Melancholická krása Ivana Krále

EXPRES OLD(S)COOL: Ivan Král - Winner Takes All (1995) | Před rokem odešel světově nejproslulejší český rocker Ivan Král. Připomeňme si proto jednu z jeho nejkrásnějších písní.

Hrál s kapelou Blondie, natočil čtyři alba s Patti Smith, pro kterou napsal svou nejslavnější píseň Dancing Barefoot, spolupracoval s Iggym Popem, Davidem Bowiem a Johnem Calem, chodil na večírky k Andymu Warholovi a na svou kameru zaznamenal punkovou revoluci newyorského klubu CBGB.

Skladatel, kytarista, producent a zpěvák Ivan Král žil od roku 1966 ve Spojených státech, kam ho s bratrem povolal na studia otec, který pracoval jako překladatel pro OSN. V roce 1993 se ale začal vracet do rodného Česka, kde produkoval například slavné album Černý kočky, mokrý žáby kapely Lucie nebo desky Mňágy a žďorp, Alice či Jiřího Suchého.

Skladba Winner Takes All zdobí jeho první sólové album Nostalgia, na nějž přispěli také Patti Smith a John Cale. Text písně byl inspirován láskou ke Králově tehdejší milence, později manželce, Cindy Hudson. "Dřela přesčasy ve svojí firmě. Někdy jí z toho strašně bolela hlava. A tak zpívám 'Občas jí to tak bolí, ale taky je motýlek a nakonec všechno vyhraje.' Cindy byla a je moje láska,“ vyznal se v knize Honzy Vedrala Neuvěřitelný Ivan Král. Videoklip s použitím filmových záběrů fotografa Františka Drtikola je posledním filmovým dílem hvězdy Československé nové vlny Ester Krumbachové.
Foto: Profimedia.cz

Podcast