Rozvodem k nové desce: Bruce Springsteen - Tunnel Of Love

Náš letní speciál o porozvodových albech se tentokrát zastaví u zpěváka, kterému spoluhráči a kolegové přezdívají Boss. Známý drsňák, který rád pranýřoval vládní politiku a brojil proti válce, ukázal svou citlivou stránku. Do té doby netušené emoce vyvolala odluka od herečky Julianne Phillips.

Bruce Springsteen byl dlouho znám především svými stadionovými hymnami, ve kterých se ostře trefoval do politiky USA, kritizoval válku ve Vietnamu a vůbec se stavěl na stranu slabých, znevýhodňovaných a utlačovaných. Že je ale také normálním chlápkem, který má své milostné starosti, dal naplno najevo na svém albu z roku 1987.

Příčinou byl jeho rozvod s manželkou, herečkou Julianne Phillips, který Bruce absolvoval o dva roky dříve a hluboce jej zasáhl. Hudebník se mimo jiné i proto rozhodl natočit tuto desku jako osobní výpověď bez doprovodu svého obvyklé skupiny E-Street Band, přičemž někteří členové kapely tu a tam jenom zaskočili, podstatnou část alba si však nahrál sám.

Gwyneth Paltrow zlomila zpěvákovi Coldplay srdce. Vyzpíval se z toho na skvělém albu Ghost Stories


Samotné písně pak odrážejí chmurné myšlenky, které se Springsteenovi tou dobou honily hlavou, a také jeho obavu, zda bude ještě kdykoliv v budoucnu schopen s někým navázat a udržet skutečný milostný vztah. Skvěle to shrnují slova písně Brilliant Disguise (Dokonalý převlek), ve kterých Boss zpívá: "Řekni mi, co vidím, když pohlédnu do tvých očí, jsi to ty, zlato, nebo jenom dokonalý převlek…" A o kousek dál ve stejné písni se zpívá: "Bůh se smiluj nad mužem, který pochybuje o tom, čím by si měl být jist." Dodejme, že vynikající a dodnes silné album získalo v roce 1988 cenu Grammy, a to za nejlepší rockové album sólového interpreta.

Kam dál? Letenský hudebník se z rozvodu vyzpíval na posledním albu své kapelyFoto: Profimedia.cz

Podcast