Expres Top: Dvacetiletá holka dobývá svět songy z obýváku

Tento týden jsme měli o jeden den volna lepší. Horší snad bylo jen to, že se nám 17. listopad nepřilepil k víkendu. Snad někdy příště. Po týdnu se opět vracíme s plejádou nejlepší hudby na Expres FM. Máme pro vás opět deset nejhranějších skladeb našeho playlistu a k tomu pětici novinek.


Novinka: Metronomy – It's Good To Be Back

Na tuhle kapelu by se hodil takový starý muzikantský vtip, jak jeden chlapík založil rockovou kapelu, ale byl v ní sám a neměl ani kytaru. Tak nějak začínal Joseph Mount, když dostal tak skvělý nápad na kapelu Metronomy. Nakonec se k němu nabalili další čtyři muzikanti a bylo hotovo. Před dvěma roky jim vyšla bombastická deska Metronomy Forever. A už příští rok bude ve znamení sedmého alba Small World. Konkrétní datum bylo stanoveno na 18. únor. A jedním z devíti tracků je i singl It's Good To Be Back.

Čtěte a poslouchejte: Hudební kalendárium pro 46. týden

10. Anz & George Riley – You Could Be

Manchesterská producentka a djka Anz se po několik let nechala masírovat stylem progressive house ve svém oblíbeném klubu, až to vše nakonec přenesla i na nahrávku You Could Be. O vokály se postarala zpěvačka Geroge Riley.

Novinka: The War On Drugs & Lucius – I Don't Live Here Anymore

Parta z Philadelphie The War On Drugs o sobě naposledy dala hodně slyšet v roce 2017, kdy vydala své čtvrté album A Deeper Understanding. Za něj totiž dostala zlatý gramofonek za nejlepší rockové album. Na konci října Adam Granduciel s kapelou vydali pátou řadovku I Don't Live Here Anymore. Jediným hostem na albu je spřízněná brooklynská indiepopová kapela Lucius, která v titulním songu přidala ruku k dílu.

9. FVLCRVM & Annet X – Do It All Again

Jestli před dvěma roky Pišta Kráľovič alias FVLRCRVM prohlásil, že jde mimo slovenský i český zvuk, tak se mu to bezesporu daří. Toto tvrzení naplňuje i jeho nový song Do It All Again, kam si svoje party přišla nazpívat česká zpěvačka Annet X. Ta už má od loňska v oběhu svoji debutovou desku Až budu velká, chci být Aneta Charitonova.

Fvlcrvm: Vymysleli jsme si název, který nikdo nedokáže přečíst

Novinka: Post Malone & The Weeknd – One Right Now

Austin Richard Post z amerického města Syracuse od roku 2013 působí pod aliasem Post Malone. Své fanoušky trochu mate tím, jak je nezařaditelný. Tuhle si zarapuje, tamhle regulerně zazpívá, jindy zahraje ve filmu. A pak zase ve velkém rockovém streamu přehraje hity od Nirvany. Aktuálně Post Malone finišuje svoji čtvrtou desku. První skladbu pojmenoval Mötley Crüe, objevil se v ní i Tommy Lee. Druhý singl, který na albu bude, se jmenuje One Right Now. A v něm hostuje všudezdejší The Weeknd.

8. The Silver Spoons & Ulysses Wells – Don't Trust You

Tahle píseň je kombinací Česka Francie a Velké Británie. Lounská kapela má v čele britského frontmana narozeného ve Francii Augustina Dunna. V tomto případě The Silver Spoons posloužili jako doprovod pro britského zpěváka Ulyssese Wellse.

Novinka: Charli XCX & Christine And The Queens & Caroline Polachek – New Shapes

V březnu hudební chameleonka Charlie XCX vydá svoji pátou desku pod názvem Crash. Na ní se představí v poloze, kterou bez skrupulí můžeme označit jako komerční (koneckonců tak učinila i ona v exkluzivním rozhovoru pro Expres FM). Po zářijovém singlu Good Ones je tu song, který ukuly spolčně s kamarádkami Christine And The Queens a Caroline Polachek. Na desce těch kolegů z branže bude mnohem víc, například i Digital Farm Animals.

Charli XCX exkluzivně: Nová deska bude popová, chtěla bych moderovat

7. Coldplay – Humankind

Kapela Coldplay se před rokem naplno spojila se švédským producentem Maxem Martinem. Největší hitmaker od dob The Beatles s nimi spolupracoval v minulosti na několika písních, tentokrát společně s Oscarem Holterem stvořili pro anglickou partu s Chrisem Martinem v čele celou desku Music Of The Spheres.

Coldplay exkluzivně: Na nové desce máme i protestsong

Novinka: Damon Albarn – Royal Morning Blue

Damon Albarn je i ve svých 53 letech políben hudební múzou. Svoji domovskou kapelu Blur rozpustil v roce 2018, kdy už deset poctivě zásoboval hudební fanoušky virtuálním projektem Gorillaz. S nimi před dvěma roky odstartoval projekt Song Machine, v rámci kterého do studia chodili lidi z branže zazpívat a zahrát. Sem tam Damon taky napíše něco pro sebe. Minulý pátek vydal druhou ryze sólovou desku s názvem The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows. Původně to měla být jen instrumentální záležitost, ale nakonec došlo na zpěvem opatřené album. Najdete na něm i nahrávku Royal Morning Blue.

6. Aurora – Giving In To The Love

Pokud se těšíte na únorový koncert Aurory v pražské hale Forum Karlín, držte palce všem zdravotníkům a hygienikům, ať zkrotí pandemii, aby nám zase všechny kulturní akce nepřekazil nějaký ten lockdown. A když všechno dobře dopadne, velmi pravděpodobně si v kotli budete moct zanotovat i aktuální singl Giving In To The Love.

5. Silk Sonic – Smokin Out The Window

Už více jak týden je k dispozici nové a debutové album dvou hudebních pardálů Anderson .Paaka a Bruna Marse. Připomeňme si, že se tito dva potkali na Brunově turné a už v roce 2017 si slíbili, že se dají dohromady. Stalo se a je z toho duo Silk Sonic, deska An Evening Wilth Silk Sonic a třetí singl z ní Smokin Out The Window.

Čtěte také: Hudební spolupráce, které překvapily fanoušky i odborníky

4. Foals – Wake Me Up

Z původně čtyřčlenné formace Foals je dnes trio. Vše se stalo během covidové pandemie, kdy kapela musela dvakrát přeplánovat turné. Jak se čekalo na nové termíny, začal Edwin Congrave studovat postgraduál. A to tak dlouho, až se zjistilo, že prakticky odešel. Mezitím Yannis s tím, co mu z kapely zbylo, připravili sedmé album Wake Me Up. Vyjde v průběhu příštího roku a láká na něj stejnojmenný pilotní singl.

3. Hope Tala – Tiptoeing

Hope Tala je holka ze západního Londýna. Jako mnoho dětí byla součástí školního sboru, kde ale víc hrála na klarinet, než zpívala. I to se časem překlopilo. Ovlivněná zpěvačkami Mariah Carey, Brandy, Lauryn Hill a posléze i dvojící Everything But The Girl se začala věnovat své hudbě. Mimochodem Hope je její skutečné příjmení a Tala je jméno. Ale odvozené. Originál se tato zpěvačka jmenuje Natasha, což není úplně typické jméno pro dceru jamajského otce a anglicko-irské matky. A tak si vybrala jméno Natalia, zkráceně jen Tala.

2. Kasabian – ALYGATYR

Kasabian po nedobrovolném odchodu frontmana Toma Meighana nezaspali a nahráli nový song s názvem ALYGATYR. Do vůdčí role se z postu kapelníka a téměř výhradního autora posunul Sergio Lorenzo Pizzorno, který si občas z kapely odskakoval do sólového projektu The SLP.

Top Tip: Glass Animals – Heat Waves

Singl Heat Waves od kapely Glass Animals není žádnou novinkou. Jako oficiální singl vyšel už před více než rokem, ale poslední půlrok trenduje na Tik Toku. A tak se stalo, že stanovili nový rekord v americké hitparádě The Hot 100 Chart. Po 42 týdnech se vyšplhali až do Top 10. Jedná se o dosud nejpomalejší výstup. Aktuálně si hit v žebříčku drží 10. místo.

EXPRES TOP: PinkPantheress – I Must Apologise

Dvacetiletá anglická zpěvačka vyrostla na Tik Toku. Úspěch jejích krátkostopážních nahrávek byl korunován mixtapem To Hell With It. Vyšel v polovině října a podíleli se něm Mura Masa, Oscar Scheller nebo dj a producent Adam F. Pátým singlem z tohoto media je píseň I Must Apologise.

Kam dál? 50 nejlepších alb: Bob Dylan se za inspirací musel přestěhovat


Foto: PinkPantheress

Podcast