Metallica oslavuje kulatiny: James Hetfield v slzách

Ač už se to zdá být jakkoliv neuvěřitelné, americká heavy metalová kapela Metallica v tomto roce slaví úctyhodných čtyřicet let fungování. Kulaté narozeniny oslavuje v opravdu velkém stylu, před pár dny došlo u frontmana Jamese Hetfielda i na slzy.

Reedice legendární desky plná bonusů

V první polovině srpna uběhlo třicet let od vydání legendární desky Metallica, která nejen u skalních fanoušků získala označení The Black Album. Titul, který obsahuje dekádami prověřené hity Enter Sandman, The Unforgiven a především Nothing Else Matters, vyšel 10. září tohoto roku v remasterované podobě. To by samo o sobě asi nebylo nic tak zásadního, kdyby Metallica a vydavatelství Universal Music společně nevyhrabali obrovské množství bonusového materiálu. Titul tak fandové seženou nejen na CD, černém dvojvinylu nebo kazetě, ale taktéž na 3CD s alternativními verzemi písní, demo nahrávkami a živáky.

Ty nejvěrnější fandové samozřejmě nejvíce vyhlíželi rozsáhlý, limitovaný De Luxe Box, který obsahuje základní 2LP, bonusový picture disc vinyl, další 3 LP s živými nahrávkami, 14 CD s desítkami bonusů, živáků, rozhovorů, 6 DVD s doposud nevydanými záznamy, oficiálními videoklipy, živými verzemi písní, 120stránkovou knihou, čtyři repliky laminátových pasů z tehdejšího doprovodného turné, tři litografie, tři trsátka, přívěšek na klíče, texty písní, ale i kartu s kódem na bezplatné stažení všech položek z boxu.

Kolegové vzdávají hold, nazpívali hity svých idolů

Druhou polovinu kulaté oslavy si nevzala na paškál kapela, ale kolegové z hudební branže. Celkem 53 umělců, včetně takových hvězd jako jsou Miley Cyrus, Biffy Clyro, Ghost, Royal Blood, Alessia Cara, Weezer, St. Vincent, Chad Smith z Red Hot Chili Peppers nebo Dave Gahan z Depeche Mode nazpívalo písně z třicet let staré desky po svém a spojilo je na titul pojmenovaný The Metallica Blacklist, který je již nyní k dispozici digitálně a 1. října vyjde na 4CD a limitovaném boxu obsahujícím 7 vinylů. Důležité je dodat, že veškerý výtěžek z prodeje tohoto titulu pak poputuje na různé charitativní organizace, které vyberou sami umělci.

Pláč v přímém přenosu

Ale i takové kapely jako Metallica musí svá dílka propagovat, a tak se ve čtvrtek 9. září kapela v kompletní sestavě ukázala v show Howarda Sterna na Sirius XM, kde jim sekundovala již zmiňovaná Miley Cyrus. Důvod byl jasný - propagovat nejen čerstvě vydanou reedici, ale upozornit právě i na titul The Metallica Blacklist, který sbírá jednu pochvalnou recenzi za druhou…

Nejen, že všichni přítomní společně hit Nothing Else Matters zahráli, ale přes Zoom se k nim připojil i Elton John, který v nové studiové verzi písně hraje na klavír. A právě Elton byl tím, který frontmana Jamese Hetfielda rozplakal. Asi každý čekal nějaká slova chvály na adresu kapely, ale asi jen málokdo očekával, že Sir Elton, který je sám obrovskou legendou a na svém kontě má desítky velkých hitů, píseň nazve jedním z nejlepších songů, který byl kdy napsán. Na emotivní a jistě ne hranou reakci Jamese Hetfielda na slova Eltona Johna se můžete podívat níže.

Foto: Universal

Podcast