Piloti z Ohia chystají desku a snad s ní dorazí k nám

16. května v roce 1929 se v Hollywoodu poprvé udělovaly ceny za vynikající výkony v domácím i zahraničním filmu, tedy Oskaři. A třeba před 14 lety vystoupala na Mount Everest první Češka Klára Poláčková. A taky se narodil Krist Novoselic z Nirvany. A v roce 2021 vysílá Expres FM 19. vydání své hitparády Expres Top pro letošní rok.

Novinka: Coldplay - Higher Power

Tahle píseň zvedla zájem celého hudebního světa. A to když Coldplay potvrdili detektivní práci svých fanoušků a skutečně vydali nový singl z chystané desky. Higher Power je novinka, na které se podílel ostřílený Max Martin. Tenhle Švéd má na kontě 24 No. 1 hitů v americké singlové chart, postarali se o ně Katy Perry, Pink, The Weeknd, Kanye West, Justin Timberlake a další. Coldplay s Maxem Martinem spolupracovali už na předchozím albu, a protože si všichni lidsky sedli, jejich spolupráce pokračuje i v rámci nového alba. Coldplay odehráli Higher Power v rámci udílení cen Brit Awards. A určitě ji dají i 22. května na online vystoupení v rámci festivalu Glastonbury.

10. Deaf Heart - Red

Z loňského alba Heart Soft Attack, za které byla skupina kolem Thomase Lichtaga nominována na Anděla, vybrali pánové po singlech Blood, Poison a E.C.R. do rádiových rotací píseň Red.

Novinka: Laura Mvula - Church Girl

Britské neosoulové a jazzové zpěvačka se podařilo s prvními dvěma alby prosadit do nominace Mercury Prize. Cenu za nejlepší ostrovní album nakonec nezískala, ale i nominace se počítá. Na začátku července jí vyjde třetí deska Pink Noise a tak se samozřejmě očekává, zda i toto bude neméně úspěšné jako ty předešlé. Church Girl je pilotní song z desky.

9. Kings Of Convenience - Rocky Trail

Se svým stoickým klidem pokračuje norská dvojice Kings of Convenience tam kde před 12 lety skončila. Tedy žádná velká změna, ale proč měnit, co je úspěšné a co se od ní očekává. Červnové album Peace Or Love předznamenává pilotní singl Rocky Trail.

Novinka: Girl In Red - Serotonin

O Marii Ulven, kterou svět - hudební i LGBT - zná jako Girl In Red, se na severu Evropy hovoří jako o nejvýraznější umělkyni posledních let. Doposud měla jen online soubor hudby, kterou nahrála, ale poslední dubnový den jí vyšlo debutové album If I Could Make It Go Quiet.

8. Regard & Troye Sivan & Tate McRae - You

Dj Regard toho asi nikdy moc nenazpíval, maximálně v koupelně. Kvůli zpěvu se obrací na jiné, tentokrát na Troye Sivana a Tate McRae, které spojil v songu You.

Novinka: Little Simz & Cleo Sol - Woman

Britská herečka, zpěvačka a rapperka, jejíž kořeny sahají do Nigérie má přes svůj nízký věk v diskografii slušnou porci muziky: 8 EP, 4 mixtapy a brzy i 4 alba. To čtvrté je hotové, ale vyjde až v září a najdeme na něm i singl Woman, kde jí svůj hlas propůjčila hostka Cleo Sol.

7. Beabadoobee - Last Day On Earth

Beabadoobee minulý rok získala cenu magazínu NME pro objev rok. Především na základě jejího prvního alba Fake It Flowers. Z aktuálního EP pochází nahrávka Last Day On Earth.

Novinka: Plusminusnula - Světy

Plusminusnula je indieseskupení, kterému šéfuje Matyáš Švejdík, syn Jaromíra z Priessnitz. Už brzy vyjde druhá deska, bude se jmenovat Žádný zprávy nový. Bude na něm i singl Světy.

6. Easy Life - Skeletons

V Meet Factory můžou pomalu začít uklízet, aby bylo připraveno, až přijedou (nejen) zahraniční kapely a umělci. Ale až příští rok, kdy v programu figurují nejen Girl In Red (jedna z dnešních novinek), ale také skupina Easy Life. A to s novým singlem Skeletons.

5. Billie Eilish - Your Power

Billie Eilish nedávno prozradila, že aby nechala přirozeně odrůst svůj zelený přeliv, koupila si "eilishovskou" paruku na Amazonu. Nakonec uznala, že to byla jedna z nejděsivějších věcí na světě. Tedy hned po tématu, kterému se věnuje její singl Your Power. Tedy užití síly a vydírání proti slabším.

4. The Chemical Brothers - The Darkness That You Fear

Šestinásobní držitelé Grammy Tom Rowlands a Ed Simons se chystají na svoji letošní performance na vyprodaném Creamfields. A pro své fanoušky si "Chemici" připravili singl Darkness That You Fear jako takový warm-up.

3. Jade Bird - Open Up The Heavens

Britská zpěvačka Jade Bird se nijak netají tím, že jí je bližší americký folk a rock. A tak se za natáčením své druhé desky vydala do Nashvillu, kde se obrátila na Grammy ověnčeného producenta Davea Cobba a společně pracovali na druhé desce. Z ní už známe singly Headstart nebo Houdini. Open Up The Heavens je ještě stále čerstvý song na třetím místě.

2. Fred again.. & The Blessed Madonna - Marea (We’ve Lost Dancing)

Služeb producenta Fred Again využili v minulosti Ed Sheeran, Stormzy, Rita Ora nebo Jax Jones. Momentálně boduje se singlem, který přišel tak trochu mimoděk. Online rozhovor s americkou djkou Mareou Stamper opatřil notami a tohle je výsledek.

Top Tip: Wilkinson & Amber Van Day - Keep Dancing

Vloni se hodně mluvilo o spojení dvou drumandnbassových legend, když Sub Focus a Wilkinson udělali společné výtečné album Portals. Před pár dny ale Wilkinson vydal samostatný singl se zpěvačkou a herečkou Amber Van Day.

EXPRES TOP: Twenty One Pilots - Shy Away

Letos duo Twenty One Pilots slaví své dvanácté narozeniny. A slaví ho šestou řadovou deskou, kterou - jak se nechali slyšet -, stvořili vzdálenou správou. Album Scaled And Icy oslaví velkým streamovaným koncertem v den vydání. Tedy v pátek 21. května. A za rok už snad na třetí pokus přijedou do Česka, stále totiž figurují v line-upu Colours of Ostrava.Foto: Twenty One PilotsPodcast