Expres TOP /
Celý playlist
Ostatní

Coldplay exkluzivně: Na nové desce máme i protestsong

Redakce
Skupina Coldplay vydala nové album Music Of The Spheres. My jsme u příležitosti vydané novinky vyzpovídali frontmana Chrise Martina a kytaristu Jonnyho Bucklanda. Jak nahrávání ovlivnila pandemie? Čím přispěl hvězdný producent Max Martin? A co stojí za názvem desky?
24. 10. 2021

Devátou studiovou desku předznamenaly dva singly. Pilotní Higher Power si odbyl světovou premiéru na mezinárodní kosmické stanici, kde si ho během online přenosu přehrál francouzský astronaut Thomas Pesquet. U nás se skladba proměnila v letní hit, když několik týdnů dominovala rozhlasovému éteru. S druhým singlem My Universe, na kterém spolupracovala populární k-pop skupina BTS, se Coldplay zapsali do historických tabulek. Stali se vůbec první britskou kapelou, která debutovala na prvním místě americké US Hot 100. Kromě BTS na novince Music Of The Spheres hostuje ještě zpěvačka Selena Gomez, která Chrise Martina doprovází v baladě Let Somebody Go.

Cítit se svobodně

Kdy jste jako skupina začali pracovat na nové desce?
Chris: Opravdu seriózně jsme se tomu začali věnovat uprostřed posledního turné k albu Head Full Of Dreams (2016 – 2017). A přemýšleli jsme o dvou projektech. Jeden byl Everyday Life, který jsme udělali před dvěma lety a druhý Music Of The Spheres. Takže tyhle projekty jsme měli v hlavě už tehdy.

Je něco, co jste se při nahrávání alba Everyday Life naučili a přenesli to i na novinku?
Chris: Ta alba jsou vlastně jako sourozenci. Jako dva podobné snímky. Takže když vznikl nějaký song, bylo to jen o tom se rozhodnout, jestli se víc hodí na první nebo druhé album. Nebo jestli se nehodí vůbec.
Jonny: Způsob jakým jsme nahrávali Everyday Life, nám umožnil cítit se svobodně a vydat se cestou, kterou bychom dříve nezvolili. A myslím, že jsme potřebovali, aby nás každá z těch desek dotlačila tím svým směrem a co nejdál.

Čtěte také: Exkluzivní rozhovor s Charli XCX nejen o nové desce


Everyday Life působí velmi intimním dojmem, zatímco z novinky je cítit dost vnějších vjemů. Chtěli jste, aby to i takto bylo vnímáno?
Chris: Ano. Poslední deska byla pokus o vytvoření vlastního osobního vesmíru a teď je to o tom zkusit udělat náš vesmír o něco osobnějším. Pokud to mohu říci takto.

Která z desek vám přijde přirozenější?
Chris: Obě. Protože jsou si opravdu tak nějak podobné. Někdy máš pocit, že zpíváš o svém životě a pak zjistíš, že tím samým si prošli i všichni ostatní. Anebo zpíváš o životě ostatních a dojde ti, že to často cítíš stejně jako oni. Na albu jsou také písně, které jasně odkazují na nějaké další situace. Jako píseň z předešlé desky Trouble In Town nebo píseň z této desky People Of The Pride, která není vyloženě o nás, ale o tom, jak bychom byli silní v dané situaci.

Řekni nám o skladbě People Of The Pride trochu víc!
Ne moc často děláme songy, které by se daly popsat jako naštvané. Ale tenhle se k tomu docela přibližuje. Pořád jsme v něm docela zdvořilí, ale je to jako situace, když jsi už na kolenou a říkáš: “Hej, tohle není úplně v pohodě.” Je to takový náš protest song. Něco jako: “Hej, mohli bychom si o tom promluvit?”

Kde tenhle nápad vznikl?
Poprvé nás to napadlo asi před dvanácti lety, ale nebylo kam ho zařadit. A pak, asi před šesti lety, jsem sledoval Beyonce, která měla na začátku show takové menší intro a melodie, která při tom hrála, by krásně seděla k té naší písni. A tak jsem se jí zeptal, jestli kvůli tomu můžu napsat jejímu hudebnímu řediteli Dereckovi, a on nám dal svolení to použít. K tomu jsme pak přidali trochu samplu ze singlu Black and Gold, který udělal Sam Sparro. No a takhle po kouskách jsme to skládali a začali z toho dělat naši věc, takže to při výrobě bylo trochu divoké. A sebevědomí tuhle věc vydat nám určitě dodaly události z posledních dvou let. Ať to byly pochody hnutí Black Lives Matter nebo Gay Pride, ze kterých jsem cítil, jak důležitá je pro lidi svoboda, a že každý by měl být pyšný na to, čím je. Takhle celá ta píseň vznikla.

Max Martin dodal barevnost

Jak celou desku ovlivnila pandemie?
Jonny: Asi nám to vše trvalo trochu déle, protože pro nás bylo těžké, když jsme se chtěli všichni potkat. Museli jsme najít zemi, která nás všechny nechá vstoupit na své území, protože každý pocházíme odjinud.
Chris: Ale zase jsme měli více času na přípravu.
Jonny: To určitě. Takže nevím. Vlastně to vypadalo podobně, jako při tvorbě předešlé desky.
Chris: Bylo to trochu, jako když točíte film. Všichni jste se naučili scénář a teď je potřeba se skutečně potkat, abychom to mohli natočit.

Album se jmenuje Music Of The Spheres. Je to tak, že název udává styl hudby nebo styl hudby udal název alba?
Chris: Původně to měla být deska s předělávkami od Britney a mělo se to jmenovat Music Of The Spears, ale nedala nám k tomu svolení. Tak jsme to museli předělat a vznikla z toho hudba o životě a vesmíru a hledání odpovědí. Ne, ten název opravdu pochází z knížky Mystika hudebního zvuku. Koncept termínu Music Of The Spheres chápu tak, že všechno ve vesmíru je vlastně vibrací. Tohle místo, tahle planeta, prostě všechno. Vše má nějakou frekvenci a svou vlastní vibraci, každý to máme v sobě, takže je to o rovnosti toho všeho.

Jaká byla vaše spolupráce s Maxem Martinem?
Chris: Max je jako ten nejlepší dárek, který jsme kdy mohli dostat. Když přišel, tak jako by všemu dodal barevnost. Jako by přidal věci, o kterých jsme netušili, jak se dají vytvořit. Ve smyslu zkoušení nového byl ke všem opravdu otevřený. V minulosti jsme takto spolupracovali se spoustou lidí, ale on je opravdu dobrý. Když jsme pro něj poprvé hráli, tak to bylo jak postaru, protože nám byl schopný říct, abychom tuhle část změnili, nebo že tohle prostě není dobré.

A není pak celý proces nahrávání o něco víc vyčerpávající?
Chris: Ne to určitě ne, protože těch nápadů, na které přicházíš, je opravdu hodně a prostě někdy nevíš, který je ten pravý. A když máš někoho, komu můžeš opravdu věřit, tak je to vlastně velmi osvobozující. Takže ti nevadí slyšet: “Tohle není dobré.”

Jaké bylo spolupracovat s BTS? Inspirovali vás něčím?
Chris: Ano, bylo toho hodně. Celkově máme pro kapely uznání. Oni jsou samozřejmě o dost mladší a nám došlo, jak těžké je udržet skupinu dlouho pohromadě a jsme za to vděční. Spolupracovat s nimi bylo super, navíc zábavné. Za to jak fungují, pro ně máme jen slova lásky a velký respekt. A celkově jsou opravdu milí.

Rozvodem k nové desce: Coldplay – Ghost Stories

Nejdelší skladba historie

Jonny, jaký byl při nahrávání tvůj nejoblíbenější moment?
Jonny: Nevím, jestli to byl zrovna moment, ale minulý rok v červenci jsme nahrávali ve Švédsku ve Stockholmu a pro mě to bylo to nejlepší nahrávání, jaké jsem kdy zažil. Nahrávali jsme ve studiích ABBA, která leží na vodě. Do toho svítilo sluníčko a Stockholm je prostě úžasný. Do toho tam s námi byl i Max Martin a byla tam strašná sranda.

Chrisi, co tvůj oblíbený moment během nahrávání?
Chris: Ty dva roky byly docela emocionální a měly v sobě spoustu dobrého i špatného a všechny ty momenty byly opravdu důležité. Ale myslím, že tím momentem bylo, když jsme dokončili song Coloratura a mně pak došlo, že jsem vždycky doufal, že přesně takhle bude znít, ale bez pomoci ostatních bych to nedokázal.

Řekni nám o songu Coloratura víc. V podstatě se jedná o perfektní popový i progresivní song zároveň.
Chris: Jo, je to popový song. Původně se jednalo o více tradiční baladu, ale nepřišla mi dost odvážná. No a loni o Vánocích jsem byl na horách, kde jsem měl vypůjčené klávesy. A při tvorbě mám rád, když si řeknu: “Buď prostě svobodný a uvidíš, co se stane.” Takže jsem začal hrát cokoliv, co mě napadlo a na konci to mělo deset a půl minuty a říkal jsem si, že tohle mi nikdo neodsouhlasí, ale fakt se mi to líbilo. Tak jsem to jako demo poslal našemu Willovi s tím, že mi řekne, že je to hrozné, ale on řekl: “Jasně, pojďme to zkusit.” A takhle to před osmi nebo deseti měsíci vzniklo.

Zkusili jste už někdy dříve vydat desetiminutovou skladbu s tím, že byla odmítnuta?
Chris: Jasně, zkoušel jsem vydat spoustu věcí, které mi nakonec zamítli. Možná byl teď Will o něco víc opilý než obvykle a nechal to být.
Jonny: Doposud jsme nikdy nevydali ani šestiminutovou skladbu.
Chris: Prostě jsme se utrhli z pěti na deset minut.

Kdybyste někomu museli zahrát jednu písničku, která by shrnula, kde se Coldplay právě teď nacházejí, která by to byla?
Chris: Asi píseň Humankind.

Proč?
Chris: Já ani nevím. Protože ji mám rád a ty se ptáš.

Událost podzimní sezóny

Vydání novinky Music Of The Spheres je nepochybně jednou z událostní podzimní sezóny. Coldplay desku nedávno představili v londýnské O2 Shepherd’s Bush Empire, kde se k nim jako host připojil i Ed Sheeran. Překvapeným návštěvníkům společně zahráli oblíbenou písničku Fix You z roku 2005 a Sheeranův megahit Shape Of You.

Skupina zároveň s vydáním alba oznámila i termíny světového turné. České republice budou nejblíž červencové koncerty v Berlíně, případně se tuzemští fanoušci mohou vypravit do Varšavy, kde Coldplay zahrají 8. 7. 2022. První oficiální vystoupení se uskuteční už 22. 10. 2021 v Climate Pledge Arena v Seattlu, odkud bude show globálně přenášena na Amazon Music a Amazon Prime. Zdarma ji Coldplay budou streamovat rovněž na platformě Twitch.

Kam dál? Největší festivalové průšvihy



Foto: Warner Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM