Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Duben, měsíc knihy aneb Písně podle knižní předlohy

Redakce
Duben je, jak známo, měsícem knihy. Vybrali jsme pro vás několik známých písní, které jsou inspirovány přímo slavnými knihami nebo se knižního světa blízce dotýkají.
19. 04. 2022

The Cure – Killing An Arab

Tahle písnička, kterou v roce 1979 britská skupina The Cure odstartovala svoji dodnes trvající veleúspěšnou kariéru, se postarala o nechtěný skandál. Písně si totiž všimli zástupci extrémní pravice, kterým se velmi líbila představa zpívání o tom, jak střílejí Araby a vůbec všechny přistěhovalce do Velké Británie. Radost jim však zkazil sám autor písně Robert Smith, který okamžitě vyvracel teorie, že se jedná o rasistickou píseň. Smith se totiž k jejímu napsání inspiroval knihou Cizner od francouzského spisovatele a filozofa Alberta Camuse.

Kniha vypráví příběh muže jménem Meursault, francouzského usedlíka v Alžíru. Ten krátce po pohřbu svojí matky zabije Araba (v románu tato postava nemá jméno), který byl zapleten do potyčky s Meursaultovými sousedy. Meursault je však zatčen a odsouzen k trestu smrti za vraždu. Kniha se dělí na dvě části – co předcházelo a co následovalo zabití Araba. Smith pak v textu popisuje dilema Meursaulta, který stojí na pláží se zbraní v ruce a váhá, zda Araba zabít, nebo ne. Píseň se však stávala kontroverzní vždy, když došlo ke konfliktu mezi západním a arabským světem. A zejména americké rozhlasové stanice ji raději nehrály v době války v Perském zálivu nebo po 11. září.

Volá Kyjev, válka není odpověď: Slavné protiválečné písně

David Bowie – 1984

Román anglického spisovatele George Orwella je dodnes vnímán jako jedna z nejpřesnějších studií totalitního režimu. A pop kultura se odkazy na tento román, který vizionář Orwell napsal už v roce 1948 (v titulu jsou záměrně přehozeny poslední dvě číslice tohoto letopočtu), jenom hemží. Svoji píseň s názvem Winston Smith, což je jméno hlavního představitele tohoto dystopického románu, nahrála mimo jiné i česká skupina Ready Kirken.

Ještě dávno před nimi však píseň inspirovanou Orwellovou chmurnou předpovědí napsal David Bowie a píseň, pojmenovaná jednoduše 1984, vyšla na jeho albu Diamond Dogs z roku 1974. Málo se však ví, že Bowie byl románem tak fascinován, že měl v plánu jej uvést na pódiích v podobě muzikálu, k němuž hodlal napsat hudbu i texty a pochopitelně hrát hlavní roli. K tomu však nikdy nedošlo, neboť vdova po Georgi Orwellovi, Sonia Orwell, která po manželově smrti zdědila práva na jeho díla, k tomu nedala svolení. Škoda.

Kate Bush – Wuthering Heights

Bouřlivé výšiny je název slavného románu, který v roce 1847 napsala anglická spisovatelka Emily Brontë a dočkal se celé řady slavných televizních a filmových adaptací. Za všechny můžeme zmínit například tu z roku 1992, kde hlavní role tragických milenců hráli Juliette Binoche a Ralph Fiennes. Britská zpěvačka, skladatelka a tanečnice Kate Bush se však při psaní stejnojmenné písně inspirovala neméně slavnou televizní adaptací BBC z roku 1967, kterou viděla coby osmnáctiletá v roce 1977.

A celou píseň prý napsala jen pár hodin po jejím zhlédnutí, tak plná byla dojmů z tohoto příběhu. Ten se točí kolem zapleteného vztahu dvou rodin, Earnshawů a Lintonů a je to poměrně psycho. Pro Kate Bush však stejnojmenná píseň, která vyšla na její první desce The Kick Inside (1978), znamenala obrovský úspěch. Vyskočila na první příčku britské hitparády, kde zůstala po čtyři týdny a stala se největším komerčním úspěchem Kate Bush vůbec.

Jaro inspiruje: Písně o nejkrásnějším ročním období

Metallica – For Whom The Bell Tolls

Pokud jste snad měli členy americké metalové skupiny Metallica za negramoty, kteří v životě neviděli knihu, pak jste na omylu. Na jejich druhém albu Ride The Lightning z roku 1984 totiž vyšla píseň, která je přímo inspirovaná a v názvu odkazuje na jeden z nejslavnějších románů spisovatele Ernesta Hemingwaye, Komu zvoní hrana. Román samotný se odehrává na pozadí občanské války ve Španělsku, které se Hemingway osobně účastnil. A stejně jako řada dalších děl tohoto spisovatele se zabývá úvahami o válce a vojenské mašinerii jako takové.

Text písně pak naráží na kapitolu 27, kdy je pět vojáků v zákopu zabito během náletu poté, co zaujali obrannou pozici na kopci. Dnes je tato skladba jednou z nejslavnějších z diskografie Metalliky a samozřejmě nesmí chybět na žádném jejich koncertě.

Meky Žbirka – Kúp mi knihu

Meky Žbirka byl známý tím, že ani v dobách svojí největší slávy nebyl žádný velký pařmen, který by proháněl fanynky a řádil s nimi po barech. Sám dokonce říkal, že i během turné žil poměrně spořádaným životem a zatímco jeho spoluhráči s kapely rádi vyráželi na velké tahy, on po se po koncertě zavřel na hotelovém pokoji a raději si četl.

Z této vášně a záliby v literatuře vychází jeho píseň, ve které Meky zpívá, že si nepotrpí na módu ani žádné další hodnotné dary a že pokud mu někdo chce udělat opravdu radost, ať mu raději přinese něco dobrého na čtení. Současně je ale text Mekyho úvahou o životě konzumu, kdy se chodíme do obchoďáků utěšovat nákupem věcí, jejichž hodnota je pomíjivá. Čehož opakem je podle něj kniha, která v nás zůstane i po přečtení. Hezké a chytré, ne?

Psali jsme: Meky Forever

Klaxons – Gravity's Rainbow

V první dekádě nového milénia se z Velké Británie do klubů a hitparád přihasil hudební žánr, kterému se tehdy přezdívalo nu rave. A jeho hlavními představiteli byla anglická trojice Klaxons, která vznikla na umělecké škole a celá jejich kariéra byla prošpikovaná odkazy na pozoruhodné a poměrně ponuré knihy. Jeden z jejich prvních hitů, skladba Gravity's Rainbow, má v názvu jméno velmi složitého a rozsáhlého románu Duha gravitace, který napsal americký spisovatel Thomas Pynchon (autor tohoto článku se jej pokoušel číst, ale vzdal to).

Titul odkazuje na obloukový opar výparů, které po sobě za 2. světové války zanechávaly na obloze německé rakety V-2. Skladba pak vyšla v roce 2007 na debutovém albu Myths Of The Near Future, což je další literární odkaz. Stejný název (tedy Mýty blízké budoucnosti) nesla sbírka povídek anglického spisovatele J. G. Ballarda. Je zde však také píseň Atlantis To Interzone, která pro změnu odkazuje na román Interzone amerického spisovatele a beatnika Williama S. Borroughse. Uznejte, že na jedno album je to literární odkazů až až.

Z Penny Lane do Folsomské věznice. Výlety se známými písněmi

Jefferson Airplane – White Rabbit

Jednou z nejslavnějších písní 60. let, která svojí zvláštně tajemnou atmosférou dokreslila nejednu filmovou scénu od Příběhu služebnice po Strach a hnus v Las Vegas, je skladba White Rabbit od sanfranciské skupiny Jefferson Airplane. Pojmenována je přitom podle postavy z jedné z nejslavnějších dětských knih všech dob, Alenky v říši divů od amerického spisovatele Louise Carolla.

Bílý králík se vyskytuje hned v úvodu knihy a tím, že jej Alenka následuje do jeho nory, ocitne se v říši divů. Pro Jefferson Airplane, kteří byli vyhlášenými milovníky psychedelik všeho druhu, je pak bílý králík do jisté míry metaforou pro psychotropní látky, jejichž požití vede ke změně vnímání a reality. Ostatně název alba Psychedelic Pillow (Psychedelický polštář), na kterém píseň vyšla vedle dalšího hitu Somebody To Love, mluví sím za sebe.

The Ramones – Pet Sematary

Americký spisovatel a autor řady klasických thrillerů a horrorů Stephen King je věcnou inspirací Hollywoodu. Bezpočet jeho románů bylo zfilmováno a to i v podobě tak klasických děl jako Shining nebo To. King ale inspiruje i hudebníky. Ostatně americká metalová skupina Pennywise je přímo pojmenována podle postavy z Kingova románu To. U Kinga se inspirovala i jedna z klíčových punk rockových skupin, američtí The Ramones.

Jejich hit z roku 1989 totiž nese jméno románu Hřbitov mazlíčků, který King vydal v roce 1983. A písnička i zazněla ve filmové adaptaci tohoto románu, kterou natočil režisér Mary Lambert. Traduje se, že King osobně byl velkým fanouškem The Ramones a když se dozvěděl, že skupina hraje v Nové Anglii, kde žil, pozval je k sobě domů. Basákovi Dee Dee Ramonovi tu osobně věnoval kopii knihy Hřbitov domácích zvířátek, načež ten s ní zmizel ve sklepě. Když se pak po hodině vrátil, měl prý základ písničky Pet Semetary hotový. Kniha i film pak vyprávějí příběh rodiny, která svého kocoura, jehož srazilo auto, pohřbí na starém indiánském pohřebišti. A že to nebyl úplně dobrý nápad, si asi vzhledem k proslulosti Kingových románů domyslíte sami.

Kam dál? Muzikanti, kteří předběhli svou dobu


Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM