Albert Romanutti: Věci musí dávat krásný smysl

Jedna z nejoriginálnějším domácích formací známá díky hitům Plody moří, Haluzinace nebo Piš mi básně vydává nové album 2050: Live at Strahov. I když název napovídá, že se jedná o živý koncert na Strahově v roce 2050, deska byla dokončena v roce 2021 a vznikala pouze ve studiu. Jde tak o první uměle vytvořený živý koncert, kterým si kapela plní jeden zdánlivě nesplnitelný sen. Multitalentovaný Albert Romanutti, ústřední postava Bert & Friends, dorazil do Večerní show s Vladem a Radkem právě z budoucnosti.

Naučil ses něco v budoucnosti?
Spíš jsem si tu budoucnost tak nějak nastavil.

Jde žít bez budoucnosti?
Určitě.

Vy si v rámci svých skladeb vytváříte vlastní svět, je to tak?
Kapela umožňuje člověku si tvořit různě a kapela není jen o hudbě, ale i o konceptu. Jako kámoši můžete dělat různé blbosti.

Kolik zvládáš nástrojů?
Tak trošku, různě, všechny. Umím na piano, studoval jsem dirigování a skladbu.

A kytaru zvládneš?
To byl takový můj sen. Ještě před dvěma lety jsem neuměl nic a chtěl jsem si u táboráku zahrát svoje oblíbený fláky. Mně se líbí takový ty klasiky jako Stánky atp.

Jako dirigent musíš mít absolutní sluch?
Ne, já mám sluch úplně normální, slyším vás.

Orion: Pustím si beat, otevřu pivo a přes noc napíšu song

Vaše nová deska 2050: Live at Strahov vyšla nedávno a je to v podstatě fiktivní živák z budoucnosti. Kolik lidí na koncert dorazilo?
Asi 340 tisíc lidí. Ono to není z budoucnosti, spíš je to predikce. Je to v podstatě imaginární koncert a já nevím o tom, že by někdo něco podobného někdy udělal. Škoda, že jsme ohraničení jazykem. Trochu jsem se upsal ďáblu, ale máme na to 30 let tu akci dobře zapromovat.

Máš tam zvuky publika, vazbící mikrofon, chyby, přeřeky a tak. Jak jsi to nahrával?
Nahrával jsem to v kumbálu o velikosti jednoho čtverečního metru. Zavřel jsem dveře, zhasnul, pustil ty tisíce lidí do sluchátek a ejhle, byl jsem tam. Opravdu to byl adrenalin. Když zavřeš oči a slyšíš zvuk davu, tak je jedno, jestli jsi v kumbále, nebo na Strahově. Pouštěl jsem si různý živáky i fotbalový zápasy. Dělal jsem to 4 roky, aby to bylo takhle autentický. Musel jsem to vysedět, tisíce hodin. Tajil jsem to, protože jsem se bál, že by to někdo udělal dřív. My na tento koncert odkazujeme již v naší starší skladbě Jupíter.

A čím to, že se na desku nedostala píseň Ejchuchu?
Nějak jsem na ní neměl chuť.

Přispěl jsi i na soundtrack k filmu Marťanské lodě, byla to tvoje první zkušenost s filmem?
Ano. Bylo to nádherný, splnil se mi sen.

A umíš si představit, že bys v tom pokračoval?
To by se mi líbilo. Ale věci musí dávat krásný smysl.

Kam dál? Iggy Mayerov: Kytarové plochy máme rádi a nebojíme se je použít

Bert & Friends

Upozornili na sebe před čtyřmi lety songem Plody moří, na který o rok později navázali s Lupanáriem. Kapela má za sebou vydání tří úspěšných EP (Supr, Klasirdo, Panna a netvor) a tři songy (Plody moří, Haluzinace, Lupanárium), kterými si získala fanoušky napříč celou republikou. Jejich psychedelická popová hudba ve spojení s abstraktním textem zaplňuje kluby v České republice a na Slovensku a sloty na velkých festivalech jako jsou Colours of Ostrava, Grape nebo Mighty Sounds. V roce 2021 vyhrál klip k písni Piš mi básně ocenění v kategorii Videoklip na Cenách Anděl za rok 2020.

Albert Romanutti

Frontman kapely (*1995) je nepřehlédnutelně výraznou postavou domácí hudební scény. Skladatel, pianista, zpěvák, textař a dirigent je absolventem pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka v oborech skladba a dirigování. Několik let byl také součástí kapely slovenské zpěvačky Katarzie. Mezi filmové skladatele se zařadil hudbou pro celovečerní film Marťanské lodě Jana Foukala (2021). Věnuje se též hudebnímu producentství, kompozici klasické hudby, aranžerství, tvorbě hudby k filmům, animacím, reklamám, uměleckému tanci apod.

2050 Tour

V říjnu 2021, krátce před začátkem turné 2050 Tour, vydala skupina Bert & Friends své třetí album s názvem 2050: Live at Strahov. Název i obsah alba odkazují na svůj koncert v roce 2050 na Velkém strahovském stadionu, který kapela dlouhodobě zmiňuje, například v textu písně Jupíter z EP Supr. V rozhovorech frontman Albert Romanutti často za kapelu mluví nejen o tomto koncertu, ale i o tom, že samotná skupina se definuje jako "nejslavnější kapela z roku 2050, která se vrátí v čase, aby zahrála své největší hity z roku 2049". Album obsahuje devět písní, které jsou upraveny na 3D zvuk a je k nim dodána i atmosféra koncertu formou zvuku diváků, kterých se na stadion vejde 340 tisíc, aby deska utvořila pravý dojem. Dvě písně - Moje fuga a Eurohalda - jsou nové, v případě Eurohaldy lehce s využitím již použitého textu a melodie ze singlu Haluzinace (2016). Některé starší písně jsou na koncertu zahrány v jiném hávu, například Plody moří na akustickou kytaru a těremin.

Bert & Friends momentálně koncertují na turné 2050 v následujících městech: Plzeň, Příbram, Brno, Uherské Hradiště, Hradec Králové, Olomouc, Ostrava, Valašské Meziříčí, Praha (Roxy)Zdroje: bertandfriends.com, Wikipedia
Titulní foto: Bert & Friends

Podcast