Madness a jejich roztančený dům

EXPRES OLD(S)COOL: Madness - Our House (1982) | Kulaté šedesáté narozeniny dnes slaví Suggs, frontman veselé ska kapely z londýnského Camden Town, jejíž největší hit pojednává o jednom domě uprostřed ulice...

Před pětačtyřiceti lety založila parta kamarádů ze severního Londýna skupinu, která do britské hudby 80. let vnesla humor. Název Madness byl poklonou jejich oblíbené písni od jamajského zpěváka Prince Bustera (jejich první singl se navíc jmenoval The Prince). Na psaní skladeb o každodenním životě v jejich čtvrti se podílela celá kapela, která dokázala nastřílet do britské Top 10 třináct hitů (Baggy Trousers, It Must Be Love a další) za tři a půl roku.

Our House byl ale jediný song, který se protlačil i do desítky americké, a to i díky rozvernému videoklipu, který se na MTV objevoval ve velkorysé rotaci. Skladba vyšla na čtvrtém albu The Rise & Fall a byla společným dílem kytaristy Christophera Foremana a trumpetisty Carla Smythe, který si tehdy říkal Chas Smash - právě o jeho hlučném rodném domě uprostřed ulice píseň vypráví.

Smash se ke kapele připojil jako poslední sedmý člen a zpočátku fungoval pouze jako konferenciér a tanečník, později se přidal se zpěvem a naučil se hrát obstojně na trubku, kterou slyšíme i v této písni, v níž skvěle zafungovaly také westernové smyčce. Po Our House byl pojmenován úspěšný muzikál napěchovaný hity Madness, který se hrál v londýnském West Endu v letech 2002 – 2003.

Když Madness skladbu hráli v obležení tanečníků v rámci závěrečného ceremoniálu Olympijských her v Londýně, zpíval s nimi celý stadion.Foto: Profimedia.cz

Podcast