl docela vlohy a nebyl úplné dřevo, upřímně to tam prý nenáviděl. Mimo jiné i proto se choval ke svým kolegům z týmu i k trenérovi značně odtažitě až nepřátelsky a ti mu to dávali patřičně vyžrat posměšky.

K zlomovému okamžiku došlo, když byl prý Kurt jednou nasazen v jednom meziškolnímu utkání v zápase. A přestože měl podle všech zúčastněných na snadné vítězství, svým soupeřem se nechal schválně povalit k zemi a "zamknout". A to jen proto, aby naštval svého přihlížejícího otce i zbytek svého svého týmu. Svůj účel to splnilo dokonale, nikdo z přítomných totiž už na tom, aby dál chodil zápasit, netrval. Nicméně Cobain prý miloval plavání. A jednu dobu dokonce docházel do YMCA v Aberdeenu, kde coby instruktor učil plavat děti.


Opustil školu a nastoupil tam jako školník

Je známo, že Cobain nebyl nijak zvlášť pilný student. Byl velmi inteligentní a vnímavý ale škola ho nebavila. Navštěvoval střední školu v Aberdeenu, poblíž Seattle, kde žil se svojí matkou a školou prolézal s odřenýma ušima. Nicméně dva týdny před maturitou mu došlo, že nemá k jejímu složení dostatečné množství kreditů (americké střední školy fungují trochu jinak než naše a tamní maturita je spíš formalitou, důležité pro její splnění – stejně jako u nás na vysoké škole – jsou kredity z úkolů v průběhu roku) a už nebude ani šance, aby to dohnal. A tak rozhodl ze školy odejít.

Matka mu tehdy dala na výběr, buď si najde práci a přispěje do rodinného rozpočtu anebo se odstěhuje. Asi po týdnu se proto Kurt sbalil a odešel. Nějakou dobu bydlel pod mostem přes řeku Wishkah, o čemž je i jeho píseň Something In The Way z desky Nevermind. Jak ale říkal jeho spoluhráč Krist Novoselic: "Na těch zablácených březích se nedalo žít. Hlavně když příliv neustále stoupal a klesal." Kurt se proto občas vplížil do do domu své matky a přespal ve sklepě. Ale práci si přesto našel. Jeho prvním zaměstnáním bylo, že dělal školníka ve střední škole, ze které předtím odešel. Krátce nato se začal živit jako uklízeč pro úklidovou firmu Lemon's Janitorial Service a najímán byl na úklid různých administrativních budov. O čemž jsme psali v článku o profesích slavných hudebníků.

V době, kdy skládal písně pro Nevermind, žil jako bezdomovec

V době, kdy skupina Nirvana nahrávala své druhé, průlomové album Nevermind, byl Cobain stále prakticky bezdomovec. Kapela sice už tehdy byla upsána nezávislému vydavatelství SubPop, u nějž v roce 1989 vydala svůj debut Bleach, label ale měl sám velké finanční těžkosti a tak se od něj hudebníci žádné velké podpory nedočkali. A tak Cobain v době, kdy písně k Nevermind skládal, bydlel střídavě v matčině autě a zřídkavě i u ní doma. Byl však prý natolik upnutý ke skládání, že po žádném velkém komfortu ani netoužil.

A právě kvůli zmíněným finančním těžkostem labelu SubPop začala Nirvana uvažovat o tom, že by druhou desku vydala někde jinde. Demo s písničkami z druhého alba rozeslali na řadu velkých vydavatelství a zájem jich projevilo hned několik. Nakonec se kapela – i na doporučení Kim Gordon z kapely Sonic Youth – upsala vydavatelství Geffen Records, za jehož peníze pak písničky natočila znovu pod vedením producenta Butche Viga (pozdějšího zakladatele kapely Garbage). Když pak natočenou desku pustil poprvé svojí matce, prohlásila prý, že mu to nadobro změní život. A jak už to s matkami bývá, samozřejmě měla pravdu.


Málem vstoupil do armády

Ačkoliv měl Kurt ke zbraním vždycky poměrně blízko, což je zřejmé i z fotek či klipů Nirvany, v uniformě si ho dokáže představit málokdo. Kurt však málem vstoupil do armády. A dokonce kvůli tom měl schůzku s náborovým důstojníkem, aby si poslechl nabídku, kterou americké ozbrojené složce hodlaly budoucí největší rockové hvězdě svojí generace učinit. Samozřejmě tím hlavním důvodem v případě Cobaina nebyl ani tak vztah k vojenství jako takovému, ale peníze. Americká armáda totiž svým rekrutům nabízím poměrně slušný plat a určité sociální jistoty, které byly přesně tím, co Cobain v době, kdy přespával v autě, pod mostem nebo příležitostně u kamarádů, potřeboval.

Nakonec však couvl, nicméně nebyl by zdaleka jedinou slavnou hudební hvězdou s vojenskou minulostí. Profesionální voják byl v minulosti například i frontman Fun Lovin’ Criminals Huey Morgan nebo soulový král a autor hitu Lovely Day Bill Withers. Velkou kariéru v armádě ale udělal i Cobainův bývalý spoluhráč z jedné z prvních sestav Nirvany z doby před příchodem Davea Grohla, kdy byla skupina čtyřčlenná, kytarista Jason Everman. Ten pak chvíli hrál i se Soundgarden, ale nakonec dal rocku sbohem a později se stal seržantem speciálních jednotek. S kapelou ho můžete vidět v tomto videu – je to ten vlasáč úplně vlevo.




Foto: Profimedia.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM