Drsný jako třídenní strniště

EXPRES OLD(S)COOL: Screaming Trees - Nearly Lost You (1992) | Jedna z nevýraznějších postav stylu grunge, americký hudebník Mark Lanegan, slaví 56. narozeniny.

"Laneganův hlas je drsný jako třídenní strniště i vláčný a poddajný jako kůže na mokasínách. Vyvinul se v pozoruhodný nástroj, který nelze nabýt snadným životem," napsal o charismatickém zpěvákovi Matthew Murphy z online magazínu Pitchfork. "Od svých dvanácti jsem byl gambler, alkoholik, zloděj a porno grázl," napsal ostatně zpěvák ve své autobiografii Sing Backwards and Weep.

Lanegan začínal v polovině 80. let jako frontman psychedelicko-grungeových Screeming Trees. Po jejich rozpadu a sedmi albech se vydal sólovou cestou, byl součástí superskupiny Mad Season, spolupracoval s Nirvanou, PJ Harvey, Mobym a často se také objevuje jako host na nahrávkách Queens of the Stone Age.

K největšímu hitu Screaming Trees Nearly Lost You, který se objevil na soundtracku nezávislé romantické komedie Camerona Crowea Mládí (Singles, 1992), ale nemá vřelý vztah. "Doufám, že ho už nikdy neuslyším. Vznikl cíleně jako singl a je to laciná odrhovačka. Mí fanoušci mají naštěstí dobrý vkus, takže si o něj neříkají," svěřil se Lanegan časopisu Spin.


Foto: Profimedia.cz

Podcast