Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Kdo opustil svět hudby v roce 2021?

Redakce
Každoročně svět opustí několik hudebních osobností. Rok 2021 v tom bohužel nebyl výjimkou. Nabízíme krátké ohlédnutí za několika hudebníky, kteří zemřeli v tom právě končícím roce.
31. 12. 2021

DAVID STYPKA (*1979)

O tom, že tento mimořádný talent, jaký se na české scéně neukazuje každý den, trpí hodně vážným onemocněním, všichni dobře věděli. Přesto všechny zaskočilo, když 10. ledna tiskem proběhla zpráva o tom, že David Stypka podlehl kombinaci Covidu a následků rakoviny, ze které se v posledních letech pokoušel vyléčit.

David pocházel ze severní Moravy, než se stal slavným hudebníkem, byl například regionálním novinářem. Hrát začal už v 90. letech s kapelami MGH a Najzar, z nichž později vznikla jeho doprovodná kapela Bandjeez. Osudové pro něj bylo setkání s vyhledávačem talentů Martinem Červinkou a producentem Martinem Ledvinou. Ve spolupráci s nimi se David dočkal své největší slávy a jeho album Neboj, které spolu s Ledvinou natočil, se dočkalo dokonce nominace na Anděla v kategorii Album roku (sošku Anděla si nakonec v roce 2017 odnesl v kategorii Sólový interpret).

Byl to právě Ledvina, kdo pak ve spolupráci s Bandjeez dokončil nazpívané písně, které po sobě David zanechal. Ty na podzim letošního roku vyšly na jeho posmrtném albu Dýchej.

Čtěte také: Nejlepší česká alba roku 2021

LADISLAV ŠTAIDL (*1945)

I když nebyl tolik na očích, jako jeho dlouholetý spolupracovník Karel Gott, Ladislav Štaidl patřil mezi nejvýznamnější postavy československé populární hudby druhé poloviny 20. století. S hudbou začal už v roce 1962 v kapele Crazy Boys, kde se potkal Mikim Volkem nebo Miroslavem Berkou. Později začal spolupracovat s Karlem Gottem, s ním a se svým bratrem Jiřím založili hudební divadlo Apollo. Štaidl, klasicky vzdělaný klavírista, později především baskytarista, dlouhodobě vedl Gottovou doprovodnou kapelu, pojmenovanou příznačně Orchestr Ladislava Štaidla.

A pro Gotta napsal i některé z jeho největších hitů jako Kávu si osladím nebo Nestarej se, kamaráde. Psal ale i pro Dalibora Jandu (Oheň, voda, vítr), Darinu Rolincovou (Čo o mne vieš) nebo Ivetu Bartošovou (Málo mě zná). Hudbu ale skládal i pro film a televizi, známá je například jeho hudba k seriálu Malý Pitaval z velkého města anebo titulková píseň do seriálu Zkoušky z dospělosti, kterou pod názvem Jsou dny, kdy svítá o něco dřív sám Štaidl i nazpíval. Letos 31. ledna podlehl komplikacím spojeným s covidem.

B. J. THOMAS (*1942)

Americký hudebník B. J. Thomas je celému světu nejvíce známý zásluhou písně, kterou pro něj (přesněji řečeno pro film Butch Cassidy a Sundance Kid z roku 1969) napsal skladatel Burt Bacharach. A tento film režiséra George Roye Hilla udělal celosvětovou hvězdu nejen z do té doby spíše neznámého Roberta Redforda (Paul Newman už v té době hvězdou první kategorie byl), ale také z interpreta, který zpíval o tom, že mu nevadí, když na něj prší, hlavně že je volný. Píseň čtyři týdny vedla americkou hitparádu a dokonce nakonec získala Oscara za nejlepší filmovou píseň.

Nebyl to ale zdaleka jediný úspěch Billy Joe Thomase, jak znělo jeho plné jméno. Už o rok dříve na sebe upozornil s písní Hooked On A Feeling, která existuje v řadě coververzí, jednu z nich v 90. letech natočil i David Hasselhoff. Thomas se ale na vrchol americké hitparády vrátil ještě v polovině 70. let s písní Another Somebody Done Somebody Wrong Song a celkem vydal více než padesát dlouhohrajících alb. Zemřel 23. března na rakovinu ve věku sedmdesáti osmi let.

PHIL SPECTOR (*1939)

Začátkem letošního roku, přesně 21. ledna, zemřela i jedna z nejdůležitějších postav světové populární hudby všech dob, legendární producent a skladatel Phil Spector. Ten v šedesátých letech vyvinul vlastní metodu vrstvení zvuků, nazvanou "zvuková zeď", kterou po něm začala přebírat řada dalších producentů a hudebníků, což zásadně změnilo populární hudbu a bez přehánění jsou důsledky jeho postupu v popu patrné dodnes. Byl to konkrétně Phil Spector, kdo ustanovil dodnes platné pravidlo, že rádiový hit má mít optimálně délku tří a půl minut, přičemž refrén by měl nastoupil do třiceti vteřin od začátku písně. Dodnes jsou tato pravidla široce uznávána všemi, kdo se pokoušejí složit popovou písničku a dostat ji do rádií.

Spector, který se narodil v Bronxu v rodině židovských uprchlíků z Ruska, spolupracoval s největšími hvězdami světové hudby jako Righteous Brothers, Leonard Cohen, Ramones či The Beatles. Byl však znám svou výbušnou povahou a slabostí pro střelné zbraně, což se mu stalo osudné. V roce 2009 byl odsouzen na devatenáct let vězení za vraždu svojí partnerky Lany Clarkson, kterou měl ve svém domě zastřelit v roce 2003. Ve vězení pak ve věku 81 let i zemřel.

Psali jsme: Hudebníci za mřížemi

MEKY ŽBIRKA (*1952)

Tohle byla smutná zpráva, která celým Českem a Slovenskem prolétla jako blesk z čistého nebe. A to nejen hudební scénou. Miroslav Žbirka, jedna z největších postav československé popmusic, totiž ještě o letošních prázdninách koncertoval, pracoval a před sebou měl několik projektů, mimo jiné pokračování televizní série Doupě, kterou vysílala stanice ČT art.

Začátkem podzimu však onemocněl zápalem plic, který se nelepšil. A místo dobrých zpráv nakonec přišla ta nejhorší, Meky Žbirka 10. listopadu v pražské nemocnici ve věku šedesáti devíti let zemřel. Dodejme, že za svoji více než čtyřicetiletou kariéru vydal čtrnáct studiových alb a natočil bezpočet hitů, které jsou dnes ve zlatém fondu československé populární hudby. V roce 1982 pak získal svého jediného Zlatého slavíka, kdy se mu podařilo z pomyslného trůnu popularity ve světě československé pop music sesadit Karla Gotta.

Písně, kterými si zajistil nesmrtelnost: Meky Forever

CHICK COREA (*1941)

Chick Corea sice nebyl hudebník, který by drtil hitparády prodejnosti, pro fanoušky jazzu byl však stejně zásadní postavou, jako byli pro fanoušky popu Michael Jackson či Prince. Jeho skladby Spain, 500 Miles High nebo Windows jsou dnes uznávané jako jazzové standardy, to jest skladby, které jiné jazzové orchestry běžně přebírají na svá alba i vystoupení.

Navzdory svému jménu neměl nic společného s Koreou, jeho rodiče pocházeli z jižní Itálie. Jeho otec byl velký fanoušek jazzu, který ve 30. a 40. letech hrával v Bostonu s místním dixielandem. Chick vyrostl obklopen jazzovou hudbou, brzy se naučil hrát na piano a začala komponovat vlastní písně. Chic Corea byl jedním z rekordmanů cen Grammy. Nominován na ně byl více než šedesátkrát a celkem pětadvacetkrát si sošku v podobě gramofonku z udílení i odnesl. Zemřel 9. února v Tampa Bay na Floridě na vzácnou formu rakoviny ve věku nedožitých osmdesáti let.

NICK KAMEN (*1962)

Vzpomenete si ještě na píseň I Promised Myself, se kterou na počátku 90. let pohledný mladík jménem Nick Kamen zdrtil světové hitparády a zlomil nejedno dívčí srdéčko? Tato píseň britského modela a zpěváka se stala jedním z největších hitů roku 1990 a v roce 2004 se dočkala coveru od kapely A-Teens. Nebyl to ale první zářez Nicka Kamena, už o čtyři roky dříve se do hitparád dostal s písní Each Time You Break My Heart, kterou napsala Madonna a její skladatel Stephen Bray pro její třetí album True Blue.

Zpěvačka však nakonec písničku nechala ležet ladem, dostala se ke Kamenovi, který ji nazpíval a tím odstartoval svoji krátkou kariéru, která stejně rychle skončila jako začala. Letos 4. května Nick Kamen zemřel v londýnské nemocnici ve věku devětapadesáti let na následky rakoviny kostí. Navzdory rozšířené představě Nick Kamen neměl nic společného s americkým skladatelem filmové hudby Michaelem Kamenem, který skládal hudbu pro řadu akčních filmů jako Poslední skaut, Smrtonosná zbraň či Robin Hood: Král zbojníků, byla to pouhá shoda jmen.

LEE SCRATCH PERRY (*1936)

Co bylo řečeno o významu Chicka Corey pro fanoušky jazzu, totéž by bylo možné říct o významu Lee Scratch Perryho pro fanoušky reggae a dubu. Tento jamajský rodák svoji kariéru začal už na konci padesátých let hrát s kapelou The Upsetters. Mezi jeho spolupracovníky patřili Bob Marley a jeho skupina The Wailers, Max Romeo, Beastie Boys, The Clash či The Orb.

Lee Perry byl především uznávaným producentem, který měl značnou zásluhu na tom, že se ska a reggae přelily do podstatně pomalejšího a hypnotičtějšího žánru, jemuž se později začalo přezdívat dub. A za přímé následovníky jeho odkazu se označují i hudebníci jako Liam Hewlett z The Prodigy či Jamie xx. Zemřel 29. srpna v nemocnici v jamajském městě Lucea na blíže nespecifikované onemocnění v požehnaném věku pětaosmdesáti jařin.

STEVE BRONSKI (*1960)

Ačkoliv nebyl nejznámější tváří ani hlasem slavné skupiny, kterou založil, nesla jeho jméno. Řeč je o skupině Bronski Beat, která patřila k předním popovým kapelám Velké Británie 80. let a jejich skladba Smalltown Boy se stala neoficiální hymnou britské gay komunity. Skupinu založil právě skotský hudebník Steven William Forrest, který si zvolil umělecké jméno Steve Bronski. A podle něj kapelu i pojmenoval. Ta fungovala po většinu 80. let až do doby, kdy jejich zpěvák Jimmy Sommerville skupinu opustil a vydal se na sólovou kariéru.

Už zmíněný Smalltown Boys či skladba Why? však patří k nejznámějším britským popovým hitům celých osmdesátek. Steve zemřel letos 7. prosince na následky nadýchání se zplodin z požáru, který zachvátil jeho byt v Soho. Steve byl po mrtvici, která jej postihla v roce 2018, imobilní a nedokázal se z hořící budovy a z dosahu kouře sám dostat. V klipu Smalltown Boy je Steve Bronski vidět až v samotném závěru písně, kdy si ve vlaku v modré košili sedá přímo naproti Jimmymu Sommervillovi.

Kam dál? Nejlepší zahraniční alba roku 2021



Titulní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM