Jakub Bína aka MC Jacob: Na další zastávce mě čekala smrt

Frontman Skyline, ale taky trenér a výživový poradce byl hostem Miloše Pokorného. Probrali, jak se dá skloubit život působení v přední elektronické kapele s úspěšnou kariérou výživového poradce, jak probíhal jeho sedmiměsíční "nucený pobyt" na Bali a co by doporučil lidem krom zdravé výživy.


Než jsem začal cvičit, dost jsem chlastal

Měl jsi období, kdy jsi trpěl nadváhou, vedl jiný životní styl, ale najednou se to zlomilo a začal jsi jinak a lépe. Co tě vedlo k tomu si říct "dost, nebo mně to zabije"?
Přesně to bylo ono – řekl jsem si, že mně to zabije. Bylo mi nějakých 27 let a procházel jsem tím, čím většina lidí po střední. Z toho rozjetého vlaku jsem nechtěl vystupovat a říkal jsem si, co bude asi na další zastávce a co mě tam asi čeká. No a čekala mě tam smrt. Tak jsem potřeboval z toho vlaku vystoupit.

A byly nějaké varovné signály?
Já jsem sportoval celý život, ve výživě jsem se celkem pohyboval, jsem vyučený potravinář a věděl jsem, že nejdu po úplně správných schodech. Říkal jsem si, že tohle nedopadne dobře, Že se nechci v 27 letech zadýchávat do schodů, že nechci být tlustý nebo v 50 letech chodit o berlích.

Dnes jsi trenér, je to tvoje práce i hobby. Jak se to potkává s tou uměleckou částí života, kdy jsi na podiu nebo festivalu, kde se přece kalí?
Kalí, no… Mohl bych být pokrytec a říkat, že si nedám ani pivo. Jasně, samozřejmě, že se někdy pije a pije se hodně, prostě jing a jang. Jakože dobro i zlo, člověk by měl být v nějaké rovnováze. Předtím než jsem začal cvičit, chlastal jsem docela dost a momentálně to mám rozložený tak, že mi nevadí jít občas na mejdan a prostě se tam ožrat.

A ráno pak jít na trénink…
... no, prostě tam nejdeš, ale už se mi to nestává. V tomhle by měl být člověk profesionál, pokud mám domluvený tréninky a máme koncert, tak prostě nepiju a je to vyřešený.

A co bys lidem doporučil krom výživy?
Aby spali. Regenerace je nejvíc podceňovaná věc a všem bych nejradši místo zdravé výživy doporučil, aby víc a kvalitně spali, aby si dávali pozor, jestli správně generují a aby si nemysleli, že to všechno urvou na tréninku. Základ všech věcí je spánek. Pak jídlo, pak cvičení, pohyb.

Ty jsi poměrně dlouhou dobu strávil na Bali, kde jsi cvičil i natočil klip.
Na Bali jsme odjeli v prosinci a byli tam 7 měsíců. Točili jsme klip, lokace byly dostupnější i levnější. Ta změna prostředí byla super a člověk si uvědomil spoustu věcí. Bylo to takový osvětlení hlavy.

Čtěte také: Emma Smetana a Jordan Haj: Děláme spolu hudbu i děti


Poslední slovo má bubeník

Do kapely Skyline jsi naskočil v roce 2005. Čím pro tebe jsou Skyline v rámci český scény originální?
Skyline je skoro jediná elektronická kapela, která u nás zbyla. My se snažíme držet hodně energický koncerty. Na poslední desku jsme se snažili tuhle energii přenést a myslím, že se nám to podařilo, dostat tam tu tvrdou elektroniku, hlasitou a zábavnou. Podle mne je to naše nejlepší deska. Nebo alespoň nejvíc odráží naší koncertní energii.

Kdo má u vás v kapele poslední slovo, třeba když se vybírají věci na desku nebo skladby na koncert?
Strašně rád bych řekl, že máme demokracii a že hrozně dlouho hlasujeme, ale vždycky je to nakonec na našem bubeníkovi Radkovi, který má to výhradní právo, protože my bychom se bez něj nesešli ani na zkoušku. Vždycky musí být v kapele jeden člověk, který dohlíží nad ostatníma a u nás je to právě bubeník. On je to teda prý ve všech kapelách bubeník.

Jakub Bína aka MC Jacob

Po ukončení školy Hotelnictví a gastronomie hotelu Internacionál Praha, nenastoupil ve svém oboru, jak se dalo čekat, ale začal se věnovat hudbě. Od roku 2002 začal jezdit s legendárním sound systémem BASS BEAST a dalšími špičkami mezi českými djs, jak u nás, tak ve světě.
Roku 2005 se stal členem české kapely SKYLINE a přispěl velkou částí na jejich deskách Virginplatonicpanic, Escapism, Private Madness Public Danger a Fairy Tapes. Za svou hudební kariéru nasbíral i několik hudebních cen a ocenění. Kromě hudby se od raného mládí věnuje i sportu, což ho přivedlo k dráze profesionálního trenéra. V roli osobního trenéra se také představil v pořadu Zpátky na vrchol na Stream.cz, kde v první řadě dával do formy vysloužilého thaiboxera, který musel s Jakubovou pomocí za tři měsíce zhubnout 15 kg a nabrat zpět svou formu tak, aby se mohl opět postavit do ringu a vyhrát, což se nakonec povedlo. Je tvůrcem úspěšného projektu Transformers 42, pod jeho vedením se spoustě lidí změnil náhled na zdravý životní styl a objevili cestu, kde pohyb a správné jídlo dodávají energii do života. Co se ale nemění, jsou 42 dnů dlouhé online kurzy.

SKYLINE

Skyline vždy byli a budou především koncertní kapelou, mají za sebou stovky vystoupení a pověst divoké party, která by "rozjela i mrtvého". Ostatně za svá živá vystoupení získali i řadu cen. Skyline pravidelně hrají na většině nejdůležitějších tuzemských festivalů, předskakovali britským Underworld a mají za sebou řadu zkušenosti ze zahraničí – turné po Polsku a Slovensku, dále koncerty v Německu, Portugalsku, Anglii, Francii, USA a také účast na prestižních zahraničních festivalech.
Na novou desku Electricity aktuálně upozornili singlem Godzilla, ke kterému vyšel i videoklip natočený na Bali. Album obsahuje celkem jedenáct skladeb. Před časem už vyšly songy Till The Morning Comes, Move On a Partners In Crime. Samotná deska je už osmou řadovou v diskografii Skyline. Vyšla čtyři roky po albu Jungle, s nímž kapela uspěla v rádiích a získala cenu za Album roku na cenách Žebřík.

Mio a Jacob

Titulní foto: Jakub Bína

Podcast