Expres Top: Irské jablko, co nepadlo daleko od stromu

Tak se nám dnešním dnem překulily prázdniny do druhé poloviny. S prvním srpnem přichází i pravidelná dávka té nejlepší hudby v metropoli v podobě Expres Top. Znovu jsme si udělali pořádek v playlistech a spočítali, jak jsme to vlastně hráli.


Novinka: Georgia & David Jackson - Get Me Higher

Když Neil Barnett zakládal s Paulem Daylem Leftfield, bylo jeho dceři Georgii pouhý rok. Později vystudovala hru na bicí a skládá hudbu. Za své druhé album Seeking Thrill byla nominována na hudební ceny Mercury Prize. Že jí cenu za Album roku vyfoukl Michael Kiwanuka, nakonec nevadí. Teď má Georgia nový singl, o kterém říká, že chtěla složit hymnu, která nás zvedne z lockdownu a opět zavede tolik potřebnou svobodu. A že chce vidět lidi, jak tančí. Ať už je to kdekoli: Na ulici, v autě nebo v oblacích. Nový singl Get Me Higher složila s djem a producentem Davidem Jacksonem.

10. James Harries - Slow Mover

Angličan dlouhodobě usazený v Praze James Harries měl minulý týden na Expresu premiéru se svým novým songem Slow Mover. Za tímto songem stojí Vilém Béreš úzce spjatý s kapelami Toxique a Navigators.

Novinka: Royal Blood - Oblivion

Posledního dubna vyšlo dvojici Royal Blood energií nabité album Typhoons. A stále má co nabídnout, je tu už čtvrtý singl z jejich desky. Právě o písni Oblivion se mezi lidmi mluvilo jako o dalším songu, který by měl hrát v rádiích. Stalo se a tak tu máme po Trouble's Coming, Typhoons a Limbo další tepající hit.

9. Welshy - All For You

Irský producent a dj Ross Walsh alias Welshy prorazil singlem Haiti. I do aktuální písně All For You vysamploval exotickou věc. Tentokrát lovil v Africe a ulovil zpěvačku Rokia Traoré, vokál v angličtině pak doplnila zpěvačka SHELLS.

Novinka: Imagine Dragons - Wrecked

Na 3. září připravilo americké seskupení Imagine Dragons release pátého alba Mercury - Act 1. A jako promo vydali smutný song Wrecked, kde se mnozí lidé poznávají. Jde o příběh švagrové frontmana Dana Reynoldse, jež podlehla zákeřné rakovině: "Byla majákem radosti a síly pro každého koho potkala. Sledoval jsem, jak můj bratr čelí nečemu, co bych nikomu nepřál. Hudba byla vždycky mým útočištěm a touto písní se s tím vyrovnávám."

8. Nothing But Thieves - Futureproof

Minulý pátek vyšlo pětici z anglického Essexu, která si před 9 lety zvolila název Nothing But Thieves, nové EP Moral Panic II, navazující na stejnojmenné album. Na tom se objevuje song, který funguje jako energetická tyčinka.

Novinka: The Avalanches & Cola Boyy & Mick Jones - We Go On

Avalanches největší hudební zářez udělali v roce 2020 albem Since I Left You. Od té doby toho udělali prachbídně málo. Za dvacet let jen tři alba! To poslední - skvěle hodnocené - se objevilo v loňském roce. Dostalo název We Will Always Love You a fanoušci v něm jako satisfakci dostali přes 70 minut hudby v celkem 25 stopách. Sedmým singlem z desky je vykrádačka songu Hurting Each Other od The Carpenters. Jako hosté se v něm objevili Mick Jones z The Clash a merický Cola Boyy.

7. Twenty One Pilots - Saturday

Letos (i loni) jsme si museli nechat zajít chuť na Colours of Ostrava. A tím pádem i na headlinery, kterými měli být Twenty One Pilots. Ti mezitím aspoň vydali nový materiál v podobě desky Scaled And Icy a do třetice všeho dobrého nám jej snad představí na Colours 2022.

Novinka: LP - Goodbye

I žena s iniciály ve svém uměleckém jménu má dorazit do své oblíbené Ostravy v červenci 2022. A také ona dorazí s čerstvým materiálem. Laura Pergolizzi totiž na říjen plánuje svoji šestou desku, bude se jmenovat Churches. Z ní už jsou známy čtyři singly. Tím posledním je nadýchaná záležitost s názvem Goodbye.

6. Billie Eilish - NDA

Novou desku v pátek vydala i nejslavnější teenagerka současnosti. Nahrávka Happier Than Ever nabízí 16 písní včetně známých singlů My Future, Therefore I Am, Your Power, Lost Cause a aktuálního NDA. Naopak se na desku nedostala titulní píseň k poslednímu dobrodružství Jamese Bonda s tváří Daniela Craiga No Time To Die.

5. Diplo & Damian Lazarus & Jungle - Don't Be Afraid

Když si jednou plácnete na spolupráci, respektive si ji slíbíte, pak musíte být fér a slib splnit. Jen sladit termíny dalo Diplovi a Jungle zabrat. Nakonec ještě přibrali třetího do party, kterým je Damien Lazarus, a nakonec z toho vylezl parádní letní track Don't Be Afraid.

4. Joy Crookes - Feet Don't Fail Me Now

Z vzhledu a projevu Joy Crookes je jasné, že se tu míchá kultura a kontinenty. Je otci Irka a po matce Bangladéšanka. Už se ví, že album ze kterého pochází song Feet Don´t Fail Me Now se bude jmenovat Skin, datum je ale zatím tajné.

3. Sam Fender - Seventeen Going Under

Sam Fender měl hodně divoké dětství. Jako osmiletého ho opustila matka, od macechy utekl, ale v dospělosti se s bráchou a tátou, taky muzikanty, chytl toho, co mu bylo nejbližší, tedy kytary. Během střední dělal v call centru a pak ho v baru, kde pracoval, objevil jeho nynější manažer. Seventeen Going Under je aktuální song z jeho druhého stejnojmenného alba, na které se Samovi fanoušci mohou těšit v říjnu.

2. Aurora - Cure For Me

Norská hudební hvězda Aurora svým posledním singlem Cure For Me zve do Fora Karlín na 22. února. Tam by už mohla představit svoji třetí desku, na které údajně pracuje.

Top Tip: Prince - Hot Summer

O málokom se dá říct, že i pět let po své smrti doslova chrlí z nevydaného hudební archívu svoji muziku. Řeč je o geniálním multiinstrumentalistovi a zpěvákovi, jakým byl Prince. Vydal 39 alb jako Prince, dvě pod pseudonymem Madhouse a 4 se skupinou New Power Generation. Od jeho smrti vyšla dvě alba s demosnímky a nyní již lze objednat třetí posmrtné album Welcome 2 America. Z něj pochází i singl Hot Summer.

EXPRES TOP: Inhaler - It Won't Always Be Like This

Je tomu necelý měsíc, co dospěli irští Inhaler ke své debutové desce s názvem It Won't Always Be Like This. Cesta k prvnímu albu trvala celých pět let, kdy vydávali jen singly ( I Want You, Ice Cream Sundae, We Have To Move On a Falling In se na album ani nedostaly) a mimo jiné se objevili i v prestižním seznamu BBC Sound Of 2020. Po desce bude následovat světové turné, podobně dlouhé, jako když vyrazí na turné taťka frontmana Inhaler Elijaha Hewsona se svými parťáky z U2. Začátek je 14. srpna 2021 ve Velké Británii a konec 7. července 2022 v Portugalsku. Mezi spoustu zastávek ve Velké Británii, Irsku, Severní Americe a Evropě se vklíní i Praha, konkrétně se můžeme těšit 4. května v Lucerna Music Baru.

Kam dál? Jablka, která nepadla daleko od stromu
Foto: Inhaler

Podcast