Coldplay se rozjeli na žlutou

EXPRES OLD(S)COOL: Coldplay - Yellow (2000) | Frontman, pianista a hlavní skladatel britských Coldplay oslavil 44. narozeniny. Vraťme se tedy v čase ke skladbě, kterou to vše začalo.

Skupina, která se dala dohromady na londýnské univerzitě, kde Chris Martin studoval latinu a řečtinu, se původně jmenovala Starfish a jejich první song byla Óda na deodorant. Coldplay platí za Rychlé šípy rokenrolu. Značné procento výdělku věnují na charitu, jejich koncerty se nesou v duchu maximální udržitelnosti životního prostředí a mají mezi sebou úmluvu, že kdyby byl kterýkoliv z členů skupiny nachytán při užívání tvrdých drog, bude bez námitek okamžitě vyhozen. Chris sám nekouří, nepije, je vegetariánem a je obouruký – levačkou píše a pravačkou kreslí.

K písni, která vyšla jako druhý singl z debutového alba Parachutes, inspirovala Chrise obloha plná hvězd před nahrávacím studiem. V show Howarda Sterna vysvětlil, že slovo "yellow", tedy žlutá, nemá v textu žádný zvláštní význam. Pokoušel se ho vyměnit za jiné, ale prostě znělo nejlíp. Videoklip natočený na pláži zálivu Studland Bay v hrabství Dorset vznikl na jediný záběr. V den natáčení se konal pohřeb matky bubeníka Willa Championa, proto bylo na poslední chvíli rozhodnuto, že ve videu bude Chris sám. Jeho posmutnělost tedy není ani trochu hraná.Foto: Profimedia.cz

Podcast