Jak Monty Python infiltrovali hitparády

EXPRES OLD(S)COOL: Eric Idle - Always Look On The Bright Side Of Life (1979) | Je vám mizerně? Člen britské komediální skupiny Monty Python Eric Idle, který slaví 78. narozeniny, vám z toho pomůže písní.

Když šestice vysokoškolsky vzdělaných komiků, která bavila absurdními skeči bez pointy, natočila v roce 1979 film Život Briana, zafinancoval ho jejich skalní fanoušek, člen skupiny Beatles George Harrison, který kvůli půjčce musel zastavit vlastní dům. Film o muži, který se narodil ve stejný den jako Ježíš v sousedním chlévě, byl s ním zaměňován, až nakonec skončil na kříži, se kvůli "neúctě k církvi" nesměl promítat v Irsku, v Itálii ani v Norsku, a nakonec vydělal majlant.

Píseň zazní v samotném závěru filmu, kdy ji ukřižovanému Brianovi (Graham Chapman) zpívá muž z vedlejšího kříže (Eric Idle), aby ho během umírání povzbudil. Postupně se s hvízdáním a zpěvem přidávají i další ukřižovaní. Skladba, která střílí do britské strojenosti, se v Británii stala nesmírně populární a vyšplhala se až na třetí příčku hitparády. Začala se hojně ozývat během fotbalových utkání a v roce 2014 platila za nejhranější píseň na britských pohřbech (Monty Python ji zpívali na posledním rozloučení s Grahamem Chapmanem v roce 1989). Zpívali si ji i námořníci na potápějící se válečné lodi HMS Sheffield po zásahu argentinskou raketou během konfliktu na Falklandách v roce 1982 během čekání na záchranu. Skupina Iron Maiden nahrávku pouští na konci každého ze svých koncertů.Foto: Profimedia.cz

Podcast