Ed Sheeran exkluzivně: Můj nový singl se na novou desku nehodí

Podařilo se nám ulovit rozhovor s jedním z nejslavnějších zpěváků současnosti. Představil svůj nový taneční singl, vysvětlil, proč je v klipu za upíra, tipnul nového mistra Evropy ve fotbale a zhodnotil i přínos pandemie na umění.

První otázka se týká tvé novinky Bad Habits. Jak k tomu došlo?
Bylo to v době, když už jsem dokončoval aktuální album. A tohle finišující období, je pro mě vždy uvolněním. Skoro vše je už hotové, základ alba je nahraný a já necítím takový tlak z další návštěvy studia. V tomhle období už nepíšu moc pro album a prostě se jen tak snažím vytvořit něco zajímavého. Podobně vznikly třeba singly Shape Of You na desce Divide nebo Sing na desce Multiply. Takže, když jsem pak byl po nějaké době ve studiu, házel jsem okolo sebe nápady, a právě Bad Habits byl jedním z nich a ukázalo se, že funguje skvěle. Ale zvukově se dost liší od mé tvorby i od zbytku alba. Takže Bad Habits dost nereflektuje moje nové album, ale je pro něj skvělým intrem.

Bad Habits jsem poslouchal dvakrát a vůbec si neumím představit jeho akustickou verzi. Stojí za ním obrovská produkční práce. Kdo se o to postaral a jak jsi se s producentem vůbec potkal?
Je to týpek, co se jmenuje Fred Gibson, jeho umělecké jméno je Fred again.. a je chráněncem Bryana Ena. Je to opravdu talentovaný producent, který si dělá vlastní taneční muziku. Já jsem se s ním potkal v roce 2016, kdy pro mě prakticky udělal celý můj Colaborations Project a od té doby prostě pokračujeme ve spolupráci. Je to jeden z mých nejlepších přátel. Mám ho opravdu rád. Vlastně na zítra máme naplánovaný společnou večeři. Jdeme si jen tak vyrazit.

Singl Bad Habits na mě působí, že při koncertech už budeš potřebovat kapelu, aby si ho mohl zahrát.
Jde to udělat s kapelou, ale jde to udělat i akusticky. Naučil jsem se k tomu používat pedálový looper a zní to skvěle, takže je tu hned několik možností, jak tenhle track zahrát.

Dál se tě zeptám na celý koncept singlu Bad Habits. Ať už je to text, všichni ty upíři a tvoje vizáž ve videu. Co tě k tomuhle inspirovalo?
S těmi upíry je to tak, že mi došlo, že všechny moje zlozvyky vyplouvají na povrch, když slunce zapadne a končím s nimi, když slunce vychází, a tak mi přišlo, že se docela hodí, prezentovat se jako upír.


Čtěte také:
Velká hudební loupež


A kdo je tedy tvůj oblíbený filmový upír?

Mám rád seriál Buffy, přemožitelka upírů. Oblíbený upír z toho je asi Spike. Seriál Buffy prostě miluju.

OK. Svůj singl se chystáš v pátek zahrát na fotbalovém stadionu Ipswich Town, je to tak?
No jasně. Určitě.

K jakému účelu tam budeš hrát?
Původně to měl být koncert pro zdravotníky, ale s tím, jak se u nás rozvolňování zpomalilo, tak koncert pro lidi není možné uspořádat, tak z toho bude virtuální vystoupení, ke kterému jsem přizval svého režiséra videoklipů, aby to udělal dokonalé. Takže to bude show bez lidí, ale vizuál bude skvělý.

Teaser na videoklip Bad Habits vypadá, jako by ses snažil přenést legendární Jacksonův Thriller do roku 2021.
Upřímně to není ani tak Thriller, jako spíš Bonkers od Dizzeeho Rascala. Je to opravdová pakárna. Nejde to moc popsat. Je to prostě hodně divný videoklip.

Když budeš hrát na fotbalovém stadionu a aktuálně probíhá fotbalové Euro a vím, že ty jsi velký fotbalový fanda, tak díval ses na zápas mezi Skotskem a Českem?
No jasně! Upřímně můj známý, který pro mě zařizuje interview, jako je toto, je Skot, a vzal na tenhle zápas svého malého syna, pro kterého to bylo poprvé, co byl na takovém zápase. A Skoti zrovna prohrají s Českou republikou. Ale byl to dobrý zápas a ten druhý gól byl úžasný.

Byl opravdu z obrovské vzdálenosti.
Je to tak. V Anglii tomu říkáme "cheeky" tedy drzý gól.

A kdo tedy podle tebe vyhraje celé Euro?
Chci si myslet, že Anglie, ale když jsem viděl zápasy Portugalska, tak to budou asi oni.

To se už brzy dozvíme. Ale ty máš rád i lední hokej, je to tak?
Lední hokej ne, ale pozemní. Moje žena hraje pozemní hokej za jeden lokální anglický klub, takže se chodím dívat na její zápasy.

Aha, chápu. No doufám, že tě už brzo uvidíme naživo. Většinou se snažím vyhýbat podobným otázkám, ale vidíš na pandemii nějaký přínos pro tvorbu a umění, nebo je pandemie jen zakryla?
Myslím, že to nebylo prospěšné absolutně ničemu. Mělo to negativní dopad na celý svět. Ale během téhle negativní doby vzniklo spoustu skvělého umění a skvělé bylo právě díky všemu negativnímu, co tahle doba přinesla. Spoustu mých kolegů vydalo během lockdownu výborná alba a vydali je právě díky tomu, že něco cítili. Takže myslím, že pandemie byla hlavně negativní, ale vzniklo z ní i něco dobré. Což u dobrých věcí tak vlastně bývá. Z každé špatné situace vždy vychází i něco dobrého.

OK. Díky moc za rozhovor. Jak už jsem říkal, doufám, že tě brzy uvidíme naživo a hlavně, že si budeme moci zatančit na tvou novou píseň. Protože jsi udělal taneční hit.
Díky moc. Jsem rád, že se vám líbí. Díky a mějte se.

Kam dál? Mladí a mrtví. Hudebníci, kteří si slávu neužili


Titulní foto: Profimedia

Podcast