Karanténa přeje tvorbě u nás i ve světě

EXPRES TOP: I když to možná tak nevypadá, karanténa neznamená pro muzikanty úplné volno. Je to přesně chvíle, kdy se většina z nich chopila nástrojů, zapnuli Record a jali se nahrávat nový materiál.


Novinka: Foo Fighters - Shame Shame

První novinku v Expres Top se svou družinou Foo Fighters nachystal Dave Grohl. Ani se nechce věřit, že letos uplynulo 25 let od vydání prvního alba téhle kapely. A půlkulatiny je třeba nějak oslavit, proto natočili desátou řadovku Medicine At Midnight. Samotné album ale vyjde až v 25. ledna 2021. Bude obsahovat devět stop, včetně novinky v našem éteru, singlu Shame Shame

No. 10: The Neighbourhood - Lost In Translation

Filmový název Lost in Translation použili The Neighbouhood pro svůj druhý singl ze zářijového alba Chip Chrome and The Mono Tones. My ho tentokrát máme na desátém místě.


Novinka: Monkey Business - One Boy One Girl

Mezi v úvodu zmíněné karanténní počiny můžeme bezesporu zařadit i nové album Monkey Business. Přesně dva roky po vydání Bad Time For Gentleman je tu další spolupráce s Ashleym Slaterem (ex-Freak Power) nebo držitelem Grammy Ondřejem Pivcem. Deska se jmenuje Freedom for Sale.

A my vybíráme velmi netradičně vyladěnou skladbu One Boy One Girl, ve které Roman Holý vytunil nástroje tak, aby zněly jako staré synťáky.


No. 9: Tkay Maidza - 24k

Tkay Maidza je zpěvačka, rapperka a skladatelka, po které sahají ostatní lidé z branže ve chvíli, kdy chtějí tu vokál do songu, tu aby někdo předskočil na turné. A tak už projela tahle 23letá holka svět s Markem Ronsonem, Ritou Orou, Charlie XCX nebo Troyem Sivanem. Na devátém místě Expres Top je její singl 24k.

Novinka: Sunnbrella - It's Cool

Třetí novinka je částečně z Prahy, částečně (po otci) ze Slovenska a v neposlední řadě i z Londýna. Když mluvíte o synovi Mekyho Žbirky, jinak to ani nejde. David Žbirka v britské metropoli žije a skládá a s novým songem se mu už podařil průnik do tamní hudební BBC 6. Hudba s přívlastkem shoegaze je tu v podobě singlu It’s Cool. Jak sám David Žbirka říká, Sunnbrella je technicky vzato one man band, jen do studia a na koncerty si půjčuje dva až tři muzikanty.

No.8: Aaron Frazer - Over You

Osmou pozici zaujala nahrávka Over You od Aarona Frazera. Ten si odskočil z domovské kapely Durand Jones & The Indications, aby si udělal sólovou debutovou desku. Ponese název Introducing a producentsky se na ní podílí David Auerbach z Black Keys.


Novinka: Jake Bugg - All I Need

Předposlední novinkou je Jake Bugg. Ten v tomto roce navnadil své fanoušky hned třemi singly z chystané páté desky. A nutno uznat, že to dělá skvěle. I Jake Bugg se opírá o zkušeného borce, který mu dohlíží na album, a to Stevea Maca. Tenhle chlapík měl v práci Eda Sheerana, Westlife, P!nk, a složil jeden z největších klubových hitů I Wanna Give You Devotion od Nomad.

No. 7: Claire Rosinkranz - Backyard Boy

Sílu Tik Toku v pozitivním slova smyslu okusila Claire Rosinkranz. Stejně jako mnozí další se svojí hudbou uspěla právě tam, načež se její sláva šířila přes Spotify a další digitální média dál. Aktuální song se jmenuje Backyard Boy.Novinka: The Weeknd - Save Your Tears

Poslední novinkový singl, který jsme vám tento týden představili, se jmenuje Save Your Tears. Je od Kanaďana, který po odpracování 50 hodin veřejných prací za potyčku, natočil album Starboy. Letos v březnu se objevilo jeho čtvrté album After Hours. Už v předprodejích na Apple Music překonalo rekord v předobjednávkách. Všeobecně bylo toto album označeno za jeho nejlepší.

No. 7: Sea Girls - All I Want To Hear You Say

Šesté místo pak mají britští Sea Girls a jejich novinka ze srpnového alba Open Up Your Head. Jmenuje se All I Want To Hear You Say.


No. 5: Gorillaz & Beck - The Valley Of The Pagans
Hudební magazíny si nemohly nevšimnout, že Gorillaz mají nové díly z projektu Song Machine, v nichž se objevili Robert Smith z Cure, Elton John a další. Dalším byl v tomto případě Beck, se kterým vystřihli osmou epizodu s názvem The Valley Of The Pagans.

No. 4: Mark Knight & Rene Amesz & Tasty Lopez - All 4 Love

Na čtyřce figuruje minulé první místo Expres Top. Tedy All For Love od Marka Knighta, Reného Amesze a Tasty Lopez.

No. 3: Hot Chip & Jarvis Cocker - Straight To The Morning
Třetí místo má spojení kapely Hot Chip a Jarvise Cockera s názvem Straight To The Morning. Mimochodem Jarvis Cocker, bývalý frontman Pulp, se věnuje sólové dráze a letos mu vyšlo album Beyond the Pale. Civilní jméno byste hledali marně, pátrejte po jménu Jarv Is.

No. 2: beabadoobee - Worth It

Dvojku má mladá písničkářka se skvělou novou deskou Fake It Flowers. Řeč je o Beabadoobee a singlu Worth It.No. 1: Bastille - Survivin'

Britská kapela, která své jméno našla ve svém frontmanovi Danu Smithovi, který vystupoval jako Bastille. Pak nakonec takto nazval svoji doprovodnou kapelu a od té doby to tak prostě je. Od roku 2013 vydali tři alba (poslední Doom Days loni) a nyní je tu samostatně stojící song Survivin’, nejhranější píseň Expres FM pro 46. týden roku 2020!

Bastille 2.jpg

Foto1, Foto2: Oficiální Facebook Bastille, 17. 11. 2020

Podcast