Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Tata Bojs: Čeká nás nejdražší koncert

Redakce
Tata Bojs stojí před koncertní výzvou a fanouškům nabídnou revoluční zvuk. Ve středu 11. května čeká kluky z Hanspaulky výjimečný koncert v pražském O2 Universu, na kterém se návštěvníci mohou těšit na zcela nový unikátní systém, který zajišťuje komfortní hyperrealistický zvuk na všech místech v sále. Milan Cais a Vladimír Bár při této příležitosti dorazili do Večerní show, prozradili pár zajímavostí a exkluzivně zahráli živě dvě skladby.
10. 05. 2022


Křtít dva roky starou desku nám přijde trapné

V listopadu roku 2020 jste vydali album, které by se mělo dočkat křtu na několikrát odloženém koncertě. Žádná jiná kapela takhle dlouho na křest nečekala.
Milan: Nám už přijde i trochu trapné tu desku křtít, takže se tomu asi vyhneme. Bude to prostě odložený koncert u příležitosti vydání desky a žádný akt křtu neproběhne, to nemáme v plánu. Už je to dlouho nachystané a musí to proběhnout, abychom se uklidnili. Tohle už je třetí termín, který nám přišel už pro všechny v pořádku. Bohužel propukla válka na Ukrajině, zase jsme řešili nějaký etický problém, ale došli jsme k tomu, že se lidé potřebují trochu nadechnout a vyrelaxovat. Navíc ty zprávy nejde vnímat neustále, já sám si je dávkuji, abych se z toho nezbláznil. Takže tohle je nějaký protiklad nálady, který se snažíme nabídnout, aby se lidé odreagovali a zatančili si na naše písničky. O nic jiného nejde. Pro nás to bude velký koncert, protože podobné koncerty často neděláme, jsme spíše klubová kapela.

Bude to váš doposud největší koncert?
Milan:
Rozhodně to bude náš nejdražší koncert!
Vladimír: Jeden z největších byl ve staré sportovní hale na Výstavišti v rámci Nanoalba. Kdyby přišlo tolik lidí jako tenkrát, bylo by to super.

Zase jste měli čas tu show pořádně vyšperkovat, ne?
Milan:
To určitě, udělal jsem asi tři verze scény, tohle je třetí upgradeovaná verze, kde bude taková plastická projekce. Té plasticity využíváme proto, aby ty abstraktní projekce, které tam máme a běhají v kruzích a geometrických tvarech, měly ještě další rozměr a hloubku. Fanoušci jsou už zvyklí, že scénu šperkujeme, ale teď tam budeme takovou velkou specialitu.

Ondřej Pivec: O sobotách jsem hrával s kytaristou Bon Jovi nebo saxofonistou Prince

Zvažovali jsme, jestli vzhledem k válce koncert dělat

Tou je zvuk, že?
Milan:
Je to už více jak dva roky, co jsme byli osloveni, abychom se jeli podívat do Trutnova na nový revoluční audiosystém L-ISA, který je aplikovatelný na živá vystoupení. Tak jsme tam přijeli, bylo tam devět beden vedle sebe a užasli jsme, když nám tam pustili nějakou hudbu, jakým způsobem se to chová. Je to takové malé kouzlo, já se to pokusím laicky vysvětlit: Když přijdeme na jakýkoliv jiný klasický koncert, tak jsou tam většinou po stranách zavěšeny dvě série beden, ze kterých ten zvuk slyšíme. Když chceš mít ideální stereozvuk, tak si stoupneš ke zvukaři, když jsi na straně, tak to slyšíš mono. A tento systém, který vyvíjeli francouzští vývojáři asi pět let, nějakým speciálním systémem distribuuje zvuk tak rovnoměrně, že slyšíme ideální stereo i na stranách, v ochozech, v podstatě na všech místech v sále stejně. A pokud se v tom daném prostoru pohybuješ, tak ten zvuk se nemění, jakoby tě obepne, je kolem tebe, cítíš ho strašně blízko, jako bys měl sluchátka na uších. Navíc tam je možnost imerzivní části, což bych zase přirovnal k domácímu kinu, kdy se ten zvuk rozptýlí v prostoru a diváci některé zvuky mohou slyšet zezadu i ze stran.

V Čechách to bude použito poprvé?
Milan:
Bude to použito poprvé u českého interpreta. Jednou to sem přivezl Mark Knopfler, přijel s tím do O2 Areny. Nutno říct, že v našem případě tomu předcházela důkladná příprava, nemůžeš k tomuto systému přijít, rovnou začít hrát a čekat, že to dělá vše, co má. My jsme opravdu jeli na týden do toho studia v Trutnově, usilovně jsme v něm pracovali, abychom rozmíchali a připravili ten zvuk. V trutnovském klubu Uffo je systém nainstalován trvale, což není v Evropě úplně běžné.

Milane, měl jsi na krku celou vizuální stránku koncertu?
Milan:
Já to vždycky nějak vymýšlím a baví mně pracovat s vizualitou, představovat si, jak by to mohlo fungovat v kontextu naší muziky a pokaždé se to pokouším vymyslet, aby to bylo zábavné pro naše fanoušky, aby tam pokaždé viděli něco jiného. A vlastně pořád testuji, čeho se dá dosáhnout s omezenými technickými i finančními možnostmi.

Takže ve středu 11. května vás uvidíme na nejdražším a nejlépe nazvučeném koncertu?
Milan:
Ještě bych rád zmínil jednu věc: Když jsme zvažovali, jestli koncert v souvislosti s válkou vůbec dělat, rozhodli jsme se, že ano, přišlo nám ideální vyjádřit svůj postoj tím, že dáme prostor ukrajinskému projektu Tonka. Bohužel celá kapela nedorazí, kluci musejí zůstat na Ukrajině, takže přijede pouze jejich skvělá zpěvačka Aliona a se svou kamarádkou zahraje takový menší půlhodinový set. Je to hrozně příjemná elektronika a mně něčím malinko připomíná Ecstasy Of St. Theresa.

Co na pražském koncertě zahrají? Jaké jsou jejich plány do budoucna? Pracují již na novém materiálu? A jaké skladby nám v rádiu zahráli?
To uslyšíte v našem podcastu!

Zda se podaří se Tata Bojs odprezentovat koncert, tak jak by si přáli, se můžete přesvědčit na vlastní oči i uši ve středu 11. května v pražské hale O2 Universum.

Tatáči studio text cropp.jpg

Tata Bojs

Česká kapela založená v roce 1988. Zakládajícími členy jsou bubeník a zpěvák Milan Cais a baskytarista Marek Huňát neboli Mardoša. Dalšími stálými členy jsou Vladimír Bár, Dušan Neuwerth a Jiří Hradil. Nápad založit kapelu měli dva spolužáci Milan a Mardoša již během studií na základní škole na pražské Hanspaulce. Do své skupiny přijali ještě kytaristu Marka Padevěta, který hrál na kytaru, zpíval a později hrál i na klarinet. První koncert nově vzniklí Tata Bojs odehráli 29. června 1988 v tělocvičně TJ Spartak Dejvice, druhý den si šli pro poslední vysvědčení. Tím začala klubová kariéra formace v tuzemských hudebních klubech. Postupně se stali tito mladíci atrakcí klubové scény a často dělali předkapelu zkušeným hudebníkům. Od školních časů zvládli Tata Bojs vydat desítku alb, mezi které patří i úspěšné Biorytmy, Ležatá osmička nebo Nanoalbum, které získalo v roce 2004 čtyři Zlaté anděly. Předloni vydali album Jedna nula.

Toнка (Tonka)

Hudební projekt založený v Kyjevě na Ukrajině v roce 2018 zpěvačkou Aljonou Karas a hudebním producentem Yaroslavem Tatarchenkem jako inteligentní popová hudba zaměřená na budoucnost. O dva měsíce později se ke kapele připojil známý ukrajinský bubeník Denys Shvets. Od roku 2018 Tonka vydala 4 EP, 8 videoklipů, vystoupila na největších ukrajinských hudebních festivalech, jako jsou Atlas Weekend, Hedonism, Kurazh-Bazar, Dily Eco-fest a další. Navíc podepsala smlouvu s největším ukrajinským hudebním vydavatelstvím Masterskaya. Srdce nových fanoušků oslovuje směsicí neobyčejně odvážné a statečné hudby, jedinečného hlasu a jemných textů. Dne 22. února Tonka představila nové minialbum Знов молодість не буде (Mládí už nebude) a video Рятівник (Spasitel). Hlavní poselství zní: Buďte stateční a nebojte se.

Kam dál? Volá Kyjev, válka není odpověď: Slavné protiválečné písně


Foto: Expres FM / Petr Novák

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM