Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Největší koncertní taháky letošního jara

Redakce
Zdá se, že dva roky koncertního půstu jsou snad konečně za námi a koncertní kalendář na rok 2022 v Česku je plný zajímavých jmen zahraničních interpretů. A protože jste si možná odvykli na koncerty chodit, pojďme si připomenou ty nejzajímavějších z nich i důvody, proč je vidět naživo.
09. 05. 2022

A-Ha (1. května, O2 Arena Praha)

Je to vlastně trochu překvapivé, ale norská skupina A-Ha, jedna z vůbec nejúspěšnějších evropských popových skupin celých 80. let, nikdy v Česku nevystoupila. Fanoušci této trojice, v jejímž čele stojí stále sošný a pohledný Morten Harket, se tedy letos v květnu dočkají vůbec poprvé. Ale pokud máte Aháče za kapelu jednoho hitu (myšlen je jím samozřejmě velehit Take On Me z jejich desky Hunting High And Low z roku 1985), jste na omylu. A-Ha měli celou řadu mimořádně úspěšných písní jako Sun Always Shines On TV, Manhattan Skyline nebo Cry Wolf a dokonce byli poctěni možností napsat titulkovou melodii k bondovce Dech života z roku 1987 (v originále se jmenovala, stejně jako tato píseň, The Living Daylights). A pokud byste měli obavu, že Morten už na prahu šedesátky ten vysoký tón v refrénu Take On Me nevyzpívá, podle toho, co už předvedl na dosavadních zastávkách svého aktuálního světového turné, jsou tyto obavy liché.

Róisín Murphy (3. května, Roxy Praha)

Bývalá zpěvačka anglické dvojice Moloko, Róisín Murphy, je na sólové dráze už nějaký ten pátek a její vlastní alba jsou pro její fanoušky vždy událostí. Pro její loňské album s názvem Róisín Machine to platí dvojnásob. Tentokrát se nejedná o žádnou introspektivní kolekci plnou hudebních exprerimentů, jakou byla třeba Ruby Blue, ale desku, která oběma nohama stojí pevně na tanečním parketu a koupe se v záři diskokoulí. Róisín s disko estetikou koketovala prakticky celou svoji kariéru, stačí připomenout klubovou klasiku Sing It Back v remixu Borise Dlugoshe. Ovšem takhle přímočarou disko nahrávku, jako je poslední deska, bychom v její diskografii nenašli. Nebyla by to však Róisín, kdyby diskotékové pozlátko nenaředila trochou existencialismu v textech. A co se týče koncertů, vždy se obklopovala vynikajícími muzikanty (jako například klávesista Eddie Stevens), což slibuje hned z kraje května v Roxy mejdan, jaký v Praze dlouho nebyl.

Disco je zpět: Horečka sobotní noci opět stoupá!

Gus Gus (7. května, Divadlo Archa Praha)

Už od svého debutového alba Polydistortion z roku 1997 je tahle skupina jedním z největších hudebních exportních artiklů Islandu, hned vedle zpěvačky Björk nebo skupiny Sigur Rós. Původně devítičlenná formace, která vlastně vznikla jako vedlejší projekt plánů na natočení filmu (který ale nakonec nikdy nebyl realizován), prošla celou řadou změn sestavy. Členové z kapely odcházeli a zase se vraceli, což platí zejména pro jejich zpěváka Daniela Águsta, který skupinu opustil hned několikrát. Momentálně ale v sestavě je, spolu se zakládajícím členem, producentem a skladatelem Birgirem Þórarinssonem a zpěvačkou Margrét Rán Magnúsdóttir. Na konci loňského roku tahle nyní trojice vydala své zatím poslední album Mobile Home, které je opět mezi fanoušky vysoce ceněno pro svůj chladný zvuk a přísnou estetiku. Gus Gus v Česku hráli několikrát a vždy s velkým úspěchem. Není proto důvod se domnívat, že to v Divadle Archa bude jiné.

Donny Benét (7. května, Futurum Praha)

Ve stejný den jako Gus Gus do Prahy dorazí podstatně novější, ale podobně zajímavý objev současné klubové scény. Tím je australský hudebník Donny Benét, který potěší všechny, kdo mají rádi současný retro zvuk funku a diska sedmdesátých let a jsou fanoušky takových hudebníků jako Daft Punk, Jungle, Parcels či Breakbot. Donny Benét je trochu neuvěřitelná postava, která svoji parádní hudební produkci doplňuje o naprosto bezkonkurenční porci nadsázky. Donny totiž má mírnou nadváhu a neoplývá zrovna bujnou kšticí. A místo toho, aby to maskoval, udělal z toho přednost. Takového seladona, v jakého se na pódiu a v klipech Donny proměňuje, jste rozhodně ještě neviděli. Je to trochu podobný model jako u nás Bruno Ferrari (hudebně ale odlišný). Letos Donny vydal svoje nové EP s názvem Le Piano a jeho poslech je přesně to pravé pro letošní jaro. O tom, že to bude skvělé i naživo, není podle záznamů z jeho koncertůnebo toho, co před dvěma lety předvedl na slovenské Pohodě, nejmenších pochyb.

Nejvíc, nejdál, nejvýš. Rekordy ze světa hudby

Arrested Development (11. května, Lucerna Music Bar Praha)

Atlantská formace Arrested Development byla jednou z prvních, která dostala jih USA na hiphopovou mapu. Jejich pozitivními vibracemi nabité debutové album 3 Years, 5 Months and 2 Days in the Life Of… z roku 1992 bylo v ostrém kontrastu s gansta rapem, který začal tou dobou ovládat hudební žebříčky. A skupina se jeho zásluhou a hity jako Mr. Wendal nebo People Everyday dostala i do knihy 1001 alb, která musíte slyšet než zemřete. Jejich další alba už sice nedosahovala milionových prodejů jako jejich slavný debut, což ale neznamená, že by formace přestala být studiově aktivní nebo dále nekoncertovala. V Praze jsme je měli možnost živě vidět hned několikrát a tentokrát k tomu bude příležitost v souvislosti s jejich zatím poslední, loňskou deskou s názvem For the Fkn Love, z níž je venku třeba tenhle skvělý singl s názvem Never Had Your Back.

Imagine Dragons (5. a 6. června, Letiště Letňany Praha)

Americká rocková skupina Imagine Dragons se za pouhých čtrnáct let svojí existence vypracovala mezi největší pop rockové koncertní skupiny planety. Klip k jejich hitu Believer z třetího alba Evolve z roku 2017 má na YouTube přes dvě miliardy zhlédnutí a kapela bez problému plní ty největší koncerty haly na světě. V Praze k tomu bude mít příležitost hned z kraje letošního června na letišti v Letňanech, kam přijede k příležitosti vydání druhé části jejich současného dvojalba Mercury. Jeho první část spatřila světlo světa v loňském roce, Act 2 bude následovat začátkem letošních prázdnin.

Woodkid (7. června, Forum Karlín Praha)

Francouzský hudebník a producent Woodkid (vlastním jménem Yoann Lemoine) na hudební scénu nejprve výrazně vstoupil jako tvůrce a režisér několika slavných klipů, například pro zpěvačku Lanu Del Rey (Born To Die) či Katy Perry (Teenage Dream). Záhy však začal mít i vlastní hudební ambice a vrhl se na hudební tvorbu. Že to nebyl špatný nápad, prokázal úspěch hned jeho debutové desky The Golden Age z roku 2013. Barokně košatý pop, zaranžovaný spíše pro symfonické těleso než pro klasickou kapelu, mu vynesl velkou slávu a úspěch s tím pak zopakoval i o sedm let později s deskou S16. V Praze jsme rovněž Woodkida měli možnost vidět, a to během festivalu Electronic Beats v Divadle Archa v roce 2012. Nyní se tedy vrací přesně po deseti letech a věříme, že to opět bude velkolepé a jediné oko nezůstane suché.

Čalouník, striptér, drogový dealer. Čím se živili, než se stali hvězdami?

Pet Shop Boys (8. června, Forum Karlín Praha)

Dlouhé dva roky si museli fanoušci britské synthpopové legendy Pet Shop Boys počkat na koncert, který se měl původně uskutečnit už na jaře roku 2020. Pet Shop Boys totiž na tu dobu ohlásili své turné s názvem Dreamworld, které mělo být postaveno na největších hitech této skupiny. A že jich skutečně není málo. Do toho však tvrdě vstoupil lockdown a tak byl koncert odložen nejprve na loňské jaro a pak ještě jednou na letošní červen. Nezbývá než doufat, že tentokrát už do toho Petšopákům nic nevleze, jejich koncerty jsou totiž vyloženě kulturní událostí, o čemž svědčí mimo jiné skutečnost, že pro scénickou podobu svých písní spolupracují například se scénografem londýnské královské opery.

I Pet Shop Boys si celou kariéru vystačili v páru: Ve dvou se to lépe táhne

Alt-J (9. června, Power Station Holešovice Praha)

Britská nezávislá skupina Alt-J se stala senzací předešlé dekády, a to zásluhou alba An Awesome Wave, za něž získala i cenu Mercury pro nejlepší album roku 2012. Byl na něm také hit Breezeblocks, který mimo jiné obsahoval sampl Miley Cyrus, která začala následně prohlašovat, že je sama velkou fanynkou této skupiny. Ale to vše už je deset let. Před dvěma měsíci Alt-J, z nichž se mezitím stala trojice, vydali nové album s názvem The Dream, čtvrtou desku v pořadí. A kritika i fanoušci jsou z něj opět po právu nadšení. A jen tak mimochodem, nebude to první koncert Alt-J v Praze. V červnu roku 2015 jsme je totiž mohli vidět na koncertě pod širým nebem v pražských Žlutých lázních a byli tehdy opravdu skvělí.

Kam dál? Z pódií do kanceláře: Hudebníci v politice


Úvodní foto: Pet Shop Boys

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM