The Bangles: Čarodějky z LA

EXPRES OLD(S)COOL: The Bangles - Walk Like An Egyptian (1986) | Jedna z nejvýraznějších pop-rockových dívčích kapel se rozpadla na vrcholu slávy...


Čtyři vlasaté holky z Kalifornie začínaly v roce 1981 jako The Bangs s šedesátkovým garage popem. Všechny čtyři uměly skládat, hrát a zpívat (a skvěle jim to ladilo!), ale jedna přeci jen vyčnívala – Susanna Hoffs. Ta učarovala také Princeovi, který jí věnoval píseň Manic Monday, která The Bangles dostala na druhou příčku hitparády. Krásná Susanna se stala hlavním hlasem skupiny, začal se o ni zajímat tisk a mezi holkami, které si zakládaly na tom, že fungují a prezentují se jako semknutý kvartet, to začalo skřípat.

Jejich první hit č. 1 Walk Like An Egyptian odstartoval pád The Bangles. Píseň napsal Liam Sternberg, kterého inspirovala plavba lodí, na jejíž palubě lidé ztráceli rovnováhu a máchali rukama ve stylu egyptských hieroglyfů. Producent nechal nazpívat každou z dívek jednu sloku, ale vynechal bubenici Debbie, za kterou navíc hrál na bicí počítač (proto během živého vystoupení zaznamenaném v klipu buší ostentativně do tamburíny).

The Bangles ještě stihly vydat třetí album s hitem Eternal Flame a na samotném vrcholu si řekly sbohem. Susanna se vydala na sólovou dráhu, která neklapla podle jejích představ, a tak v roce 2000 vyprovokovala reunion. Poslední album natočily před deseti lety, ale už pouze jako trio bez basistky Michael Steel.

Podcast