Expres Top 2021: Třicet nejhranějších písní uplynulého roku

Nový letopočet přináší vždy ohlédnutí za uplynulým rokem. A na Expres FM to znamená ohlédnutí za tím nejlepším, co znělo z našeho éteru. Tedy třicet nejhranějších singlů, které přinesl rok 2021.

Playlist s třicítkou nejhranějších písní Expres FM najdete na Spotify

30. WOLF ALICE – HOW CAN I MAKE IT OK?

Wolf Alice, laureáti Mercury Prize za album Visions Of Life, se opět ucházeli o cenu za nejlepší album, tu jim nakonec vyfoukla Arlo Parks. Jejich Blue Weekend přesto patřil k tomu nejlepšímu za rok 2021 a my z něj odehráli singl How Can I Make It OK?

29. SILK SONIC – SKATE

Pokud nás v letošním roce někdo opravdu zaujal, byli to Anderson .Paak a Bruno Mars, kteří se před lety domluvili, že by neškodilo, kdyby si udělali nějakou soukromou bokovku. Tu jim během natáčení ve studiu pojmenoval věhlasný muzikant Bootsy Collins. Vymyslel, že by se toto superduo mohlo jmenovat Silk Sonic. A u toho nakonec zůstalo. Jejich album An Evening With Silk Sonic je nominovaná na cenu Grammy, o které se rozhodne poslední lednový den.

28. ADELE – EASY ON ME

Na koho se hodně čekalo, byla zpěvačka Adele. Ta, jak se ví, vydává alba pojmenovaná podle věku, v němž začala natáčet inkriminované album. A tak po 19, 21 a 25 přišla 30. Mnoho lidí, kteří sledují nejen její sociální sítě, se dovtípilo na podzim, že ty velké třicítky, které se začaly pozvolna objevovat na billboardech a internetech, budou nejspíš souviset s touto britskou zpěvačkou, A nemýlili se. 19. listopadu jsme se dočkali výtečného alba, kterým Adele zbourala žebříčky prodejů. První nahrávkou z alba je Easy On Me.

Adele a další: Nejlepší zahraniční alba roku 2021

27. EASY LIFE – SKELETONS

Easy Life jsou nenápadná indie parta z vnitrozemí Britského království. Ale i kluci z města můžou snít o tom, jak to je pěkné u moře. A tak Easy Life pojmenovali debutové album Life's a Beach. Za něj tato pětice obdržela od Metacritic parádní hodnocení 84/100, což je nesporná známka toho, že jejich práce je fakt poctivá a stojí za poslech. Easy Life u nás bodovali se singlem Skeletons.

26. BABY QUEEN – RAW THOUGHTS

Baby Queen, zpěvačka vlastním pohádkovým jménem Arabella Latham, se narodila v Jihoafrické republice, odkud se přestěhovala do Londýna. Tady vydala spoustu singlů, ale jen jedno EP a jeden mixtape, který pro ni byl velmi zásadní. The Yearbook se singlem Raw Thoughts byl zlomem v kariéře Baby Queen.

25. ANXIETY – MEET ME AT OUR SPOT

V rodině Willa Smithe a Jady Pinkett Smith jsou prakticky samí umělci. Kdo nehraje ve filmech, ten hraje v nějaké kapele. Týká se to i jejich dcery Willow. Ta nejenže funguje jako samostatná zpívající jednotka, ale také se svým přítelem Taylorem Colem vytvořila pandemické duo s příznačným názvem The Anxiety. Ze svých úzkostí se vyzpívali už v roce 2020, ale až letos sociální sítě s Tik Tokem v čele objevily singl Meet Me At Our Spot.

24. PLACEBO – BEAUTIFUL JAMES

Po dlouhých letech čekání na novou muziku od Placebo se objevil singl Beautiful James, který ale nezněl vůbec nově. Naopak. Vypadalo to na nějaký recyklát staré hudby. Na druhou stranu, není třeba měnit něco, co doposud fungovalo a na co se fanoušci těšili. 25. března příštího roku se tak po šesti letech dočkáme osmého alba s názvem Never Let Me Go. Co se týká pilotní nahrávky Beautiful James, prý není třeba za tímto jménem hledat někoho konkrétního, protože každý z nás prý může být Beautiful James.

23. CELESTE – LOVE IS BACK

Jméno Celeste bylo v hudebních kruzích hodně propíráno, především v tom dobrém slova smyslu. Poprvé se o ní mluvilo, když ji v prestižní anketě BBC Sound Of vytáhli do první desítky. O pár let později, konkrétně letos 29. ledna, vydala svoje debutové album Not Your Muse, za které padly nominace na Brit Awards, Mercury Prize a dokonce i nominace na Grammy za song Hear My Voice, který se objevil jako soundtrack k filmu Chicagský tribunál.

22. BEABADOOBEE – LAST DAY ON EARTH

Britská zpěvačka filipínského původu Beabadoobee na podzim roku 2020 vydala skvělé album Fake It Flowers. Na něm spolupracovala s kapelou The 1975. Popoháněna tímto úspěchem letos vydala EP Our Extended Plays a také s tímto úsporným médiem držela prapor pěkně vztyčený. Součástí EP byl i singl Last Day On Earth.

21. PINK PANTHERESS – I MUST APOLOGISE

Zpěvačka PinkPantheress je ročník 2001. Svoji hudbu stejně jako mnoho jiných skládala na Garage Bandu, poslední roky nejvíc trendovala na Tik Toku. A jak podřizovala této platformě veškerou tvorbu, zjistila, že pokud bude chtít víc, bude muset přidat. A to především na stopáži. Minuta a půl na song přece jen není moc. Její mixtape si poslechnete dřív, než metrem urazíte trasu Palmovka - Anděl. Mixtape se jmenuje Hell With It a singl I Must Apologise na něm samo sebou také je.

20. YUNGBLUD – FLEABAG

Britská megastar Yungblud si potřebovala vyřešit problém s tím, že nikdo nemá právo vám říkat, jak se máte chovat, oblékat a co máte dělat. A právě proto vznikla skladba Fleabag. Tu jsme do playlistu zařadili v září. Dominica Harrisona v červnu příštího roku potkáte v Malé sportovní hale, kam má namířeno.

19. GRIFF – BLACK HOLE

Zpěvačka Griff se letos chopila ceny za největší objev roku 2021 na Brit Awards. Na rozdíl od svých kolegyň ale nešla tolik cestou sociálních sítí, ale rovnou vydala svůj mixtape u Warner Musis. Sarah Faith Griffiths alias Griff zatím ale sbírá zkušenosti třeba na turné se švédskou zpěvačkou Tove Lo.

18. MK – CHEMICAL

Květen roku 2021 patřil u nás Marcu Kinchenovi, aka MK. Za dvě dekády svého působení v hudbě tenhle dj našel cestu jak propojit house, techno, hip-hop a třeba i R'n'B. Po předchozím hitu 17, který strhával lidi na tanečních parketech i ve sprše, se letos vytasil s dalším kouskem.

17. INHALER – IT WON'T ALWAYS BE LIKE THIS

Kapela Inhaler v čele se synem Bona z U2 Elijahem Hewsonem se u nás v příštím roce objeví na podiu hned třikrát. Nejdřív u nás budou sólo v Lucerna Music Baru v rámci turné, v červenci budou jednou z hlavních hvězd festivalu Colours Of Ostrava a navíc budou v srpnu předskakovat Arctic Monkeys na jejich pražském koncertu. Irská čtveřice letos vydala desku It Won't Always Be Like This a titulní singl se u nás v playlistu zabydlel.

16. OLIVIA RODRIGO – DEJA VU

Mladé herečce a zpěvačce Olivii Rodrigo stačil jeden song a přepisovaly se veškeré statistiky streamovacích služeb. Ale naštěstí se nestala zpěvačkou jednoho hitu. Po průlomovém singlu Drivers Licence následovaly nahrávky Good 4 Me a album Sour. A na něm nahrávka Deja Vu.

15. FIEDLERSKI & ANNABELLE & V.I.C. – BLACK HOLE

Ondřej Fiedler alias Fiedlerski letos o sobě dával hodně vědět. A to i v rámci české Eurovize, kde navázal na předešlou spolupráci se zpěvačkou Annabelle. Jejich singl Running Out The F***ing Time se nakonec do turínského semifinále nepropracoval. Jejich první letošní příspěvek se jmenoval Black Hole, kde se k Annabelle přidal i rapper z Londýna V.I.C.

Fiedlerski: Na úspěch jsem byl připravený. Masku teď na chvíli odložím

14. NOIZU – SUMMER 91 (LOOKING BACK)

Losangelský dj a producent se uchytil u Skrillexova labelu a stal se tamním žádaným zbožím, co se týká tvorby remixů. V roce 2021 se kromě remixů vytasil se singlem Summer 91 (Looking Back), což je jeho pocta taneční scéně devadesátých let. Vypůjčený sampl je od legendy Jocelyn Brown a singlu Love's Gonna Get You.

13. CHARLI XCX – GOOD ONES

Britská hvězda Charli XCX měla hodně alternativní období, ale nyní je zpět ve skvělé popové formě, která asi baví nejvíc. 18. března 2022 se můžeme těšit na její nové album, které - jak slibuje - bude plné spoluprací. Na posledním singlu zpívá společně s Caroline Polachek a Christine And The Queens v singlu New Shapes. Ale prvním singlem, který z desky odtajnila, je píseň Good Ones. I o ní jsme si s Charli povídali v exkluzivním rozhovoru.

Charli XCX exkluzivně: Nová deska bude popová, chtěla bych moderovat

12. TWENTY ONE PILOTS – SHY AWAY

Minulý rok patřil i dvojici Twenty One Pilots. V květnu jim vyšlo album Scaled And Icy. Album dostalo název podobě anagramu věty Clancy Is Dead. Jestli měli na mysli legendárního spisovatele, z rozhovorů jasné není. Album vzniklo pandemicky odděleně, když každý kus nahráli u sebe doma a pak se vše smíchalo do konečného tvaru.

11. CHVRCHES – GOOD GIRLS

I skotští Chvrches nahráli album online přes oceán, který dělí od sebe Britské ostrovy a Ameriku. Zatímco frontwoman Lauren Mayberry s Ianem Cookem byli v LA, Martin Doherty vše dokončoval v Glasgow. Z tohoto vztahu na dálku vzešlo album Screen Violence, na kterém je i song Good Girls.

10. FOO FIGHTERS – WAITING ON A WAR

Kapela kolem Davea Grohla měla za poslední roky hodně napilno. Nejdříve Foo Fighters vydali své desáté album Medicine At The Midnight, poté ze sebe udělali diskopartu Dee Gees a předělali několik vybraných songů od Bee Gees. A taky zfilmovali své děsivé zážitky z natáčení posledního alba, kdy se jim děly opravdu nevídané až mysteriózní věci.

9. WEEKND – TAKE MY BREATH

The Weeknd má za sebou velmi plodný rok 2021. Hned po vydání alba After Hours se pustil do práce a objevoval se coby host snad u každého, koho potkal. Ve svých skladbách ho využili Post Malone, Swedish House Mafia nebo latino hvězdička Rosalía. Takže jste před ním prostě nemohli utéct. Navíc už začal poutat na album, které se zřejmě bude jmenovat The Dawn. Na něm bude i skladba Take My Breath.

8. KINGS OF LEON – THE BANDIT

Bratři a bratranec Followillovi pět let napínali hudební svět, jaké bude jejich osmé album When You See Yourself. Na něm pracovali společně s Marcusem Dravsem, producentem a skladatelem Arctic Monkeys, Coldplay, Bjork, Wolf Alice nebo Mumford & Sons. I přes poměrně příznivé kritiky z této desky vyšly jen dva singly. A to je proklatě málo.

7. JUNGLE – KEEP MOVING

Britská dvojice Josh a Tom doslova nadchla hudební svět svým třetím albem Loving In Stereo. Na něm spolupracovali s americkým rapperem Basem a švýcarskotamilskou zpěvačkou Pryou Ragu. Jeden z mnoha songů z alba byl i singl Keep Moving.

6. LORDE – SOLAR POWER

Novozélandská zpěvačka Lorde prošla za poslední roky takovou životní renesancí, strávila nějaký čas rozjímáním na Antarktidě, což se promítlo i do jejího alba Solar Power, které napsala a nahrála společně s Jackem Antonoffem, členem kapely Bleachers a producentem Taylor Swift, Lany Del Rey nebo výše zmíněné Olivie Rodrigo. Album opatřila lechtivou fotkou z pláže. Píseň Solar Power byla zároveň i pilotním singlem.

5. ROYAL BLOOD – LIMBO

Stejně jako mnoho ostatních se i dvojice Royal Blood musela uchýlit do studia a místo koncertování skládat a nahrávat album. To třetí dostalo jméno Typhoons a doslova jako tajfun vtrhlo k nám na Expres FM třemi singly. Tím posledním v řadě byl hit Limbo.

4. SILK SONIC – LEAVE THE DOOR OPEN

Dvojice Silk Sonic se jako jediná dostala do Top 30 nejhranějších písní Expres FM za uplynulý rok dvakrát. Anderson .Paak a Bruno Mars krom svých sólových projektů mají i tenhle společný. A singlem Leave The Door Open se Silk Sonic představili.

3. COLDPLAY – HIGHER POWER

Britští Coldplay po několika předchozích drobných kooperacích se švédským producentem Maxem Martinem vygenerovali s tímhle hitmakerem deváté album Music Of The Spheres. Pokud Coldplay dodrží slovo, pak nás už čekají jen čtyři alba do roku 2025 a pak už bude s kapelou amen. Ale nejspíš to jsou jen takové proklamace, jejich pravdivost budeme moct ověřit až za tři roky.

Coldplay exkluzivně: Na nové desce máme i protestsong

2. DOJA CAT & SZA – KISS ME MORE

Doja Cat na začátku loňského léta poslala do světa album Planet Her. To je již třetí. A jak se říká "do třetice všeho dobrého", tak to platí i pro tuhle americkou hvězdu. Se písněmi z desky se dostala hned čtyřikrát do nominací na Grammy. Zda uspěje, uvidíme 31. ledna. Jedním z hostů byla zpěvačka SZA, jejich společný singl se jmenuje Kiss Me More.

EXPRES TOP 2021: SAM FENDER – SEVENTEEN GOING UNDER

Mladý zpěvák z pobřežního města North Shields v severovýchodní Anglii před dvěma roky vydal svoji debutovou desku Hypersonic Missiles, dostal za ni cenu kritiky na Brit Awards. V říjnu pak dobyl první příčku britské albové hitparády druhým albem Seventeen Going Under. A právě titulní singl dobyl i naši výroční Expres Top roku 2021.

Kam dál? Pastor, chovatel pštrosů, hollywoodská hvězda. K jakým profesím utekli známí hudebníci?

Titulní foto: Sam Fender

Podcast