29 let bez Freddieho

EXPRES OLD(S)COOL: Queen - Bohemian Rhapsody | Jeden z nejlepších zpěváků a performerů, který kdy žil, navždy odešel před devětadvaceti lety.


Přišlo to jako rána z čistého nebe, protože frontman skupiny Queen pouhý den před svou smrtí vydal prohlášení, které potvrzovalo fakt, o kterém se do té doby jen spekulovalo, že trpí AIDS. Bylo mu 45 let.

Šestiminutový opus Bohemian Rhapsody, který zbořil veškerá pravidla populární hudby, protože v sekvencích skáče od glam rocku k opeře, k hard rocku i power baladě, je dílem Freddieho Mercuryho. Text s výčtem roztodivných postav, jakými jsou Galileo, Figaro, Belzebub či Scaramouche, zpěvák nikdy nevysvětlil a nechal jeho výklad na posluchačově interpretaci. Kapela usilovala, aby se píseň z alba A Night At The Opera stala singlem, ale vydavatelství EMI k tomu nechtělo dát souhlas, protože se mu pro rádiové vlny zdála příliš dlouhá. Mercury proto přemluvil svého známého, moderátora rádia Capital Kennyho Everetta, aby jí zahrál. Ten jí pustil čtrnáctkrát během jediného víkendu a udělal z ní událost. Bohemian Rhapsody zahajovala slavný set skupiny Queen na Live Aid v roce 1985 a stala se také nejstreamovanější písní z 20. století.

Foto: Profimedia.cz

Podcast