Knižní novinka Rodina

17.5.2016

8světů

V sobotu 14. května představila teprve 16letá autorka Marcela Remeňová již svoji třetí knihu Rodina.

Knihu jedné z nejmladších českých spisovatelek pokřtili na 22. mezinárodním knižním veletrhu SVĚT KNIHY PRAHA 2016 za velkého zájmu čtenářů exkluzivní hosté – herečka BARBORA ŠPORCLOVÁ KODETOVÁ, režisér a kameraman F. A. BRABEC a výtvarník MARTIN ZHOUF. RODINA je dalším dílem z autorčiny úspěšné fantasy série OSM SVĚTŮ, ve které se postupně odvíjí strhující příběh dívky Ley, nájemného vraha Harryho a agenta Bena, na pozadí prolínajících se prostředí současného New Yorku a vzdálené galaxie Osmi světů.

Inspiraci nijak záměrně nevyhledávám a ani ji nedokážu přivolat, prostě přichází sama. Může to být naprosto kdekoliv, ať už ve škole nebo třeba v tramvaji na cestě domů. Nápady si ukládám v hlavě, probírám je v myšlenkách a píšu, když je na to čas, nejradši večer. U psaní si pouštím tlumenou hudbu, protože právě hudba mi pomáhá dotvořit si ten správný pocit. Její výběr se řídí podle atmosféry scény, na které právě pracuji. Někdy je to dvouhodinový mix instrumentálních skladeb, ale můžou to být i písničky z rádia, mezi kterými občas promluví moderátor," říká o tom, jak tvoří, mladá autorka Marcela Remeňová, v současné době studentka Gymnázia Jana Nerudy v Praze, která se psaní věnuje od dětství. V roce 2013 vydalo nakladatelství Mladá fronta její prvotinu pod názvem SEZNÁMENÍ, na kterou hned o rok později navázala její další kniha pojmenovaná VČELÍ LID, o níž literární bloggerka Dita Murinová napsala: „Včelí lid je akcí nabitá kniha, ale nechybí v ní ani emotivní chvilky, romantické pasáže, milostný trojúhelník či pevné přátelství a nabízí tak čtenářům dokonale vyvážený děj. Druhý díl Osm světů se četl skvěle, mimochodem mnohem lépe než knihy jiných zkušenějších autorů, a proto před mladou autorkou smekám.“

A obdivem k tvorbě Marcely se netají ani herečka Barbora Šporclová Kodetová, kterou na křtu knihy doprovázel její manžel, světoznámý houslový virtuos Pavel Šporcl. Autorce popřála úspěch i v zahraničí a mimo jiné řekla: „Po přečtení prvních dvou dílů Osmi světů jsem byla naprosto fascinována nejenom fantazií, ale taky propracovaností textu a charaktery postav. I v příběhu třetí knihy do sebe vše absolutně zapadá a děj je neuvěřitelně napínavý.“

Režisér a kameraman F. A. Brabec (Kytice, Máj) předpokládá, že se Osm světů brzy dočká i filmového zpracování, protože dle jeho slov autorka vypráví filmově a převést její příběh na plátna kin považuje za výzvu.

Marcela Remeňová prozradila, že její Rodina, která se v těchto dnech objevila na pultech knihkupectví, nebude poslední z Osmisvěťanské série, protože na 4. závěrečném díle již pracuje.

foto: Ivo Hroneš

www.osmsvetu.cz

8sv 2